JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Łuszczyca

27 kwietnia 2022

Łuszczyca

ŁUSZCZYCA to przewlekła, nawrotowa choroba skóry o podłożu genetycznym. Cechą charakterystyczną jest zwiększona proliferacja naskórka spowodowana 8-krotnym skróceniem czasu trwania cyklu komórkowego, co objawia się złuszczającymi wykwitami grudkowymi, ustępującymi bez pozostawienia śladów na skórze. Często występuje rodzinnie. Prawdopodobieństwo zachorowania potomstwa obojga rodziców chorych na łuszczycę wynosi ok. 70%. Łuszczyca typu 1-szego rozpoczyna się u młodych ludzi rozległymi zmianami skórnymi, ale bez występowania łuszczycy krostkowej. Łuszczyca typu 2-giego to łuszczyca najczęściej występująca po 50 roku życia.

PRZYCZYNY WYSTĘPOWANIA ŁUSZCZYCY

U podłoża łuszczycy leżą czynniki genetyczne i środowiskowe oraz procesy autoimmunizacyjne. Zmiany pojawiają się i ustępują z niewiadomych przyczyn. Uważa się, że bodźcem do ich wystąpienia mogą być tak zwane superantygeny.

OBJAWY ŁUSZCZYCY

Skóra ciała

Dobrze odgraniczone od otoczenia, ciemnobrunatne grudki o drobnopłatowym złuszczaniu powierzchni. Po zdrapaniu łusek widoczna skóra jest błyszcząca, srebrzysta, często z drobnymi, punkcikowatymi wybroczynami. Grudki łuszczycowe mają rożną wielkość- od „łebka” szpilki do kilku centymetrów. Wykwity stopniowo powiększają się, przekształcając się w zmiany pokryte mocno przylegającymi łuskami. Zmiany skórne często mają wygląd „obrączkowaty”- ustępują w części środkowej, a na obwodzie zmian tworzą się zgrubienia o nierównej, wałowatej powierzchni. O aktywności choroby świadczy obecność tzw. objawu Koebnera- zadrapanie skóry powoduje po 6-12 dniach powstanie łusek układających się linijne wzdłuż zadrapania.

Skóra głowy

Zlewne ogniska pokryte są grubymi, stopniowo narastającymi łuskami. Zmiany często przechodzą na skórę czoła. Choroba nie powoduje zmian w samych włosach. Łuszczyca skóry głowy może o wiele lat wyprzedzać pojawienie się łuszczycy na skórze ciała.

Paznokcie

Łuszczyca paznokci jest często jedynym objawem choroby lub zwiastunem jej wystąpienia. Charakterystycznym objawem są naparstkowate wgłębienia paznokci, pobruzdowania, rogowacenia podpaznokciowe. Występuje objaw tzw. „żółtawej kropli oleju” pod płytką paznokciową. Choroba doprowadza do zażółcenia, kruchości i zmatowienia paznokci.

ODMIANY ŁUSZCZYCY

  • Wysiękowa – najczęściej zlokalizowana w okolicach fałdów skóry (doły podkolanowe, pachy, pachwiny)
  • Krostkowa – najcięższa postać łuszczycy. Drobne krostki na podłożu ostrego zapalenia, często z objawami spełzania naskórka.
  • Dłoni i stóp – wykwity krostkowe na podłożu rumieniowym ze złuszczaniem przechodzącym na boczne powierzchnie dłoni i stóp.
  • Uogólniona – ciężka postać łuszczycy, w której zmiany chorobowe dotyczą całej skóry (erytrodermia), zazwyczaj sprowokowana zmianą lub odstawieniem leków.
  • Stawowa – może przebiegać bez zmian skórnych. Jest to ciężka choroba z niesymetrycznym zajęciem stawów międzypoliczkowych rąk i stóp, przypominająca RZS. Zmiany stawów kręgosłupa dają podobne objawy jak w ZZSK. W łuszczycy stawowej często występuje antygen HLA-B27.

Powikłaniem najcięższej, krostkowej postaci łuszczycy, ze współistniejącymi zmianami stawowymi może być ciężka amyloidoza z zajęciem nerek.

RÓŻNICOWANIE ŁUSZCZYCY

Objawy przypominające łuszczycę występują najczęściej w wyprysku łojotokowym (zajęcie skóry głowy powoduje wypadanie włosów), liszaju płaskim (zmianom towarzyszy świąd), grzybicy skóry (pęcherzyki na obwodzie zmian i świąd) oraz w łupieżu różowym (bladoróżowe, owalne lub kuliste plamy z niewielkim złuszczaniem na obwodzie, ustępujące samoistnie).

LECZENIE ŁUSZCZYCY

Leczenie ogólne:

  • fotochemoterapia (lampy SUP i PUVA)
  • retinoidy,
  • metotrexat (cytostatyk),
  • cyklosporyna (lek immunosupresyjny),
  • kwas i estry kwasu mykofenolowego (działanie immunosupresyjne i immunomodulujące),
  • leki biologiczne,
  • kortykosteroidy,
  • antybiotyki.

Leki miejscowe:

  • maści, kremy, emulsje zawierające 5-10% kwas salicylowy,
  • dziegcie, cignolina, syntetyczne pochodne witaminy D3,
  • kortykosteroidy (możliwość powikłań ogólnych i zaników posteroidowych skóry),
  • szampony – ZDRÓJ szampon leczniczy (koncentrat).

