Tężnia solankowa to imponująca konstrukcja, która przypomina starożytną osadę. Zbudowana jest z drewna i pierścieni tarniny, pomiędzy którymi nieustannie krąży woda siarczkowa. Sól gromadzi się na gałązkach, a minerały z wody odparowują do atmosfery. W ten sposób powstaje terapeutyczny mikroklimat.
Dlaczego warto korzystać z tężni solankowej?
W południowej części Buska-Zdrój powstała jedna z najnowocześniejszych i największych tężni solankowych w Polsce! Stworzona jest z dwóch pierścieni wykonanych z tarniny, które oddzielone są przejściami i przypominają labirynt. Prowadzą do dziedzińca, w którego centrum znajduje się mgielna fontanna. Ze szczytu tężni, gdzie stworzono taras widokowy, można podziwiać panoramę uzdrowiska. Tężnia wzmacnia systemy obronne organizmu, a w efekcie poprawia zdrowie. Wyjątkowy mikroklimat na jej terenie jest naturalną formą oczyszczania dróg oddechowych.
Jak działa tężnia solankowa?
Zasada działania tężni solankowej jest banalnie prosta. Sekret tkwi w specyficznej konstrukcji tego obiektu, a jej celem jest uzyskanie odpowiedniego stężenia soli. Solanka gęstnieje, spływając po gałązkach, częściowo odparowuje do powietrza, co ma wyjątkowe właściwości zdrowotne. Taka solanka wnika w błony śluzowe układu oddechowego i skóry. Krople solanki tworzą leczniczy aerozol, a promienie słońca i wiatr potęgują działanie tężni.
Kto powinien korzystać z tężni?
Inhalacje w tężni zalecane są osobom cierpiącym na nawracające i przewlekłe dolegliwości układu oddechowego. Zatem to naturalna terapia dla osób z katarem, zapaleniem krtani i zapaleniem zatok. Solankowa mgiełka usuwa śluz przy astmie i zapaleniu oskrzeli. Leczniczych właściwości tężni solankowych doświadczyło już wielu pacjentów z zaburzeniami układu oddechowego. Inhalacje w tężni korzystnie wpływają na błonę śluzową nosa, zatok, gardła, krtani i tchawicy. Mikroklimat w okolicach tężni stanowi również profilaktykę dla osób zdrowych, gdyż oczyszcza drogi oddechowe i wzmacnia system obronny organizmu.
Inhalacje w tężniach solankowych polecane są w przypadku:
- chorób układu oddechowego,
- zaburzeń żołądkowo-jelitowych,
- alergii,
- migreny,
- zaburzeń psychosomatycznych,
- nadciśnienia,
- zapalenia zatok
- chorób dermatologicznych.
Wizyty w tężni powinny ograniczyć osoby z nadczynnością tarczycy.