JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Leczenie łuszczycy- wywiad z Panią Łuską cz. 2/5

11 maja 2020

młoda-kobieta-pani-łuska-dominika-jeżewska

Zapraszamy na drugą część wywiadu z Pani Łuską, wyjątkową kobietą, która wspiera osoby chorujące na łuszczycę skóry.

Okazuje się, że samo postawienie diagnozy w chorobie zwanej łuszczycą może być problematyczne. Również leczenie może przybrać postać intensywnej i wieloetapowej kuracji. Jaki jest schemat jej leczenia?

Jak w praktyce wygląda leczenie łuszczycy?

Wydaje mi się, że teraz do szpitala jest coraz trudniej się dostać. Zazwyczaj do trafia się tam w momencie, gdy skóra jest w fatalnym stanie. Gdy człowiek nie radzi sobie w warunkach domowych. No i niestety to też wiem z doświadczenia i opinii innych osób, które do mnie piszą, że lekarze zazwyczaj przepisują sterydy. Wizyta trwa dosłownie 10-15 minut. Niektórzy lekarze nawet za bardzo nie oglądają skóry, tylko widzą, co było przepisane na poprzedniej wizycie i powielają to samo. Nie słuchają pacjenta, czy coś się poprawiło, czy nie. Chorzy na łuszczycę czują się często odrzuceni przez lekarzy. Proszę nie zrozumieć mnie źle. Nie uważam, że każdy lekarz jest taki i należy ich unikać. Moja rada jest taka, aby szukać lekarzy do skutku. Tak jak moja mama. Ja byłam u wielu dermatologów. Może trudno w to uwierzyć, ale gdy moja mama znalazła lekarza w Lublinie, powiedziałam jej, że to ostatni lekarz, do którego jadę, że mam dosyć pokazywania mojej skóry, opowiadania, słuchania tego samego. Powiedziałam mamie, że jeśli pojedziemy do niego i on będzie mówił to samo co poprzedni dermatolodzy to po prostu koniec. Na szczęście ten lekarz okazał się innym człowiekiem.

Centra leczenia łuszczycy – plany.

W najbliższym czasie mają powstać specjalistyczne ośrodki leczenia łuszczycy. Jest nawet na to taka ładna nazwa – opieka koordynowana. W jednym miejscu mają być zebrani różni specjaliści tacy jak: dermatolog, kardiolog i psycholog. Pacjent ma być badany wszechstronnie. Bo łuszczyca nie jest wyłącznie chorobą skóry. Może dotyczyć różnych narządów w ciele. Często osoby chorujące na łuszczycę mają jednocześnie problemy z cukrzycą, stawami. Zatem zadaniem ośrodków, w których ma zostać wprowadzona opieka koordynowana, powinny zapewnić pacjentowi szeroką, kompleksową opiekę. Byłam w tamtym roku na konferencji, pt. „Łuszczyca i ŁZS – dość wykluczenia! Na spotkaniu przedstawiono raport opracowany przez Instytut INNOWO, pt.: „Ocena całkowitych społeczno-ekonomicznych kosztów występowania łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów z perspektywy gospodarki państwa”. Różni specjaliści mówili, że będą starali się, aby takich ośrodków powstało jak najwięcej. Jestem dobrej myśli.

Warunki kwalifikacji do leczenia

Podczas konferencji wspomniano, że czas oczekiwania na pierwszą wizytę w ośrodku zintegrowanej opieki nie powinien przekraczać 8 tygodni od momentu wystawienia skierowania przez lekarza specjalistę/POZ pacjentowi z rozpoznaniem łuszczycy plackowatej o przebiegu umiarkowanym i ciężkim. Zaś w przypadku znacznego zaostrzenia pacjent powinien być przyjęty w trybie pilnym.

Czy łuszczyca jest chorobą zakaźną?

