JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Ból pleców i kręgosłupa

27 kwietnia 2022

Ból pleców i kręgosłupa

Kręgosłup jest taką częścią naszego ciała, o której istnieniu przypominamy sobie zwykle dopiero, gdy zaczyna boleć. Jest to powszechna dolegliwość, uważa się, że zespoły bólowe kręgosłupa dotyczą ponad 70% populacji powyżej 30 roku życia, a współczynnik zachorowalności jest wyższy niż w nadciśnieniu tętniczym i chorobach serca Ból kręgosłupa może być objawem choroby toczącej się w bolących stawach, ale również może być objawem choroby, której źródło leży w zupełnie innej części organizmu. Najczęściej jednak ból kręgosłupa jest objawem niespecyficznym, a u jego podłoża leżą zmiany w układzie kostno – stawowym i mięśniowym.

PRZYCZYNY BÓLU PLECÓW

  • nadmierne obciążenie kręgosłupa spowodowane nadwagą, długotrwałą pozycją wymuszoną (praca stojąca, siedząca), dźwiganiem ciężarów, podnoszeniem ciężkich przedmiotów na wyprostowanych kolanach,
  • urazy – złamania, skręcenia,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa (spondyloza, dyskopatia) doprowadza do zmian w krążkach międzykręgowych, wypadania jądra miażdżystego, zmian wysokości trzonów kręgów, narośli kostnych. Jej objawem może być tak zwana rwa (np. kulszowa, udowa – ucisk na korzenie nerwowe, czasem także na rdzeń kręgowy),
  • kręgozmyk (ześlizgnięcie się kręgu),
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK),
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
  • skrzywienie kręgosłupa – głównie skolioza,
  • osteoporoza.

Kiedy należy szukać pilnej pomocy medycznej?

Istnieje grupa osób, u których wystąpienie bólów kręgosłupa powinno być powodem szybkiej wizyty u lekarza m.in. z przebytymi infekcjami bakteryjnymi, nowotworem złośliwym, chorujące na osteoporozę, cukrzycę, stosujące leczenie immunosupresyjne (np. sterydy). Niepokojące jest, jeśli bólowi towarzyszy niewiadomego pochodzenia, ogólne złe samopoczucie oraz niewyjaśniona utrata wagi. W przypadku urazu kręgosłupa zawsze należy wziąć pod uwagę możliwość złamania w jego obrębie. Oczywiście każdy nagły i silny ból kręgosłupa, szczególnie jeżeli nie występował wcześniej i nie jest znana jego przyczyna wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Za bólem kręgosłupa mogą kryć się między innymi takie poważne choroby jak tętniak aorty brzusznej, nowotwór złośliwy, czy nawet krwawienie w obrębie czaszki (podpajęczynówkowe).

LECZENIE

Konsultacja z lekarzem neurologiem lub ortopedą pozwoli zdecydować o najlepszym wyborze leków przeciwbólowych. Trzeba pamiętać, że leki te stosowane, zwłaszcza długotrwale na własną rękę mogą być przyczyną poważnych działań niepożądanych, zwłaszcza u osób starszych, chorujących na inne choroby przewlekłe. Zawsze należy rozważyć leczenie operacyjne, ale powinna być to decyzja niezwykle przemyślana i zwykle nie należy się z nią śpieszyć. Wyjątkiem jest sytuacja, w której bólowi kręgosłupa towarzyszą takie objawy jak niedowład kończyn, zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca, oraz zaburzenia czucia – wówczas operacja może być konieczna w czasie nawet do kilkunastu godzin od wystąpienia dolegliwości.

  • doraźnie leki przeciwbólowe (tabletki, czopki),
  • leczenie uzdrowiskowe (sanatoria, szpitale uzdrowiskowe) w uzdrowiskach ze złożami wód/solanek siarczkowych oraz borowin (peloidów),
  • najskuteczniejsze kąpiele siarczkowe stosuje się w Uzdrowisku Solec-Zdrój i Busku.
  • kinezyterapia (ćwiczenia gimnastyczne, basen rehabilitacyjny),
  • fizykoterapia (laser, magnetronik, prądy, ultradźwięki, jonoforeza i inne).

