JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Najczęstsze przyczyny krwawiących dziąseł

27 marca 2024

Borowina jako naturalny środek na bóle stawów

Czy borykasz się z częstym krwawieniem dziąseł? Jeśli tak, przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne, od nieprawidłowej techniki szczotkowania zębów i niezdrowego trybu życia, po poważne problemy dentystyczne.

Z tego wpisu dowiesz się, jakie są przyczyny krwawienia dziąseł, a także jak radzić sobie z tą przypadłością.

Przyczyny krwawiących dziąseł

Krwawienie dziąseł może mieć różne przyczyny. Poniżej opisaliśmy najczęstsze z nich.

Zaniedbywanie higieny jamy ustnej

Właściwa higiena ma kluczowe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Gromadzące się na zębach oraz dziąsłach bakterie i resztki pokarmu mogą podrażniać dziąsła, prowadząc do stanów zapalnych, a w rezultacie krwawienia z dziąseł. Dlatego konieczne jest regularne szczotkowanie zębów, najlepiej dwa razy dziennie, połączone z oczyszczaniem przestrzeni międzyzębowych.

Z drugiej jednak strony nieprawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko zaniedbywanie zabiegów kosmetycznych. Zalicza się do niej także agresywne mycie zębów. Zbyt mocne szczotkowanie, w dodatku twardą szczoteczką, również nie jest dobre dla zdrowia jamy ustnej.

Szorstkie włoski szczoteczki oraz gwałtowne ruchy mogą uszkadzać delikatną tkankę dziąseł, powodując ich krwawienie. Dlatego do mycia zębów stosuj szczoteczkę o miękkim włosiu i posługuj się nią wykonując delikatne, okrężne ruchy.

Choroby przyzębia

Jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia dziąseł są choroby przyzębia. Ich występowanie często wiąże się z nagromadzeniem kamienia nazębnego, co nierzadko ma związek z niedostateczną higieną. Płytka to lepka powłoka złożona z bakterii, która osadza się na zębach i dziąsłach. Jeśli nie jest regularnie usuwana, może podrażniać dziąsła i powodować stany zapalne oraz krwawienie.

Niedobory dietetyczne

Nieprawidłowa dieta bardzo często powoduje braki witamin i minerałów w organizmie, które mogą prowadzić do krwawienia dziąseł. Niedobory dietetyczne, zwłaszcza witaminy C, mogą prowadzić do osłabienia dziąseł, co sprawia, że stają się bardziej podatne na krwawienie.

Jak dobrze zaplanowaĆ rok 2023?

Skutki krwawiących dziąseł

Jak wspomnieliśmy wcześniej, krwawienie dziąseł, które samo w sobie jest problemem, może mieć wiele różnych negatywnych skutków.

Zwiększone ryzyko infekcji

Nieleczone krwawienie dziąseł może prowadzić do zapalenia dziąseł. Stan zapalny dziąseł można z łatwością zaleczyć z pomocą stomatologa i odpowiedniej pielęgnacji, jednak nieleczony może przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy, w ekstremalnym przypadku skutkujące nawet paradontozą i utratą zębów.

Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej

Zwiększone ryzyko infekcji ma oczywiście nierozerwalny związek z pogorszeniem zdrowia jamy ustnej, co prowadzi do powstania licznych problemów stomatologicznych, w tym wspomnianej wcześniej paradontozy oraz halitozy, czyli przykrego zapachu z ust.

Możliwe powikłania

Krwawienie dziąseł samo w sobie może być objawem innej choroby. To sprawia, że zaniedbanie go może mieć naprawdę poważne konsekwencje, do których zaliczają się:

  • paradontoza – wspomniana już, ostrzejsza forma zapalenia dziąseł. Zaawansowana paradontoza może spowodować nie tylko utratę zębów, ale również uszkodzenia kości szczęki;
  • ropnie – ropa gromadząca się na zębach i w dziąsłach może tworzyć niewielkie kieszonki z ropą, czyli tak zwane ropnie, powodujące obrzęki oraz zwiększające ryzyko infekcji;
  • utrata zębów;
  • ogólnoustrojowe problemy zdrowotne – istnieją badania potwierdzające związek chorób przyzębia z innymi dolegliwościami. Zaniedbane zdrowie jamy ustnej może powodować problemy z sercem, zwiększyć ryzyko udaru czy cukrzycy.

