Zapalenie dziąseł to nic innego jak infekcja tkanek okołozębowych. Najczęściej występuje u młodych ludzi, przede wszystkim dzieci, które najbardziej są na nie podatne. Nie jest to poważna choroba i jest łatwa w leczeniu, jednak zlekceważona, może prowadzić do wielu poważniejszych konsekwencji.
Jaka jest przyczyna bezpośredniego zapalenia dziąseł?
Przyczyną bezpośrednią zapalenia dziąseł, jest gromadzenie się na zębach płytki nazębnej, która później zmienia się w kamień nazębny. Ten kamień należy usuwać wyłącznie w specjalistycznym gabinecie dentystycznym, a jego pojawienie się jest efektem niewłaściwej higieny jamy ustnej. Kamień nazębny, a co za tym idzie, bakterie rozmnażają się i powodują zapalenie dziąsła, które może się rozsiać po całej jamie, a także przejść dalej do naszego układu pokarmowego. Nie jest to jedyna przyczyna tej choroby.
Z czym powiązane jest zapalenie dziąseł?
Zapalenie dziąseł może być spowodowane poprzez mechaniczne uszkodzenie zęba, na przykład przy jedzeniu twardych pokarmów, szczotkowaniu zębów, a nawet w trakcie wizyty u stomatologa. Także niedobory witamin w konsekwencji mogą prowadzić do stanu zapalnego dziąseł, ponieważ stają się one wtedy słabsze i bardziej narażone na krwawienie.
Najrzadszą, a przy tym najniebezpieczniejszą przyczyną stanów zapalnych dziąseł, są różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe. Takimi chorobami jest między innymi cukrzyca, białaczka, anoreksja czy bulimia. Przez takie choroby cały organizm jest osłabiony, a w skrajnych przypadkach wyniszczony. Dziąsła przy takim stanie ogólnym organizmu stają się opuchnięte, przekrwione i osłabione.