Leki na bazie naturalnych , uzdrowiskowych kopalin przeznaczone są dla pacjentów, którzy ze względu na przeciwwskazania do konwencjonalnych zabiegów uzdrowiskowych lub brak czasu nie mogą skorzystać z leczenia sanatoryjnego. Jeżeli pacjent przebył już leczenie sanatoryjne stosując te leki w domu ma możliwość przedłużenia efektów kuracji.

Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne SULPHUR ZDRÓJ z Buska-Zdroju jest jedynym w Polsce producentem leków przeciwreumatycznych z solanki siarczkowej z Szybu Soleckiego uzdrowiska Solec-Zdrój Sp.j. oraz zagęszczonego wodnego wyciągu borowinowego (peloidów).

Leki firmy SULPHUR ZDRÓJ są bezpieczne ,w przeciwieństwie do większości innych leków przeciwreumatycznych nie mają działań niepożądanych, nawet przy długotrwałym stosowaniu. Leki te wcierane w seriach 2-3 tygodniowych w chory kręgosłup zwalczają bóle, zmniejszają napięcie mięśni przykręgosłupowych, wyraźnie poprawiają sprawność ruchową. W zakładach i gabinetach fizykoterapii stosowane są zabiegi jonoforezy borowinowej z leku reumogel (żel borowinowy), oraz zabiegi fonoforezy i jonoforezy ( ultradźwięki z lekiem bals sulphur żel siarczkowy).

DOMOWE SANATORIUM:

Twoje stawy mogą wspomóc także produkty uzdrowiskowe sulphur. Wytwarzane są one w standardzie leków, cechuje ich więc wysoka jakość i skuteczność działania.

  • kąpiele siarczkowe w wannie z wykorzystaniem produktów uzdrowiskowych: kąpiel siarczkowa lub buskie SPA siarczkowe
  • kąpiele borowinowe z wykorzystaniem produktu uzdrowiskowego borowina SPA,
  • buska maska siarczkowa do ciała (biała, bez żółtej lanoliny) do okładów, kąpieli w wannie i pod prysznic.
  • borowina „plus” czysta mikrobiologicznie borowina wzmocniona prawie 20% zagęszczonym wodnym wyciągiem borowinowym – do okładów, zawijań kręgosłupa.
  • masło borowinowe do wcierania i rozgrzewającego masażu borowinowego. Użycie masła do masażu klasycznego wzmacnia jego działanie lecznicze.

Szybka pomoc w bólach pleców:

Tzw. wyciąg krzesełkowy – połóż się na podłodze z nogami opartymi na siedzeniu krzesła tak, aby pomiędzy podudziami a udami był zachowany kąt prosty. Ręce ułóż wzdłuż ciała. Po około 30 min zabieg ten przynosi wyraźną ulgę

PROFILAKTYKA

Nasze postępowanie powinno objąć redukcję ewentualnej nadwagi, modyfikację stylu życia – czasem może okazać się konieczna zmiana pracy ze stojącej na siedzącą, często powinniśmy także zredukować ilość godzin spędzonych w pozycji siedzącej, na przykład przed komputerem, a także zadbać o przyjmowanie odpowiedniej postawy podczas siedzenia. Ważne jest także spanie w odpowiedniej pozycji, dobór materaca, dostosowującego się do fizjologicznych krzywizn kręgosłupa a nawet poduszki. Niezwykle istotne jest wdrożenie ćwiczeń fizycznych ukierunkowanych na wzmocnienie układu mięśniowego. Najlepiej, jeżeli dobór ćwiczeń pozostawimy lekarzowi lub magistrowi rehabilitacji – w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nieodpowiednimi ćwiczeniami dodatkowo pogorszymy sytuację. Z punktu widzenia profilaktyki bólów kręgosłupa szczególnie korzystne jest pływanie na wznak oraz spacery. Marsze (np. z kijkami nordic walking), ze stopniowo wzrastającą intensywnością wysiłku fizycznego pozwalają wzmocnić mięśnie kręgosłupa minimalizując nieprawidłowe obciążenia. Należy również zdać sobie sprawę, ze wrogiem kręgosłupa może być nawet częsty lub długotrwały stres (poprzez wzmożenie napięcia mięśniowego).