Łupież jest jednym z popularnych problemów włosów i skóry głowy. Choć jego przyczyn może być wiele, to najczęściej jest efektem niewłaściwych zabiegów pielęgnacji włosów. Łupież to zbyt szybkie dojrzewanie i złuszczanie komórek skóry głowy, które jest efektem nadmiernego wydzielania sebum. Dowiedz się, jak proste zmiany w stylu życia zniwelują łupież.
Szczotkowanie włosów
Odpowiednia technika szczotkowania włosów poprawia krążenie krwi w skórze głowy. Gromadzący się pot powoduje świąd i podrażnienie. W trakcie szczotkowania włosów usuwamy martwe komórki skóry z głowy. Nieodpowiednio dobrane szczotki z ostrymi końcami powodują podrażnienia i obrzęki. Najlepiej wybierać szczotki z kuleczkami na końcach, które będą masować skórę głowy.
Stosowanie zbyt silnych kosmetyków
Niektóre składniki kosmetyków mogą powodować podrażnienie i wysuszenie skóry głowy, a w efekcie doprowadzić do powstania łupieżu i świądu. Zdecydowanie lepszym wyborem będą delikatne szampony, które subtelnie i skutecznie usuną zanieczyszczenia, a dodatkowo przywrócą optymalne pH. Wybierz mineralny szampon zdrojowy Sulphur Zdrój i mineralną odżywkę zdrojową Sulphur Zdrój, które wzmocnią, nawilżą i wypielęgnują pasma włosów na całej długości.
Zbyt częste zabiegi stylizacyjne włosów
Prostowanie, suszenie czy karbowanie włosów, czyli stylizacja gorącym powietrzem może uszkadzać włosy i powodować łupież. Podobnie jak kosmetyki do stylizacji włosów.
Odpowiednia dieta
Dieta uboga w składniki odżywcze także może przyczyniać się do powstawania łupieżu. W codziennym menu warto uwzględnić białko, biotynę, jajka, jogurt, rośliny strączkowe, mleko, sery. Nie można zapominać o kwasach tłuszczowych Omega-3, które znajdziemy w rybach czy orzechach. Produkty bogate w witaminę E to z pełnych ziaren oraz ciemnozielone warzywa, orzechy i rośliny strączkowe. Wzmacniają naturalną barierę ochronną włosów. Ogromne znaczenie dla kondycji włosów mają także witaminy z grupy B oraz magnez i potas. Poza tym:
- Białko jest budulcem włosów.
- Niedobory żelaza przyczyniają się do wypadania włosów.
- Kwasy Omega-3 utrzymują nawilżenie skóry głowy.
- Cynk i biotyna chronią włosy i skórę głowy.
- Żywność bogata w probiotyki wzmacnia odporność organizmu, zmniejszy świąd, rumień i przetłuszczenie skóry głowy.
Sposoby na redukcję stresu
Nie da się ukryć, że żyjemy w bardzo stresujących czasach. Proste zmiany w stylu życia takie jak znalezienie sposobów na odstresowanie się, korzystnie wpłyną na poprawę nastroju i zniwelują łupież. Może to być fitness, siłownia, pilates, joga, medytacja, kolorowanki dla dorosłych i wszystko, co nas uspokaja.
Ogranicz spożycie cukru
Zbyt duże spożycie cukru powoduje stan zapalny w organizmie, co w efekcie może przyczyniać się do powstawania łupieżu. Dieta bogata w słodką i przetworzoną żywność może doprowadzić do skoków insuliny, co w efekcie przyczyni się do wydzielania sebum oraz suchej i łuszczącej się skóry, a także może nasilać łupież.
Dbaj o zdrowie układu trawienia
Flora jelitowa może powodować nawroty łupieżu czy łuszczenie się skóry głowy. Zdrowie układu trawiennego korzystnie wpłynie także na kondycję włosów. Czosnek i cebula zawierają allicynę, która wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu niweluje łupież.