CO TO JEST ATOPIA ?
Jest to podłoże chorób autoimmunologicznych, o różnorodnych objawach klinicznych, związanych z wytwarzaniem przeciwciał klasy IgE. W ok. 30 % występuje rodzinnie. Najczęściej chorują dzieci (ok. 20% przypadków), zwykle do 5 roku życia, a także niemowlęta (3-6 miesiąc życia). Zwykle czynnikiem uczulającym jest pokarm, substancje wziewne (pyłki roślinne, kurz domowy ), pleśnie. Atopia błon śluzowych dotyczy nosa, spojówek i oskrzeli.
ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY ( AZS)
Atopowe zapalenie skóry jest najczęstszą chorobą skóry o podłożu atopowym. Jest to choroba przewlekła, nawrotowa, czasem niemożliwa do całkowitego wyleczenia, choć u dzieci zwykle ustępuje samoistnie wraz z wiekiem. Poznanie specyfiki schorzenia oraz dostępne metody leczenia sprawiają jednak, że atopowe zapalenie skóry można skutecznie kontrolować, a tym samym do minimum zredukować jego uciążliwość.
Potencjalne przyczyny oraz czynniki nasilające chorobę
Dotarcie do skutecznej metody leczenia AZS jest trudne z uwagi na fakt, że do tej pory nie są do końca znane przyczyny tego schorzenia. Uważa się, że przyczyny leżą zarówno w czynnikach genetycznych (nie zidentyfikowano do tej pory charakterystycznego haplotypu), jak i środowiskowych (wzrost zanieczyszczenia środowiska).
OBJAWY I ROZPOZNANIE AZS
Objawy AZS
- świąd o różnym stopniu nasilenia
- wypryski
- rozsiane lub zlewne grudki wysiękowe
- lichenizacja skóry (u dorosłych) – pogrubiały naskórek, który wygląda jakby był oglądany był przez szkło powiększające
- suchość skóry i nadmierne rogowacenie przymieszkowe
- łamliwe i suche włosy
- zmiany na paznokciach – objaw „lakierowanych” paznokci
- powiększone, niebolesne węzły chłonne (przy nasilonym świądzie i rozległych zmianach na skórze).
Rozpoznanie AZS
Prawidłowe rozpoznanie ułatwia typowa lokalizacja zmian w obrębie: zgięć łokciowych i kolanowych, karku i twarzy oraz grzbietowych części dłoni ( najczęściej u dorosłych) Charakterystyczny jest nawrotowy przebieg choroby i rodzinne występowanie atopii.
AZS różnicuje się z tzw. świerzbiączką ( świąd skóry), oraz fotodermatozą (świerzbiączka letnia). Istotne jest ustalenie czynnika uczulającego poprzez wykonanie testów alergicznych. Są to testy śródskórne i skaryfikacyjne. Test RAST wykrywa swoiste przeciwciała IgE dla wielu alergenów: pyłków, roztoczy kurzu domowego, trawy, sierści zwierząt oraz licznych alergenów pokarmowych.
LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY
Podstawową sprawą jest unikanie kontaktu ze zidentyfikowanym czynnikiem uczulającym. Niestety taka identyfikacja nie zawsze jest możliwa.
Leki stosowane w AZS:
- leki przeciwhistaminowe ( działanie przeciwświądowe, uspakajające)
- kortykosteroidy ( działania niepożądane: posterydowe zaniki skóry!)
- fotochemoterapia ( lampy PUVA i SUP)
- leki immunosupresyjne i immunomodelujące
- maści, kremy, emulsje, szampony.