Zapobieganie krwawieniu dziąseł

W myśl starej zasady, że “lepiej zapobiegać, niż leczyć”, w przypadku zdrowia jamy ustnej kluczowa jest prewencja. Co zrobić, żeby jak najlepiej zadbać o swoje dziąsła?

Regularne i prawidłowe mycie zębów

Zapobieganie krwawieniu dziąseł wiąże się przede wszystkim z adekwatną higieną jamy ustnej. Zgodnie z zaleceniami stomatologów należy szczotkować zęby dwa razy dziennie w celu usuwania płytki nazębnej i bakterii, które mogą podrażniać dziąsła.

paradonotoza-mężczyzna-myje-zęby

Do mycia zębów używaj szczoteczki o miękkim włosiu. Wymieniaj ją regularnie co 3-4 miesiące. Poza tym czyść zęby ostrożnie, delikatnymi, okrężnymi ruchami. Nie zaniedbuj przy tym przestrzeni międzyzębowych. Możesz również stosować płyn do płukania jamy ustnej.

Utrzymywanie zdrowej diety

Krwawieniu dziąseł przeciwdziała także odpowiednia dieta. Twoje menu powinno być zbilansowane oraz bogate w witaminy i minerały. Poza tym unikaj używek, zwłaszcza palenia tytoniu. Dym papierosowy działa drażniąco na jamę ustną i może przyczyniać się do krwawienia dziąseł.

Regularne wizyty u dentysty

Na koniec nie zapominaj o regularnych wizytach u dentysty, w trakcie których stomatolog wykona higienizację zębów, w tym skalling, i usunie złogi bakteryjne. Niestety, nawet najlepsza szczoteczka i pasta nie są w stanie dokładnie oczyścić zębów, dlatego należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Poza tym doświadczony lekarz szybko wykryje wszystkie ewentualne problemy.

Leki zapobiegające krwawieniu

Jeśli borykasz się z problemem krwawiących dziąseł, w aptekach znajdziesz preparaty, które pomogą Ci złagodzić objawy. Leki zapobiegające krwawieniu dziąseł to często płukanki na bazie ziół o działaniu ściągającym i przeciwbakteryjnym, jak mięta czy rumianek. Popularnym domowym sposobem jest płukanie jamy ustnej naparem z szałwii.

Pomocna może okazać się także nasza pasta do zębów paradontyczna Sulphodent. Dzięki zawartości wody siarczkowo-siarkowodorowej słonej skutecznie oczyszcza szkliwo ze złogów, a przy tym koi i łagodzi stany zapalne.

Jak stosować?

Kuracje siarczkową i borowinową z wykorzystaniem leków i kosmetyków uzdrowiskowych. Sulphur Zdrój zalecamy przede wszystkim dla osób borykających się z chorobą reumatyczną, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zespołami bólowymi kręgosłupa czy po urazach narządu ruchu. 

Kuracja siarczkowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:
– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

KROK 1 – podstawa kuracji

LEK OTC – BALS SULPHUR ŻEL SIARCZKOWY 300G 
Jak stosować – 2x dziennie przez 2/3 tygodnie. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

Kąpiel siarczkowa 1000g 

lub

BUSKIE SPA SIARCZKOWE 500 G 
Jak stosować- kąpiel siarczkowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu Kąpiel siarczkowa 1000g lub buskie SPA siarczkowe 500g)

Kuracja borowinowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:

– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

Krok 1 – podstawa kuracji

MAŚĆ BOROWINOWA 60G

lub

REUMOGEL ŻEL BOROWINOWY 135G 

(uwaga – maść ma działanie rozgrzewające, żel nie. Wybierz produkt, który bardziej odpowiada Twoim preferencjom.)

Jak stosować – 2x dziennie przez okres 2/3 tygodni. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

  1. Kąpiele borowinowe na bazie produktu: borowina SPA 500g 
    Jak stosować – kąpiel borowinowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonane ok. 8-10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu borowina SPA).

  1. Okłady borowinowe na bazie produktu: borowina plus 1000g

Jak stosować – 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 8-10 zabiegów. Porcję borowiny plus potrzebną do zabiegu można używać do 5 razy. 

Kąpiele borowinowe i okłady borowinowe można stosować naprzemiennie.