Reumatyzm to potoczne określenie zbioru chorób o podłożu zapalnym, które atakują przede wszystkim układ narządu ruchu i obejmują mięśnie, stawy oraz kości. Wbrew pozorom dotykają nie tylko seniorów, ale także osoby młode. Poznaj pierwsze objawy reumatyzmu i sprawdź, w jaki sposób można pokonać bolesną dolegliwość.
Odczuwasz bóle mięśniowe, a może męczy Cię dyskomfort w obrębie stawów rąk i stóp lub ból dotykający palce u dłoni? Zastanawiasz się pewnie, czy to reumatyzm, czy tylko zwykły dyskomfort, który za chwilę minie.
Spieszymy z pomocą i przybliżamy naturę problemu, który dotyka coraz więcej osób niezależnie od płci i wieku. Omówimy takie zagadnienia, jak przyczyny i objawy reumatyzmu, jak również leczenie reumatyzmu.
Czym jest reumatyzm
Reumatyzm, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, należy do chorób przewlekłych i przy większym nasileniu może znacząco obniżyć jakość życia, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie.
Nie jest to jedna choroba, a zbiór schorzeń atakujących układ narządu ruchu. Większość z nich dotyczy zmian zapalnych tkanki łącznej i ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że tworzący się stan zapalny jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego.
Wyróżniamy różne rodzaje chorób reumatycznych.
- Reumatoidalne zapalenie stawów, czyli RZS – dotyczy całego układu kostnego, najpierw atakuje stawy dłoni i stóp, rzadziej łokcie, biodra i kolana.
- Reumatyzm tkanek miękkich, nazywany zespołem przeciążeniowym – typowe są tu nawracające bóle nadgarstka, łokcia, barku lub kolana. Najczęstszą przyczyną są mikrourazy lub stałe przeciążenia.
- Gorączka reumatyczna – obejmuje stawy i inne narządy. Zawsze atakuje symetrycznie. Charakterystycznym objawem jest szybko rosnąca gorączka, nawet do 39 stopni Celsjusza, stąd nazwa schorzenia. Gdy stan zapalny rozprzestrzenia się na kolejne stawy i następuje rozwój choroby, gorączka jeszcze bardziej wzrasta.
- Toczeń rumieniowaty układowy – przyczyną są nieprawidłowości w obrębie układu immunologicznego. W tym przypadku zajętych jest wiele narządów i układów, m.in. nerek, układu krążenia i nerwowego.
- Łuszczycowe zapalenie stawów – dotyczy osób, które borykają się z łuszczycą skóry lub paznokci.
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – występuje tu ból reumatyczny spoczynkowy, a dolegliwości zmniejszają się podczas aktywności.
- Reaktywne zapalenie stawów – wywołane przez poprzedzającą je infekcję.
Choć w każdym przypadku przebieg choroby może być różny, łączy je jedno – przewlekły i nawracający ból stawów oraz zaburzona, niekiedy bardzo ograniczona ruchomość w różnych stawach.
Przyczyny reumatyzmu
Dokładne przyczyny reumatyzmu nie są do końca poznane, jednak wśród „winowajców” wymienia się:
- uwarunkowania genetyczne;
- brak aktywności fizycznej lub nadmierna aktywność obciążająca stawy;
- zaburzenia immunologiczne;
- zaburzenia endokrynologiczne;
- infekcje wirusowe i bakteryjne;
- niedobór witaminy D i wapnia;
- palenie papierosów;
- nieodpowiednią dietę.
Jak rozpoznać reumatyzm
Skąd wiadomo, że to choroby reumatyczne? Oczywiście niezbędna będzie diagnostyka, aby potwierdzić przypuszczenia, niemniej objawy reumatoidalnego zapalenia stawów są charakterystyczne i raczej trudno je pomylić z innymi chorobami.
Reumatyzm – objawy:
- przeszywający ból stawów, który zwykle pojawia się o poranku;
- obrzęk;
- zaczerwienie i ciepłota w okolicy chorego stawu, które są spowodowane wysiękiem wewnątrz stawu, co bezpośrednio wiąże się ze zniszczeniem błony maziowej w stawach;
- sztywność stawów;
- czucie opaczne, czyli parestezje;
- trzaski podczas poruszania stawem;
- problemy z poruszaniem się.
