JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Przyczyny krwawienie dziąseł

16 czerwca 2023

Przyczyny krwawienie dziąseł

Krwawienie z dziąseł może wynikać z nieodpowiedniej techniki szczotkowania, być oznaką nagromadzenia się płytki nazębnej albo choroby dziąseł lub jej rozwoju. Co oznaczają krwawiące dziąsła i jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Co oznaczają krwawiące dziąsła?

Krwawiące dziąsła są pierwszym objawem zapalenia i chorób dziąseł. Przyczyną sporadycznego krwawienia dziąseł może być zbyt intensywne szczotkowanie zębów lub noszenie nieodpowiednio dopasowanej protezy. Problem ten może także wskazywać na inne problemy zdrowotne takie jak stres, wahania hormonalne, niedobory witamin czy zaburzenia krzepnięcia krwi.

Jakie są przyczyny krwawienia dziąseł?

1. Zapalenie dziąseł

Główną przyczyną krwawienia dziąseł jest gromadzenie się płytki nazębnej. Jeśli nie usuniemy jej podczas codziennej higieny jamy ustnej, doprowadzi ona do stanu zapalnego, którego objawem są tkliwe, opuchnięte i krwawiące podczas szczotkowania lub nitkowania dziąsła. Nieleczone zapalenie dziąseł może powodować choroby dziąseł i jest jedną z głównych przyczyn utraty zębów u osób dorosłych.

2. Noszenie źle dobranych protez

Także i źle dopasowana proteza może powodować krwawienie dziąseł. Problem ten może być szczególnie widoczny u osób, które nie wyjmują protez zębowych na noc. W przypadku noszenia protez równie ważne jest ich dokładne mycie. Czynność ta regularnie wykonywana zapewni zębom ochronę przed płytką nazębną i stanami zapalnymi dziąseł.

3. Zbyt intensywne szczotkowanie

Zbyt silny nacisk szczoteczki na zęby i dziąsła może powodować krwawienie. Ważnym elementem higieny jamy ustnej jest dostosowanie włosia szczoteczki oraz odpowiednia technika szczotkowania zębów.

4. Nieodpowiednia dieta

Przetworzona żywność i cukier niekorzystnie wpływają na stan dziąseł i zębów. Mogą je podrażniać i przyczyniać się do krwawienia. Dla zdrowia całego ciała, a także dla zębów i dziąseł warto ograniczyć słodycze i przetworzoną żywność. Zdecydowanie zdrowszą opcją jest dieta wypełniona mnóstwem warzyw, owocami, chudym mięsem, rybami, nabiałem i produktami z pełnym ziarnem.

5. Ciąża

Niektóre kobiety podczas ciąży doświadczają obrzęków, zaczerwienienia i tkliwości dziąseł oraz ich krwawienia podczas szczotkowania. Przyczyną tego stanu są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w kobiecym organizmie w tym stanie. Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej.

6. Niedobory witamin

Wcale nie jest to tak oczywiste, jednak również niedobory witamin C i K mogą przyczyniać się do krwawienia dziąseł. Warto sprawdzić ich poziom w organizmie oraz dostarczać je poprzez dietę. Witaminę C znajdziemy na przykład w owocach cytrusowych, papryce, brokułach, pomidorach czy truskawkach. Świetnym źródłem witaminy K są boćwina, szpinak, soja, oliwa z oliwek, sałata, jarmuż i rukiew wodna.

Jakie preparaty stosować przy krwawieniu dziąseł?

Stomatologiczny żel borowinowy Pelogel świetnie sprawdza się w przypadku zapalenia dziąseł i przyzębia. Znajdujące się w nim aktywne biologicznie kwasy humusowe działają przeciwzapalnie i ściągająco na śluzówkę. Wcieranie Pelogelu w dziąsła poprawi mikrokrążenie. Lek stosować można pomocniczo przy zapaleniu przyzębia i dziąseł oraz jako uzupełnienie leczenia stomatologicznego po usunięciu kamienia nazębnego.

Mineralna pasta do zębów Sulphodent zmniejsza obrzęk i zaczerwienienia dziąseł oraz ilość wydzielanego płynu. Preparat regeneruje nabłonek śluzówki w jamie ustnej.

W przypadku krwawienia dziąseł oraz innych problemów z zębami i dziąsłami najlepiej umówić się na wizytę do stomatologa.

Jak stosować?

Kuracje siarczkową i borowinową z wykorzystaniem leków i kosmetyków uzdrowiskowych. Sulphur Zdrój zalecamy przede wszystkim dla osób borykających się z chorobą reumatyczną, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zespołami bólowymi kręgosłupa czy po urazach narządu ruchu. 

Kuracja siarczkowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:
– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

KROK 1 – podstawa kuracji

LEK OTC – BALS SULPHUR ŻEL SIARCZKOWY 300G 
Jak stosować – 2x dziennie przez 2/3 tygodnie. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

Kąpiel siarczkowa 1000g 

lub

BUSKIE SPA SIARCZKOWE 500 G 
Jak stosować- kąpiel siarczkowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu Kąpiel siarczkowa 1000g lub buskie SPA siarczkowe 500g)

Kuracja borowinowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:

– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

Krok 1 – podstawa kuracji

MAŚĆ BOROWINOWA 60G

lub

REUMOGEL ŻEL BOROWINOWY 135G 

(uwaga – maść ma działanie rozgrzewające, żel nie. Wybierz produkt, który bardziej odpowiada Twoim preferencjom.)

Jak stosować – 2x dziennie przez okres 2/3 tygodni. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

  1. Kąpiele borowinowe na bazie produktu: borowina SPA 500g 
    Jak stosować – kąpiel borowinowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonane ok. 8-10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu borowina SPA).

  1. Okłady borowinowe na bazie produktu: borowina plus 1000g

Jak stosować – 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 8-10 zabiegów. Porcję borowiny plus potrzebną do zabiegu można używać do 5 razy. 

Kąpiele borowinowe i okłady borowinowe można stosować naprzemiennie.