Woda siarczkowa

Naturalną kopaliną stosowaną w lecznictwie uzdrowiskowym jest woda siarczkowo-siarkowodorowa słona, zawierająca nie mniej niż 1mg siarki w litrze (oznaczona jodometrycznie w przeliczeniu na siarkowodór).Ta lecznicza woda zawiera:siarkę dwuwartościową, jony wodorosiarczkowe, siarkę koloidalną, siarkowodór, sole wapnia i magnezu oraz chlorki, jodki, bromki, selen i inne mikroelementy. Jest to unikalna kompozycja cennych dla zdrowia składników, której nie można sztucznie wytworzyć w laboratorium. Zawarte w naturalnych wodach leczniczych związki siarki przenikają przez skórę do organizmu. Sprzyja temu lekki rumień powstały po kąpieli siarczkowej, spowodowany rozszerzeniem naczyń krwionośnych skóry. Wchłanianiu cennych składników dodatkowo sprzyja tzw. płaszcz solny – kryształki soli zmieniające ładunek elektryczny skóry. Dzięki temu zmniejsza się także pobudliwość „zakończeń” nerwowych, co powoduje działanie przeciwbólowe. Z wchłoniętego siarkowodoru powstają aktywne biologicznie wielosiarczki, które zostają zdeponowane w skórze. Wielosiarczki stopniowo uwalniają się do krwioobiegu i drogą naczyń krwionośnych przenikają do tkanek okołostawowych. Biorą czynny udział w syntezie glutationu oraz grup sulfhydrylowych. W wielu stanach chorobowych organizmu m.in. obniżonej odporności, chorobach zwyrodnieniowych i zapalnych stawów i kręgosłupa oraz w chorobach wątroby i nerek występuje deficyt glutationu i grup sulfhydrylowych. Leczenie wodami siarczkowymi o odpowiednio wysokim stężeniu wyrównuje ten deficyt. Wchłonięte związki siarki biorą udział w syntezie kwasu chondroitynosiarkowego, głównego składnika budulcowego chrząstki stawowej. Uczestniczą także w syntezie endogennych, niezbędnych dla organizmu aminokwasów siarczkowych: metioniny i cystyny. Pod wpływem związków siarki rozszerzają się naczynia włosowate, następuje otwarcie dotychczas nieczynnych naczyń, czego efektem jest długotrwała poprawa mikrokrążenia. Dotyczy to przede wszystkim tkanek okołostawowych, co sprzyja resorpcji ognisk zapalnych. Udowodnione jest również ogólnoustrojowe działanie wód siarczkowych. Działają one pobudzająco na korę nadnerczy czego efektem jest działanie przeciwzapalne. Obniżają poziom cholesterolu, trójglicerydów, cukru oraz kwasu moczowego.

Wody siarczkowe są skuteczne także w leczeniu chorób skóry. Działanie złuszczające wód siarczkowych spowodowane jest rozmiękaniem naskórka oraz rozpuszczeniem istoty międzykomórkowej. Powoduje to dokładne oczyszczenie skóry z łoju, bakterii i zmian łuszczycowych. Odnawiające (keratoplastyczne) właściwości wód siarczkowych sprzyjają wytworzeniu elastycznego i spoistego naskórka. Wody siarczkowe zmieniają potencjał oksydoredukcyjny skóry, co jest istotne w leczeniu chorób skóry, szczególnie łuszczycy. Działanie siarki wiąże się z jej wpływem na procesy oddechowe komórki oraz syntezy kwasów nukleinowych. Sprzyja to odnowie tkankowej. Siarka poprzez grupy sulfhydrylowe i wiązania dwusiarczkowe wpływa korzystnie na keratynę naskórka, włosów i paznokci. Wody siarczkowe zmieniają odczyn skóry na lekko kwaśny, korzystny dla organizmu. Leki wytwarzane przez koncesjonowane Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne SULPHUR ZDRÓJ z Buska- Zdroju:

zawierają substancję czynną – solankę siarczkową z odwiertu Szyb Solecki Uzdrowiska Solec-Zdrój. Sp.J. M.Cz. Sztuk tel. 41 377-60-61.

Solanka siarczkowa z odwiertu Szyb Solecki wydobywana jest z głębokości 170m i zawiera jony siarczkowe i wielosiarczkowe, siarkę dwuwartościową a ponadto jony chlorkowe, bromkowe, jodkowe, borowe oraz wiele innych pierwiastków, jak: wapń, magnez, żelazo, potas, sód. Wysokie stężenie związków siarki dwuwartościowej (137 miligramów w jednym litrze wody) i wysoka mineralizacja czynią te wody najskuteczniejszymi w Europie i jednymi z najlepszych na świecie! Lecznicze działanie tej solanki siarczkowej zostało potwierdzone w licznych badaniach klinicznych zleconych przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne SULPHUR ZDRÓJ z Buska w ramach procesu rejestracji leków. Badania te potwierdziły celowość stosowania tych leków w każdym z wymienionych wskazań.

Leki siarczkowe wytwarzane przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne SULPHUR ZDRÓJ Busko

bals sulphur żel przeciwreumatyczny żel siarczkowy

Wskazania:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
 • reumatoidalne zapalenie stawów pomocniczo
 • bólowe zespoły szyjne, barkowe i lędź. – krzyż.,
 • bóle i obrzęki po stłuczeniach i zwichnięciach,
 • rehabilitacja po urazach narządu ruchu.

Do zabiegu jonoforezy siarczkowej (katoda) oraz fonoforezy (ultradźwięki +bals sulphur żel) w chorobie zwyrodnieniowej stawów i zapaleniu okołostawowym.

ZDRÓJ szampon leczniczy lek – koncentrat szampon ZDRÓJ

Wskazania:

 • łuszczyca skóry głowy,
 • łojotokowe zapalenie skóry głowy,
 • nasilony łojotok owłosionej skóry głowy,
 • do mycia włosów przetłuszczających się.

sulphodent pasta do zębów lek sulphodent – pasta do zębów

Wskazania:

 • zapalenie przyzębia (tzw. paradontoza),
 • zapalenie dziąseł,
 • profilaktyka chorób przyzębia.

Woda siarczkowa jest substancją czynną do wytwarzania produktów uzdrowiskowych serii kuracja siarczkowa

 

Siarczkowe produkty uzdrowiskowe Sulphur Zdrój Exim Sp. z o.o.