Trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania, jednak może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku. Stanowi problem estetyczny, który wpływa na niższą pewność siebie, co może przełożyć się na samopoczucie, wydajność w pracy i relacje społeczne. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest trądzik i w jaki sposób dbać o skórę z trądzikiem.
Czym jest trądzik?
Trądzik to stan zapalny skóry, którego przyczynami są:
- zatkane mieszki włosowe
- wahania hormonalne, które powodują nadmierne wydzielanie sebum
- infekcje bakteryjne, które powodują stan zapalny.
Przyczyny trądziku
Trądzik pojawia się na skórze, gdy martwe komórki, sebum oraz inne zanieczyszczenia blokują pory skóry. W efekcie może dojść do stanu zapalnego. Wśród przyczyn trądziku wyróżnia się:
- czynniki genetyczne
- stosowanie źle dobranych kosmetyków
- noszenie zbyt ciasnej odzież
- zaburzenia hormonalne
- dietę
- stres
- czynniki środowiskowe.
Jak dbać o skórę z trądzikiem?
Proste zmiany w stylu życia oraz właściwie dobrane kosmetyki mogą znacznie poprawić kondycję skóry z trądzikiem.
Myj skórę 2 razy dziennie
Wiele osób błędnie sądzi, że trądzik jest efektem brudnej skóry. Rzeczywiście w tym przypadku istotne jest systematyczne usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum poprzez systematyczne oczyszczanie i mycie skóry.
Zapomnij o zbyt intensywnym szorowaniu
Niektórzy ludzie stosują szorstkie myjki lub peelingi. Nie jest to najlepszym rozwiązaniem, gdyż może podrażniać skórę i powodować stany zapalne, a w efekcie pogorszyć kondycję skóry.
Dbaj o zdrową dietę
Dermatolodzy sugerują, że ograniczenie cukru i węglowodanów w diecie przyczyni się do poprawy kondycji skóry trądzikowej. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypełnienie menu mnóstwem warzyw i owoców, a także chudym mięsem i nabiałem. Ważne jest także włączenie do diety osób cierpiących na trądzik świeżych ziół, ziaren i orzechów. Na przykład awokado, jagody i migdały zmniejszają stany zapalne.
Aktywność fizyczna
Ludzie błędnie myślą, że pocenie się podczas ćwiczeń zaostrza trądzik i rezygnują z aktywności fizycznej. To duży błąd, ponieważ sport wpływa na poprawę kondycji fizycznej i odblokowuje pory (właśnie poprzez pocenie się). Trzeba tylko pamiętać o myciu twarzy i ciała po treningu.
Korzystaj z dobroczynnych właściwości promieni słonecznych
Ekspozycja na słońce jest niezbędna dla produkcji witaminy D oraz dobrego samopoczucia. Wystarczy przebywać na słońcu 15-minut dziennie każdego dnia (najlepiej o poranku, gdy nie świeci ono zbyt intensywnie), by wspomóc leczenie trądziku oraz wysuszyć nadmiar sebum.
Nawadnianie organizmu
Woda bierze udział we wszystkich funkcjach organizmu. Reguluje także produkcję hormonów, które mogą powodować nadprodukcję sebum. Zrezygnuj ze spożywania słodzonych i gazowanych napojów. Nie zapominaj o wypijaniu około 2-litrów wody każdego dnia.
Makijaż
W przypadku trądziku wiele osób stosuje kosmetyki do makijażu, aby ukryć pryszcze. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie skóry bez make-upu. Można też sięgnąć po mineralny podkład i korektor.
Kosmetyki do pielęgnacji skóry z trądzikiem.
Masz skórę trądzikową i poszukujesz naturalnych kosmetyków, które skutecznie pielęgnują skórę z tendencją do wyprysków, pryszczy i trądziku? Zaufaj doświadczeniu marki kosmetyków z Polskiego uzdrowiska Sulphur Zdrój. Sięgnij po mineralne mydło siarczkowe Sulphur do mycia twarzy i ciała oraz kąpiel siarczkową Sulphur. Dwa wyjątkowe kosmetyki świetnie oczyszczają i regenerują skórę, a także poprawiają kondycję skóry z problemem trądziku.
Nie zapominaj o stosowaniu kosmetyków przeciwsłonecznych
Nadmiar słońca może niekorzystnie wpływać na kondycję skóry. Oparzenia słoneczne mogą powodować nadprodukcję olejków i pogarszać wygląd skóry z trądzikiem.
Ogranicz stres
Również stres, którego w dzisiejszym świecie wcale nie mamy zbyt mało, przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. Dlatego tak istotne jest praktykowanie czynności, które mogą obniżać stres. Zalicza się do nich jogę, medytację, praktykowanie wdzięczności, rozwijanie hobby, czytanie, odprężającą kąpiel czy spędzanie czasu blisko natury — spacerowanie po lesie czy pielęgnację roślin ogrodowych.