JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Metody leczenia łuszczycy – wywiad z Panią Łuska odc. 3/5

18 maja 2020

pani-łuska-dominika-jeżewska

Sterydy, naświetlania, maści tradycyjne – to tylko kilka metod leczenia skóry łuszczycowej. Przeczytaj kolejną część naszej rozmowy z Panią Łuska i dowiedz się jak kompleksowo pielęgnować skórę z problemem łuszczycy.

Leczenie łuszczycy sterydami?

Zastrzegam, że nie jestem ani lekarzem, ani ekspertem, tylko zwykłym pacjentem. Według mnie leczenie łuszczycy powinno opierać się na tym, że najpierw ściągamy ze skóry łuskę. Łuski pozbywamy się, stosując produkty zmiękczające np. buską maskę siarczkową. Dopiero jak pozbędziemy się łuski, to wtedy możemy działać innymi produktami np. sterydami. Mnóstwo osób uważa, że są one szkodliwe. Moim zdaniem, jeśli sterydy są stosowane umiejętnie, to nie zaszkodzą nam aż tak bardzo. Trzeba tylko pamiętać o takich rzeczach jak to, że nakładamy je bardzo cienko tylko na zmianę łuszczycową, która już nie jest pokryta łuską.

Ważne jest również, aby odstawiać sterydy w odpowiedni sposób. Nie robimy tego w ten sposób, że stosujemy steryd i w momencie, gdy zmiany zanikają, odstawiamy go całkowicie, a jedynie zmniejszamy dawkę. Zamiast codziennego smarowania się sterydami, używamy ich co dwa lub trzy dni. Należy też pamiętać, że sterydów używamy tylko na pojedyncze zmiany. Jeśli ciało w 80% pokryte jest łuską, to stosowanie sterydu jest niewskazane. W takiej sytuacji lepiej jest stosować maści tradycyjne, czyli cygnolinę lub inne podobne maści. Do tego możemy dołączyć fototerapię.

Leczenie łuszczycy przez naświetlanie?

W leczeniu łuszczycy wykorzystuje się naturalne światło ultrafioletowe ze słońca lub kontrolowane dawki sztucznego światła ultrafioletowego. Fototerapia w leczeniu powinna przebiegać pod kontrolą lekarza, ponieważ przebywanie na słońcu lub w solarium może powodować uszkodzenia skóry i zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Te naświetlania sprawiają, że zmiana łuszczycowa wchłania się. Oczywiście to zawsze kwestia indywidualna.

Fototerapia – dostępność

Zabieg fototerapii jest zazwyczaj dostępny w szpitalach. Są różne rodzaje lamp, ale najczęściej stosuje się UVB oraz PUVA – w przypadku tych jednych lamp terapia połączona jest z przyjmowaniem leków doustnych. Przyjmujemy je przed naświetlaniem lampami PUVA. Tabletki mają za zadanie zwiększyć, przyspieszyć ekspozycję lamp. Niektóre z tych leków mogą obciążać wątrobę. Trzeba wówczas co jakiś czas robić dodatkowe badania. Przez jakiś czas nie można też zajść w ciążę. Po skończonej fototerapii wspomaganej lekami trzeba odczekać trzy miesiące.

Pielęgnacji skóry łuszczycowej

To też zależy od tego, jak dana osoba jest regularna i zdeterminowana. Ja jestem bardzo. Uważam, że osoby chore na łuszczycę powinny szczególnie zwrócić uwagę na pielęgnację skóry. Niestety przy tej chorobie nie można robić sobie wymówek, że było się długo w pracy, że jest się zmęczonym. Oczywiście, można wtedy ograniczyć pielęgnację, tylko trzeba się wtedy pogodzić z faktem, że skóra wygląda gorzej. Bo jeżeli świadomie się nie smarujemy, to nie mamy co później narzekać, że wyglądamy gorzej. Ja zazwyczaj do pielęgnacji podczas mycia używam produktów bardzo nawilżających. Staram się nie używać gąbek, tylko wszystko sobie wmasowuję. Nie myję się też bardzo gorącą wodą, bo to też podrażnia skórę.

Wycieram się delikatnie. A przed wyjściem do pracy używam balsamu nawilżającego, który szybko się wchłania.

W pracy mam taką możliwość, że mogę znaleźć chwile, aby się posmarować. Pracuję w biurze, przed komputerem. Dzięki temu nie jest problemem, gdy potrzebuję wyjść na 5 minut do łazienki i posmarować się. Wtedy też używam balsamu, który szybko się wchłania. Gdy wracam do domu, też dbam o to, aby nawilżyć skórę, oczywiście wszystko zależy od tego, jak w danym momencie ona wygląda. Gdy mam pogorszony stan, używam przepisanej przez lekarza maści typu cygnolina. Trzeba ją nałożyć na pół godziny i potem zmyć. Następnie nałożyć inną maść, odczekać i znowu zmyć. To faktycznie zajmuje sporo czasu. Na noc staram się używać natłuszczającego produktu, tylko że wtedy jest to produkt tłustszy, gdyż nie zależy mi na tym, by szybko wchłonął się, tak jak wtedy, gdy idę do pracy.

Jak stosować?

Kuracje siarczkową i borowinową z wykorzystaniem leków i kosmetyków uzdrowiskowych. Sulphur Zdrój zalecamy przede wszystkim dla osób borykających się z chorobą reumatyczną, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zespołami bólowymi kręgosłupa czy po urazach narządu ruchu. 

Kuracja siarczkowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:
– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

KROK 1 – podstawa kuracji

LEK OTC – BALS SULPHUR ŻEL SIARCZKOWY 300G 
Jak stosować – 2x dziennie przez 2/3 tygodnie. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

Kąpiel siarczkowa 1000g 

lub

BUSKIE SPA SIARCZKOWE 500 G 
Jak stosować- kąpiel siarczkowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu Kąpiel siarczkowa 1000g lub buskie SPA siarczkowe 500g)

Kuracja borowinowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:

– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

Krok 1 – podstawa kuracji

MAŚĆ BOROWINOWA 60G

lub

REUMOGEL ŻEL BOROWINOWY 135G 

(uwaga – maść ma działanie rozgrzewające, żel nie. Wybierz produkt, który bardziej odpowiada Twoim preferencjom.)

Jak stosować – 2x dziennie przez okres 2/3 tygodni. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

  1. Kąpiele borowinowe na bazie produktu: borowina SPA 500g 
    Jak stosować – kąpiel borowinowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonane ok. 8-10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu borowina SPA).

  1. Okłady borowinowe na bazie produktu: borowina plus 1000g

Jak stosować – 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 8-10 zabiegów. Porcję borowiny plus potrzebną do zabiegu można używać do 5 razy. 

Kąpiele borowinowe i okłady borowinowe można stosować naprzemiennie.