To nie jest choroba zakaźna. Łuszczycą nie można się zarazić. Mam nadzieję, że nasze społeczeństwo jest już bardziej świadome. Chcę zaznaczyć, że nigdy osobiście nie spotkałam się ze stwierdzeniem, że łuszczyca zaraża. Nikt też wprost nie bał się podać mi ręki, nie powiedział, że się boi zarażenia. Odkąd jednak prowadzę moje media społecznościowe, bardzo dużo osób pisze mi, że spotyka się z takimi reakcjami. Zdarza się, że w sklepie, u kosmetyczki, fryzjera, czyli w miejscach, gdzie oczekuje się profesjonalnej obsługi, osoby chore na łuszczyce nie są obsługiwane. Wyprasza się ich z placówki, przez co czują się odtrącone i wykluczone ze społeczeństwa.

Wydaje mi się, że ludzie bardzo często kojarzą łuszczycę z grzybicą. A są to dwie różne choroby. Dlatego w naszych rękach, w rękach osób chorych na łuszczycę jest mówienie głośno, że ta choroba nie zaraża.

Pani Łuska – z jakich form leczenia korzystała

Przeszłam, praktycznie doświadczyłam każdej metody leczenia, oprócz leczenia biologicznego. Stosowałam sterydy, leczenie doustnymi lekami typu cyklosporyna. Przeszłam również leczenie maściami robionymi w aptekach i fototerapię, czyli leczenie lampami.

Schemat leczenia łuszczycy.

Lekarze sprawdzają wskaźnik PASI i na tej podstawie powinni dobierać leczenie. Przy kolejnej wizycie sprawdzają, czy coś działa, czy nie. Pacjenci skarżą się, że często przepisują ciągle to samo, nawet jak nie działa. Według mnie to kwestia indywidualna i na leczenie ma wpływ bardzo wiele czynników.

Różne formy terapii

Mogę tylko pisać na własnych doświadczeniach. W moim przypadku kiedy brałam leki, miałam odstawione lampy i maści tj. sterydy. Jednak musiałam dbać o nawilżenie skóry, więc stosowałam balsamy natłuszczające. Przy leczeniu lampami, stosowałam tradycyjne maści i czasem również sterydy.

Zapraszamy na 3 odcinek rozmowy z Panią Łuską pod tytułem – Metody leczenie łuszczycy.

Jak stosować?

Kuracje siarczkową i borowinową z wykorzystaniem leków i kosmetyków uzdrowiskowych. Sulphur Zdrój zalecamy przede wszystkim dla osób borykających się z chorobą reumatyczną, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zespołami bólowymi kręgosłupa czy po urazach narządu ruchu. 

Kuracja siarczkowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:
– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

KROK 1 – podstawa kuracji

LEK OTC – BALS SULPHUR ŻEL SIARCZKOWY 300G 
Jak stosować – 2x dziennie przez 2/3 tygodnie. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

Kąpiel siarczkowa 1000g 

lub

BUSKIE SPA SIARCZKOWE 500 G 
Jak stosować- kąpiel siarczkowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu Kąpiel siarczkowa 1000g lub buskie SPA siarczkowe 500g)

Kuracja borowinowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:

– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

Krok 1 – podstawa kuracji

MAŚĆ BOROWINOWA 60G

lub

REUMOGEL ŻEL BOROWINOWY 135G 

(uwaga – maść ma działanie rozgrzewające, żel nie. Wybierz produkt, który bardziej odpowiada Twoim preferencjom.)

Jak stosować – 2x dziennie przez okres 2/3 tygodni. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

  1. Kąpiele borowinowe na bazie produktu: borowina SPA 500g 
    Jak stosować – kąpiel borowinowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonane ok. 8-10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu borowina SPA).

  1. Okłady borowinowe na bazie produktu: borowina plus 1000g

Jak stosować – 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 8-10 zabiegów. Porcję borowiny plus potrzebną do zabiegu można używać do 5 razy. 

Kąpiele borowinowe i okłady borowinowe można stosować naprzemiennie.