Łuszczyca jest przewlekłym stanem zapalnym, który może obejmować zmiany skórne i w stawach. Ze względu na buzujące w tym czasie hormony w trakcie ciąży u kobiety z łuszczycą może nastąpić wiele zmian. Przyjrzyjmy się, jak ciąża wpływa na łuszczycę i jak łuszczyca wpływa na ciążę.
Bardzo możliwe, że cierpiąca na łuszczycę kobieta w ciąży będzie potrzebowała zmiany planu leczenia również podczas karmienia piersią. Choroba ta może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych w ciąży, takich jak otyłość, cukrzyca ciążowa czy wysokie ciśnienie krwi w ciąży.
Kosmetyki na łuszczycę w ciąży
Szeroką gamę kosmetyków na łuszczycę, które świetnie sprawdzą się do pielęgnacji skóry z łuszczycą w trakcie ciąży, znajdziesz w ofercie Sulphur z Buska Zdrój. Ciepła kąpiel z użyciem łagodnego środka myjącego, takiego jak: buskie SPA siarczkowe lub mineralne mydło siarczkowe pomoże złagodzić swędzące plamy i suchość skóry. Do pielęgnacji skóry łuszczycowej w ciąży możesz wybrać Zestaw Skóra Łuszczycowa, który zawiera kompleksowy zestaw kosmetyków do skóry łuszczycowej.
Terapia światłem
Innym naturalnym rozwiązaniem, z którego może korzystać chorująca na łuszczycę kobieta w ciąży, jest fototerapia. Aby chronić skórę przed przebarwieniami posłonecznymi, warto stosować kosmetyki z wysokimi filtrami słonecznymi oraz przebywać na słońcu o poranku i wieczorem.
W jaki sposób kobieta z łuszczycą w ciąży może ograniczyć dyskomfort i zadbać o skórę?
Ograniczając stres, gdyż często zaostrza on chorobę. Pomocne będą systematyczne ćwiczenia, wysypianie się, joga czy medytacja oraz odprężające kąpiele w chłodnej wodzie. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę bez intensywnego pocierania i wsmarować balsam lub krem nawilżający.
Czy dziecko po urodzeniu będzie miało łuszczycę?
Czynniki genetyczne zwiększają ryzyko wystąpienia łuszczycy w życiu, ale matka nie może przekazać tej choroby bezpośrednio swojemu dziecku. Łuszczyca nie jest zaraźliwa, a u większości osób z łuszczycą dolegliwości pojawiają się w życiu dorosłym. Zdaniem naukowców, aby się pojawiła, muszą wystąpić pewne czynniki środowiskowe.
Sam poród, zmiany hormonalne po porodzie czy cesarskie cięcie, które jest urazem skóry, również są czynnikami wyzwalającymi łuszczycę.