Niesteroidowe leki przeciwzapalne są powszechnie wykorzystywane do zwalczania bólu stawów. Przynoszą ulgę i zmniejszają stan zapalny, zmniejszają obrzęki w okolicach dotkniętych problemem stawów. To pozwala osobom cierpiącym na bóle stawowe odzyskać większą swobodę ruchów i poprawia ich komfort życia.
Nie musisz sięgać za każdym razem po doustny lek przeciwbólowy, jeśli cierpisz z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów. Możesz sprawdzić, jak działają żele i maści. To preparaty bez recepty, które możesz stosować miejscowo, bez groźnych dla zdrowia skutków ubocznych.
Substancje czynne w lekach OTC na bolące kolana
Ból kolan może wynikać z urazów, przeciążeń, chorób zwyrodnieniowych czy stanów zapalnych.
Dostępne na rynku leki przeciwzapalne bez recepty (OTC), dostępne nie tylko w aptekach, ale także w internetowych sklepach medycznych, zawierają różne substancje czynne, które łagodzą ból, zmniejszają stan zapalny, wspierają proces regeneracji uszkodzonych tkanek.
Wśród skutecznych, ale naturalnych składników odpowiednich na ból stawów i mięśni są siarka i borowina.
Siarka
Siarka jest pierwiastkiem chemicznym naturalnie występującym w ludzkim organizmie. Ma właściwości przeciwzapalne i regeneracyjne. Stosowana jest w preparatach na bolące kolana i ból mięśni.
Łagodzi ból, zmniejsza dolegliwości związane z zapaleniem stawów i wspiera odbudowę kolagenu, ważnego składnika tkanki łącznej oraz chrząstki stawowej. Regularne stosowanie żelu z aktywnymi składnikami solanki siarczkowej na ból kolan i stawów prowadzi do poprawy ruchomości stawu kolanowego, zmniejszenia sztywności oraz odbudowy uszkodzonych struktur stawowych.
Borowina
Borowina, czyli rodzaj torfu leczniczego, jest kolejnym cennym składnikiem obecnym w maściach przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz lekach na reumatoidalne zapalenie stawów.
Dzięki wysokiej zawartości kwasów huminowych borowina ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz relaksujące. Sięganie po maść na stawy z borowiną może przynieść szybką ulgę, bo środek redukuje ból i napięcie mięśniowe wokół stawu.
Borowina poprawia krążenie, a to również regeneruje tkankę stawową. Zastosowanie maści z borowiny na ból mięśni i stawów może także przyczynić się do wydłużenia okresów remisji w chorobach przewlekłych, takich jak artretyzm czy reumatyzm.
Korzyści stosowania maści na bolące kolana
Stosowanie maści przeciwbólowej na stawy to popularna i skuteczna metoda łagodzenia dolegliwości, takich jak ból pleców, bóle mięśniowo-stawowe, silny ból kolan. Oto najważniejsze zalety stosowania takich preparatów.
- Dzięki zawartości aktywnych składników naturalnych maści i żele przeciwbólowe bez problemu penetrują skórę i dostarczają bezpośrednio do bolącego stawu kolanowego substancje o działaniu przeciwbólowym. Łagodzą ból szybko i bezpiecznie, bez konieczności korzystania z takich leków na ból jak ketoprofen czy ibuprofen.
- Składniki takie jak siarka oraz jony wodorosiarczkowe mają silne właściwości przeciwzapalne. Ich stosowanie przyczynia się do redukcji miejscowego bólu i stanów zapalnych w obrębie stawów.
- Regularne stosowanie maści lub żelu z borowiną oraz żelu z solanką siarczkową wspomaga regenerację tkanki łącznej i stawowej. Siarka koloidalna oraz cenne mikroelementy, takie jak jony wapnia, magnezu, jodu czy bromu, odżywiają staw, wspierając jego funkcjonowanie i zwiększając zakres ruchu.
- Siarka i mikroelementy mają również właściwości wspomagające procesy regeneracji uszkodzonych tkanek. Ich aplikacja w postaci maści przyspiesza odbudowę chrząstki stawowej oraz poprawia kondycję okolicznych mięśni.
Przeciwbólowe maści na bolące stawy są dobrze tolerowane i rzadziej niż leki na receptę wywołują działania niepożądane. Mogą być stosowane jako część długotrwałej terapii bez obawy o skutki uboczne.
Maści rozgrzewające i chłodzące — jaką wybrać?
Maść na bolące stawy – jaką wybrać?
- Maści rozgrzewające są zalecane przede wszystkim przed aktywnością fizyczną, aby przygotować mięśnie i stawy do wysiłku. Mogą być również stosowane w celu łagodzenia przewlekłego bólu, na przykład związanego z chorobami reumatycznymi, ponieważ ciepło zmniejsza sztywność i poprawia ruchomość stawów.
Działają poprzez stymulowanie przepływu krwi do danej części ciała, co przyspiesza regenerację i zmniejsza uczucie bólu. Ciepło wytwarzane przez maść może również zrelaksować napięte mięśnie.
- Maści chłodzące są odpowiednie po aktywności fizycznej. Łagodzą ostry ból mięśni, zmniejszają stany zapalne, obrzęki i urazy, takie jak stłuczenia czy naciągnięcia mięśni. Chłodzące maści obniżają temperaturę skóry i tkanek, a to przynosi natychmiastową ulgę w bólu, zmniejsza obrzęki i stan zapalny.
Podsumowując: przy ostrym bólu po urazie lepsza będzie chłodząca maść. Przy bólu przewlekłym i sztywności stawów — maść rozgrzewająca.
Pamiętaj jednak, żeby przed użyciem nowego produktu zapoznać się z jego instrukcją użytkowania oraz ze składem. Upewnij się, że nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.