Reumatyzm to zespół schorzeń o podłożu autoimmunologicznym, które charakteryzują się zmianami w obrębie tkanki łącznej. Wśród najbardziej znanych wymienia się reumatoidalne zapalenie stawów czy chorobę zwyrodnieniową. Czy bóle reumatyczne muszą odbierać radość z życia i utrudniać funkcjonowanie? Niekoniecznie!
Bolesna dolegliwość dotyczy osób w różnym wieku. Wbrew pozorom są to nie tylko seniorzy. Dużą część stanowią osoby młode, u których ból stawów i mięśni może wynikać z nadmiernego ich przeciążenia na skutek aktywności fizycznej lub, jak w przypadku młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS), z obciążeń genetycznych czy czynników środowiskowych.
Najważniejsze jest to, że współcześnie leczenie bólu stawów jest możliwe i, co ważne, skuteczne. Niektóre leki na ból stawów przynoszą ulgę i redukują sztywność towarzyszącą chorobie. Który lek najlepiej zwalcza bóle? Sprawdź razem z nami!
Przegląd dostępnych leków bez recepty na bóle stawów
Wśród symptomów choroby wymienia się dolegliwości bólowe, jak również sztywność stawów, obrzęk tkanek wokół stawów i zaczerwienienie. Preparaty dostępne w aptece to przede wszystkim leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne, których działanie ma zwalczać miejscowy ból i obrzęk. Wśród nich można wyróżnić:
- żel przeciwbólowy lub maść na ból mięśni;
- plastry rozgrzewające;
- roztwory do wstrzykiwania;
- leki z grupy NLPZ,
- suplementy diety.
Co wybrać – lek czy suplement diety? W skład leków wchodzą substancje czynne, które łagodzą dolegliwości związane z chorobą. Są to m.in. diklofenak, ketoprofen, ibuprofen, meloksikam czy naproksen, wykazujące działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Niestety są to substancje, które – często stosowane – mogą powodować wystąpienie działań niepożądanych.
Z kolei suplementy diety zawierają wyłącznie skoncentrowane ilości witamin i minerałów o charakterze odżywczym, dlatego suplementów diety nie stosuje się do leczenia, a raczej jako profilaktykę zdrowych stawów.
Przeczytaj również: Choroba zwyrodnieniowa stawów – jakie leki mogą przynieść ulgę?
Borowina i jej działanie lecznicze
W leczeniu chorób reumatoidalnych doskonałe efekty przynosi borowina – produkt stworzony przez samą Matkę Naturę. Nie bez powodu nazywana jest czarnym złotem, bowiem zawiera różne związki organiczne i nieorganiczne, takie jak:
- aktywne biologicznie kwasy humusowe (huminowe i fulwokwasy),
- garbniki,
- sole potasu, sodu, wapnia, magnezu i glinu,
- cynk, miedź, fluor,
- związki krzemu i żelaza,
- aminokwasy,
- bituminy.
Dzięki temu jest to idealny lek bez recepty na bóle pochodzenia reumatycznego, ale nie tylko. Okład borowinowy posiada również właściwości przeciwzapalne oraz poprawiają krążenie, co przekłada się na lepsze ukrwienie i odżywienie organizmu, wspomagając proces leczenia.
Dużym atutem jest to, że zarówno ciepło, jak i minerały z borowiny działają rozluźniająco na mięśnie, likwidując np. przykurcze stawów i ich sztywność.
Z kolei zawarte w borowinie kwasy huminowe i fulwowe wykazują naturalne właściwości przeciwzapalne, co oznacza, że borowina stosowana na stawy w postaci okładów może zmniejszyć stan zapalny i towarzyszący mu dyskomfort, np. ból kości i stawów czy ból mięśni.
Okład z borowiny może być również stosowany w przypadku stanów pourazowych narządu ruchu oraz w stanach pozapalnych kości, mięśni, tkanek okołostawowych i nerwów obwodowych.
Zapoznaj się z lekami bez recepty Sulphur Busko-Zdrój!
- Borowina Plus do okładów – produkt z Buska-Zdroju o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, chroni chrząstki stawowe. Polecany w takich chorobach, jak RZS, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
- Reumogel żel borowinowy – lek na bazie naturalnych składników zawierający m.in. kwasy huminowe i fulwowe, jony wapnia, magnezu, sodu, ciała estrogenne i garbniki. Zmniejsza obrzęk i dolegliwości bólowe spowodowane chorobą oraz wzmacnia chrząstki stawowe.
Podsumowując, borowina to naturalny lek na zwyrodnienie i zapalenie stawów, bez recepty i o dużej skuteczności. Ma właściwości:
- przeciwzapalne;
- przeciwbólowe;
- rozluźniające;
- relaksujące.
Woda siarczkowa i jej właściwości
Woda siarczkowa to kolejny cenny dar natury i… Skuteczny lek na stawy! Choć działa wspomagająco na wiele chorób, jak np. miażdżyca, neuralgie czy osteoporoza, to jednak w sposób szczególny zalecana jest osobom cierpiącym na RZS oraz chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, biodrowego, połączeń kręgosłupa czy stawów w obrębie rąk i stóp.
Przenikając przez skórę do organizmu, poprawia mikrokrążenie i przynosi ulgę w dyskomforcie mięśniowym i kostno-stawowym. Jest cennym wsparciem w leczeniu schorzeń reumatycznych.
Do wyboru są następujące kuracje bez recepty od Sulphur Busko-Zdrój:
- Żel siarczkowy Bals Sulphur Żel – zawiera aktywne składniki solanki siarczkowej. Pomaga pozbyć się dolegliwości bólowych, działa przeciwzapalnie, poprawia mikrokrążenie w tkankach, wspiera odbudowę chrząstki stawowej i przyspiesza powrót prawidłowej funkcji ruchowej stawów.
- Kąpiele siarczkowe – niwelują reumatyczne bóle stawów i ich sztywność, łagodzą napięcie mięśniowe, wzmacniają chrząstkę stawową. Dodatkowo ciepłe seanse w wannie przynoszą ukojenie w cierpieniu.
Jak bezpiecznie stosować leki bez recepty na zwyrodnienie stawów?
Zawsze zgodnie z ulotką! I tak np. lecznicze okłady z maski borowinowej należy stosować na ciepło, aplikując na chore miejsca, na koniec zawijając ciało folią i okrywając kocem – dla zwiększenia efektów. Kompres leczniczy pozostawia się na około 15-20 minut, a następnie spłukuje.
Lecznicze żele stosuje się bezpośrednio na skórę – rozprowadzając cienką warstwę na świeżo umytą skórę i pozostawia się do wchłonięcia. Można je stosować 2-3 razy dziennie.
Kąpiele siarczkowe Sulphur Busko-Zdrój nie powinny trwać dłużej niż 20 minut. Temperatura kąpieli nie powinna być wyższa niż 36 stopni Celsjusza, a zanurzenie powinno być takie, aby linia wody znajdowała się poniżej serca. Po kąpieli należy osuszyć ciało ręcznikiem i udać się na odpoczynek trwający około 30-60 minut.