Pacjent z zapaleniem stawów może skarżyć się również na osłabienie, zmęczenie, spadek masy ciała lub przewlekły stan podgorączkowy.
Wizyta u reumatologa jest niezbędna, tak samo jak wykonanie badań, m.in. RTG, OB, CRP, poziomu krwinek białych.
Metody leczenia reumatyzmu
Leczenie chorób reumatycznych to wyłącznie leczenie objawowe, mające na celu spowolnieniu postępu choroby. Dużą rolę odgrywa tu leczenie farmakologiczne, w tym leki biologiczne, leki przeciwbólowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Pomocne są zabiegi fizykalne, jak leczenie ciepłem i zimnem, laser, pole magnetyczne i balneoterapia.
Nie bez znaczenia jest indywidualnie dobrana rehabilitacja, która jest w stanie zmniejszyć dolegliwości bólowe, oraz odpowiednia dieta. Wszystko to może w znaczący sposób poprawić komfort i jakość życia chorego.
Doskonałym wsparciem są również leki przeciwreumatyczne z grupy OTC, które sprawdzają się w przypadku osób chorujących przewlekle, jak i sportowców narażonych na kontuzje. Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dzięki czemu przywracają komfort i swobodę ruchów.
Poznaj linię specjalistycznych produktów przeciwreumatycznych Sulphur Zdrój. Kluczowymi składnikami są woda i solanka siarczkowa oraz wodny wyciąg borowinowy!
- Bals Sulphur Żel – siarczkowy żel zawierający aktywne składniki solanki siarczkowej. Działa przeciwzapalnie, niweluje ból, poprawia mikrokrążenie w tkankach i wspiera odbudowę chrząstki stawowej. Co ważne, przyspiesza również powrót prawidłowej funkcji ruchowej zarówno stawów, jak i kręgosłupa. Żel nie obciąża układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.
- Reumogel Żel – borowinowy żel o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, który pomaga zmniejszyć obrzęki reumatyczne i przyspiesza procesy naprawcze. Zawiera aktywne biologicznie kwasy huminowe i fulwowe, jony wapnia, magnezu i sodu oraz inne cenne mikroelementy.
- Maść Borowinowa – maść na bazie naturalnego wyciągu borowinowego zawierającego kwasy humusowe, sole mineralne, garbniki, ciała estrogenne. Produkt z Buska Zdroju to coś więcej niż preparat przeciwbólowy i przeciwzapalny. Chroni również chrząstki stawowe oraz przyspiesza ustępowanie zmian pourazowych. Doskonale sprawdza się w takich chorobach, jak RZS, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Życie z reumatyzmem – porady
Choroby reumatyczne są dokuczliwe, to prawda, ale dbając o siebie w odpowiedni sposób, można prowadzić komfortowy styl życia. Co robić?
- Odpowiednia dieta obejmująca produkty zawierające kwasy omega-3 (m.in łosoś, dorsz, makrela, śledź), kolagen, dużą ilość białka i antyoksydantów (np. czerwone, fioletowe i zielone warzywa oraz owoce). Na czarnej liście są produkty wysokoprzetworzone, tłuszcze nasycone, alkohol, mocna kawa i herbata.
- Pielęgnacja ciała – warto tutaj uwzględnić np. na Buskie SPA siarczkowe, które oczyszcza i nawilża, łagodzi podrażnienia, a dodatkowo wzmacnia chrząstkę stawową. Polecamy również kąpiel siarczkową o działaniu oczyszczającym i regenerującym skórę. Dodatkowo woda siarczkowa zawarta w preparacie wzmacnia chrząstkę stawową.
- Aktywność fizyczna – odpowiednio dostosowana do wieku i możliwości pacjenta jest bardzo pomocna w łagodzeniu objawów RZS.
- Mniej obowiązków to mniej bólu – nie chcąc doprowadzić do zaostrzenia przykrych dolegliwości, warto właściwie planować każdy dzień, nie brać na siebie zbyt dużo obowiązków i nie uprawiać zbyt intensywnej aktywności fizycznej. Zmęczenie będzie bowiem potęgować ból.