Recepturę szamponu leczniczego ZDRÓJ opracowano na podstawie prawie 200-letnich doświadczeń w leczeniu łuszczycy wodami siarczkowymi w Uzdrowisku Solec-Zdrój i Busko-Zdrój. W Uzdrowisku Busko-Zdrój pacjenci leczeni są w szpitalu uzdrowiskowym . Skuteczność wód siarczkowych w leczeniu chorób skóry potwierdzono w licznych badaniach klinicznych. Również badania szamponu ZDRÓJ udowodniły jego skuteczności w leczeniu łuszczycy skóry głowy. ZDRÓJ szampon leczniczy doskonale oczyszcza skórę głowy z łusek, leczy skórę głowy, poprawia wygląd włosów. Lek wydłuża okresy remisji choroby.

DOMOWE SANATORIUM

Odpowiednia pielęgnacja zdecydowanie poprawia wygląd i kondycję skóry. Choroba przebiega łagodniej, wysiewy łuszczycowe trwają krócej i wydłuża się czas nawrotu choroby.

Produkty uzdrowiskowe firmowane przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne SULPHUR ZDRÓJ z Buska-Zdroju, posiadające ZEZWOLENIE GŁ.INSP.FARM na Wytwarzanie Produktów Leczniczych i Certyfikat GMP dają gwarancję najwyższej jakości tych produktów. Są czyste mikrobiologicznie, o stałej dawce substancji aktywnych biologicznie i z najwyższej jakości surowców farmaceutycznych. Zawarte w produktach najcenniejsze składniki wód siarczkowych pochodzą z Szybu Soleckiego Uzdrowiska Solec-Zdrój i źródeł mineralnych uzdrowiska Buska-Zdrój ( Szyb Aleksander).Nie możesz leczyć się w sanatorium? Skorzystaj z dobroczynnego działania solanki siarczkowej we własnym domu.. 

buskie SPA siarczkowe – kąpiel lub prysznic z użyciem tego preparatu spowoduje, że odczujesz wspaniale właściwości tej naturalnej kopaliny dosłownie na własnej skórze. Pozostanie ona nawilżona i wygładzona, a Twoje zmysły będą rozpieszczane także przez zapach naturalnego eterycznego olejku bergamotki i kompozycji lemon.

buska maska siarczkowa – (biała, bez żółtej lanoliny) – ratunek dla skóry łuszczycowej oraz z innymi problemami dermatologicznymi. Nawilża, zmniejsza złuszczanie i rogowacenie przymieszkowe oraz pękanie naskórka. Można zastosować zarówno w kąpieli jak i pod prysznicem.

Mineralny szampon zdrojowy – skuteczna broń w walce z uciążliwościami łuszczycy skóry głowy. Reguluje złuszczanie skóry głowy i skutecznie ją oczyszcza. Wzmocnij jego działanie stosując Mineralną odżywkę zdrojową.

mineralne mydło siarczkowe – ma płynną postać, dokładnie oczyszcza i nawilża skórę. Zmniejsza rogowacenie przymieszkowe naskórka oraz delikatnie go złuszcza. Po oczyszczeniu skóry jako dalszą pielęgnację zastosuj hypoalergiczny żel siarczkowy do ciała, który wzmacnia działanie mydła.

mineralny krem siarczkowy z witaminą A – nawilża, wzmacnia naturalną barierę lipidową skóry, reguluje proces złuszczania naskórka, wygładza, ujędrnia i uelastycznia, poprawiając jej wygląd.

Jak stosować?

Kuracje siarczkową i borowinową z wykorzystaniem leków i kosmetyków uzdrowiskowych. Sulphur Zdrój zalecamy przede wszystkim dla osób borykających się z chorobą reumatyczną, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zespołami bólowymi kręgosłupa czy po urazach narządu ruchu. 

Kuracja siarczkowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:
– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

KROK 1 – podstawa kuracji

LEK OTC – BALS SULPHUR ŻEL SIARCZKOWY 300G 
Jak stosować – 2x dziennie przez 2/3 tygodnie. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

Kąpiel siarczkowa 1000g 

lub

BUSKIE SPA SIARCZKOWE 500 G 
Jak stosować- kąpiel siarczkowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu Kąpiel siarczkowa 1000g lub buskie SPA siarczkowe 500g)

Kuracja borowinowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:

– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

Krok 1 – podstawa kuracji

MAŚĆ BOROWINOWA 60G

lub

REUMOGEL ŻEL BOROWINOWY 135G 

(uwaga – maść ma działanie rozgrzewające, żel nie. Wybierz produkt, który bardziej odpowiada Twoim preferencjom.)

Jak stosować – 2x dziennie przez okres 2/3 tygodni. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

  1. Kąpiele borowinowe na bazie produktu: borowina SPA 500g 
    Jak stosować – kąpiel borowinowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonane ok. 8-10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu borowina SPA).

  1. Okłady borowinowe na bazie produktu: borowina plus 1000g

Jak stosować – 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 8-10 zabiegów. Porcję borowiny plus potrzebną do zabiegu można używać do 5 razy. 

Kąpiele borowinowe i okłady borowinowe można stosować naprzemiennie.