PRZYCZYNY , OBJAWY, PROFILAKTYKA, LECZENIE
Zapalenie dziąseł wywołują toksyny wydzielane z płytki bakteryjnej powstającej wokół szyjki zębowej i w przestrzeni miedzy zębowej. Zmiany dotyczą pojedynczych zębów lub łuków zębowych wyrostków zębodołowych szczeki i /lub żuchwy. Zapalenie dziąseł może być początkiem zapalenia przyzębia. Dotyczy to chorych z grup ryzyka – palaczy tytoniu, z zaburzeniami immunologicznymi, genetycznymi i z objawami przewlekłego stresu.
PRZYCZYNY ZAPALENIA DZIĄSEŁ
Powstanie płytki nazębnej szczególnie w miejscach stłoczenia zębów, nieprawidłowego ich ułożenia, braku punktów stycznych zębów górnych z dolnymi. Zapalenie wywołują również nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne, nawisające wypełnienia zębów, kamień nazębny.
- Zaburzenia układu hormonalnego
- Pokwitaniowe zapalenie dziąseł na skutek wzrostu estriadolu, u dziewcząt i testosteronu u chłopców.
- Zapalenie dziąseł miesiączkowe( owulacyjne).
- Zapalenie dziąseł ciężarnych ( II i III trymestr ciąży ).
- Zapalenie dziąseł cukrzycowe.
- Zapalenie dziąseł lekopochodne(blokery kanału wapniowego, fenytoina, cyklosporyna A).
- Zapalenie dziąseł bakteryjne ( paciorkowcowe), rzeżączkowe, kiłowe, grzybicze.
- Zapalenie dziąseł uczuleniowe ( leki, pokarmy, tworzywa akrylanowe).
- Zapalenie dziąseł urazowe ( termiczne, chemiczne, fizyczne).
OBJAWY ZAPALENIA DZIĄSEŁ
- Samoistne krwawienie lub wywołane mikrourazami ( twardy pokarm, szczotki do zębów).
- Obrzęki
- Ból
- W badaniu lekarskim:
- Zmiany kształtu dziąseł, konsystencji ( rozrost, tzw. ”miękkie” dziąsło)
- Obecność szczeliny dziąsłowej
- Krwawienie wywołane zgłębnikowaniem szczeliny
- Zmiana zabarwienia dziąseł – prawidłowego jasnoróżowego poprzez czerwone przechodzące w sinoniebieskie.
- Różnicą między zapaleniem dziąseł a zapaleniem przyzębia jest występowanie w z.p. kieszonek przyzębnych, ubytków kości wyrostków zębodołowych oraz rozchwianie i utrata zębów.
PROFILAKTYKA ZAPALEŃ DZIASEŁ
Szczególnie istotne jest zapobieganie powstawaniu płytki nazębnej. Rozwój zapalenia zależy od ilości i rodzaju bakterii płytki nazębnej, składników śliny, diety oraz zabiegów higienicznych.
PROFILAKTYKA DOMOWA
Odpowiednie szczotki do zębów
Właściwe szczotkowanie
Dobór pasty do zębów – skuteczna pasta lecznicza – sulphodent
Środki pomocnicze: nici, wykałaczki, szczoteczki międzyzębowe, wodne irygacje, płukanki.
PROFILAKTYKA PROFESJONALNA
Ocena higieny jamy ustnej po wybarwieniu złogów nazębnych ( tabletki, roztwory) co pozwala na oczyszczenie zębów z trudno dostępnych płytek nazębnych. Lakierowanie zębów i obnażonych korzeni. Dobór stymulatorów do masażu dziąseł i nauka właściwego masażu dziąseł Usuwanie kamienia nazębnego , polerowanie koron zębów, usuwanie przebarwień zębowych. Kontrola lekarza stomatologa niezbędna raz na 0,5 roku. W stanach chorobowych co 2-3 miesiące.
LECZENIE ZAPALEŃ DZIĄSEŁ
Antybiotyki podawane doustnie i miejscowo Miejscowo i ogólnie stosowany metronidazol Płukanki ziołowe ( szałwia, kora dębu) i z chlorheksydyną Pasty i żele lecznicze
Skuteczne w leczeniu i profilaktyce są leki wytwarzane przez Koncesjonowane P. Farmaceutyczne SULPHUR ZDRÓJ z Buska-Zdroju. Wykorzystując doświadczenia w leczeniu zapaleń przyzębia płukaniami wodami siarczkowymi w Busku-Zdroju, opracowano leki o udokumentowanych klinicznie wskazaniach do stosowania:
pasta lecznicza – sulphodent zawierająca solankę siarczkową z odwiertu Szyb Solecki Uzdrowiska Solec-Zdrój Sp.j. i leczniczą sól jodobromową. Pasta zmniejsza krwawienie z dziąseł, obrzęk brodawek dziąsłowych, redukuje ilość wydzielanego płynu dziąsłowego. Zapobiega rozchwianiu zębów oraz ich wypadaniu. Leczy i dodatkowo doskonale czyści zęby z nalotów. Użycie pasty znacząco zmniejsza przykry zapach ust, długotrwale odświeża oddech.
oraz lek na bazie zagęszczonego wodnego wyciągu borowinowego – borowinowy żel – pelogel do stosowania na dziąsła. Lek przeciwzapalny. Masowanie dziąseł żelem borowinowym poprawia mikrokrążenie w zmienionych patologicznie tkankach, co sprzyja wchłanianiu się wysięków i nacieków w ogniskach zapalnych. Ponadto kwasy humusowe wykazują korzystne działanie ściągające na śluzówkę dziąseł. Zapobiega rozchwianiu i utracie zębów. Zwarta w leku naturalna kompozycja miętowa pozostawia długotrwałe uczucie świeżości.