PIELĘGNACJA SKÓRY ATOPOWEJ
Błędne koło skóry atopowej Skóra atopowa charakteryzuje się niedoborem składników wchodzących w skład naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), m.in. aminokwasów. Typowe są również nieprawidłowości metabolizmu lipidów w naskórku, czego konsekwencją jest osłabienie bariery ochronnej skóry i zwiększenie podatności na infekcje warstw znajdujący się pod nią. Także i same objawy atopowego zapalenia skóry stanowią czynnik pogłębiający chorobę. Sucha i spierzchnięta skóra sprawia, że osoby chore odczuwają silną potrzebę drapania się, by ulżyć sobie w tej uciążliwości. To z kolei prowadzi do ponownego zakłócenia czynności bariery ochronnej skóry. Drapanie powoduje odsłonięcie warstw skóry leżących niżej, które stają się jeszcze bardziej podatne na infekcje. Drobnoustroje wywołują kolejne podrażniania, w efekcie świąd nie ustępuje. Chory nie zaprzestaje drapania i tym samym trudno jest przerwać to tak zwane błędne koło skóry atopowej. Ukoić skórę, czyli pielęgnacja w AZS. Bardzo ważnym aspektem w atopowym zapaleniu skóry jest odpowiednia jej pielęgnacja. Sucha, swędząca i szorstka skóra wymaga szczególnej troski. Podstawą jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie, których celem jest przywrócenie odpowiedniej funkcji warstwy ochronnej skóry. To konieczność, ponieważ brak płaszcza lipidowego sprawia, że skóra jest całkowicie bezbronna. Traci wodę, łuszczy się i jest mniej odporna na zakażenia.
DOMOWA PIELĘGNACJA SKÓRY
1. Prysznic zamiast kąpieli Kąpiel powoduje nadmierne wysuszenie skóry, dlatego specjaliści zalecają prysznic. Od czasu do czasu możesz zanurzyć się w wannie pełnej wody – pamiętaj jednak, by dodać odpowiednie preparaty. Świetnie sprawdzi się buskie SPA siarczkowe, dzięki któremu przygotujesz domową kąpiel siarczkową i zmniejszysz uciążliwość objawów AZS.
2. Zrezygnuj z klasycznego mydła Wybieraj raczej syndenty, czyli środki myjące pozbawione szkodliwych detergentów. Dobrze tolerowane jest mineralne mydło siarczkowe w płynie.
3. Odzież pierz w odpowiednich środkach Powinny być to delikatne środki piorące – przeznaczone dla niemowląt lub alergików. Są łagodniejsze dla skóry, zmniejszając ryzyko alergii oraz podrażnień.
4. Noś przewiewne ubrania Zrezygnuj z noszenia odzieży, która sprzyja nadmiernemu poceniu i przegrzaniu – zwiększa to ryzyko powstawania podrażnień. Dlatego staraj się zakładać ubrania w 100% przewiewne (np. z bawełny), unikaj materiałów z wełny.
Ponieważ skóra atopowa wymaga szczególnej, codziennej pielęgnacji warto pamiętać o wyborze odpowiednich preparatów. Bazujące na solankach siarczkowych produkty wytwarzane przez koncesjonowane Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne SULPHUR-ZDRÓJ z Buska-Zdroju, zawierają najcenniejsze składniki wód siarczkowych z odwiertu Szyb Solecki Uzdrowiska Solec – Zdrój Sp. j.. oraz wód uzdrowiska Busko-Zdrój. Wody te od prawie 200 lat są znane ze swojego dobroczynnego działania na skórę.
W walce z AZS korzystnie działają również naturalne produkty uzdrowiskowe na bazie zagęszczonego, wodnego wyciągu borowinowego – koncentratu przeciwzapalnych kwasów huminowych oraz cennych mikroelementów.
DOMOWE SANATORIUM
- buskie SPA siarczkowe – do kąpieli siarczkowej i pod prysznic
- buska maska siarczkowa do ciała, okładów, do kąpieli i pod prysznic (oryginalna biała bez żółtej lanoliny)
- kąpiel borowinowa z dodatkiem do zwykłej wody emulsji z zagęszczonego wodnego wyciągu borowinowego – borowina SPA
- borowina „plus” do okładów, zawijań częściowych i całkowitych – maska na twarz. Czysta mikrobiologicznie borowina z dodatkiem prawie 20% zagęszczonego wyciągu borowinowego.
ZDROWA PIELĘGNACJA
- mineralny krem siarczkowy z witaminą A do ciała i twarzy
- hypoalergiczny żel siarczkowy do ciała
- Mineralny szampon zdrojowy do włosów
- Mineralna odżywka zdrojowa do włosów tłustych
- mineralne mydło siarczkowe
- hypoalergiczny żel borowinowy do ciała