JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa – przewodnik dla pacjentów

27 marca 2024

Borowina jako naturalny środek na bóle stawów

Siedzący tryb życia, brak ruchu, czy w końcu procesy związane ze starzeniem się organizmu. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa oraz związanych z tym dolegliwości bólowych.

Na szczęście choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa nie oznacza, że musisz zrezygnować z aktywnego stylu życia – wręcz przeciwnie! To właśnie brak ruchu przyczynia się do bólu kręgosłupa i może pogłębiać objawy.

Jeśli więc dokucza Ci ból pleców i zastanawiasz się, jak sobie z nim poradzić, w tym artykule znajdziesz niezbędne informacje.

Czym są bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa?

Zmiany degeneracyjne w kręgosłupie związane są ze stopniowym rozkładem tkanek tworzących jego struktury, takich jak dyski, stawy i w końcu kości. Ta przypadłość bardzo często związana jest ze starzeniem się, ale jej przyczyną mogą być też urazy, nadmierne zużycie układu kostnego czy w końcu czynniki genetyczne.

Bóle powodowane przez zmiany zwyrodnieniowe, takie jak bóle szyi, rwa kulszowa czy dyskopatia, są naturalnym, choć niepożądanym następstwem tych procesów zachodzących w ciele oraz jednym z objawów degeneracji kręgosłupa.

Jakie są objawy i jak je rozpoznać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ból jest tylko jednym z objawów postępującego zwyrodnienia kręgosłupa. Dolegliwości mogą obejmować całe plecy lub ich wybrane części, takie jak kręgosłup szyjny czy kręgosłup lędźwiowy. Do innych symptomów postępujących zmian degeneracyjnych zalicza się:

 • deformację kręgosłupa,
 • ograniczoną ruchomość;
 • ból:
  • ostry lub chroniczny,
  • w trakcie ruchu lub spoczynku;
 • uszkodzenia nerwów objawiające się problemami neurologicznymi, takimi jak:
  • uczuciem słabości w kończynach,
  • utratą czucia,
  • problemami z funkcjonowaniem pęcherza i jelit.

Jeśli zauważysz u siebie tego rodzaju niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem ortopedą. Wczesne podjęcie leczenia jest kluczowe dla skuteczności terapii.

Dostępne metody leczenia i ich efektywność

Istnieje kilka różnych metod leczenia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Terapię dobiera się do stanu pacjenta oraz doświadczanych przez niego objawów. Leczenie obejmuje:

 • fizjoterapię – doświadczony fizjoterapeuta może sporządzić odpowiedni plan ćwiczeń. Głównym celem fizjoterapii jest wzmocnienie, poprawa rozciągnięcia oraz mobilności kręgosłupa i całego ciała. Aktywność fizyczna może pomóc zmniejszyć ból, a dodatkowo zapobiec dalszym zmianom zwyrodnieniowym;
 • zastrzyki steroidowe – aplikacja kortykosteroidów w części kręgosłupa objęte zmianami pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego i związanych z nim dolegliwości. Zastrzyki te są jednak stosowane doraźnie, w przypadku nasilonego bólu;
 • leczenie operacyjne – w szczególnie trudnych przypadkach, gdzie leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów, lekarz prowadzący może zalecić zabieg operacyjny. Procedurę przeprowadza się zazwyczaj w przypadkach, gdy występuje ucisk na nerw lub brak stabilności w kręgosłupie.

Poza tym ważne jest również wprowadzenie zmian w swoim stylu życia.

Odpowiednia dieta

Odpowiednią dietę można rozumieć na dwa sposoby. Przede wszystkim prawidłowa masa ciała ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pleców i układu kostnego. Poza tym nie można zapominać, jak ważne dla organizmu jest dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, co wspomaga pracę wszystkich układów.

Dieta bogata w warzywa i owoce, zdrowe kwasy tłuszczowe i wartościowe źródła białka będzie mieć zbawienny wpływ na całe ciało.

Ćwiczenia

W przypadku problemów z plecami zaleca się lekkie, ale regularne ćwiczenia, które pomogą zminimalizować skutki siedzącej pracy i niezbyt aktywnego trybu życia. Szczególnie wskazane jest pływanie oraz spacery.

Pływanie jest szczególnie korzystne, ponieważ nie obciąża dodatkowo pleców, a przy tym doskonale wpływa na cały układ kostny i stawowy, ponieważ jest to tak zwane ćwiczenie wielostawowe, angażujące wszystkie części ciała. Dodatkowo ucisk wody działa jak delikatny, rozluźniający masaż.

Spacery z kolei są całkowicie bezpieczne dla organizmu, a przy tym mają tak zwany “niski próg wejścia”. Żeby regularnie spacerować, nie musisz ponosić żadnych dodatkowych wydatków. Poza tym ta aktywność pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Leki

Jeśli chodzi o leki, najczęściej zaleca się niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty oraz leki przeciwbólowe, które pozwalają złagodzić dolegliwości. W ostrzejszym przebiegu choroby stosuje się recepturowe leki zwiotczające mięśnie lub przeciwbólowe.

Bals sulphur Żel 300g

Chorzy mogą skorzystać także z żeli uśmierzających ból, jak na przykład żel siarczkowy Bas Sulphur, który – dzięki zawartości solanki (wody chlorkowo-siarczkowej, sodowej i jodkowej) bogatej w składniki mineralne nie tylko pomaga zmniejszyć dolegliwości, lecz również efektywnie wspomaga leczenie.

Wskazówki i porady dla pacjentów

Podsumowując, osoby cierpiące na zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem, który pomoże w doborze metody leczenia. Poza tym konieczne będzie wprowadzenie zmian w trybie życia, takich jak regularna aktywność fizyczna oraz poprawa diety, co korzystnie wpłynie na stan chrząstek i stawów.

Jeśli masz pracę siedzącą, rób regularne przerwy w pracy. Dbaj również o odpowiednią postawę ciała zarówno podczas siedzenia przy biurku, jak i na co dzień – również podczas snu.

W przypadku nasilenia dolegliwości, możesz stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty.

Jak stosować?

Kuracje siarczkową i borowinową z wykorzystaniem leków i kosmetyków uzdrowiskowych. Sulphur Zdrój zalecamy przede wszystkim dla osób borykających się z chorobą reumatyczną, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zespołami bólowymi kręgosłupa czy po urazach narządu ruchu. 

Kuracja siarczkowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:
– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

KROK 1 – podstawa kuracji

LEK OTC – BALS SULPHUR ŻEL SIARCZKOWY 300G 
Jak stosować – 2x dziennie przez 2/3 tygodnie. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

Kąpiel siarczkowa 1000g 

lub

BUSKIE SPA SIARCZKOWE 500 G 
Jak stosować- kąpiel siarczkowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu Kąpiel siarczkowa 1000g lub buskie SPA siarczkowe 500g)

Kuracja borowinowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:

– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

Krok 1 – podstawa kuracji

MAŚĆ BOROWINOWA 60G

lub

REUMOGEL ŻEL BOROWINOWY 135G 

(uwaga – maść ma działanie rozgrzewające, żel nie. Wybierz produkt, który bardziej odpowiada Twoim preferencjom.)

Jak stosować – 2x dziennie przez okres 2/3 tygodni. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

 1. Kąpiele borowinowe na bazie produktu: borowina SPA 500g 
  Jak stosować – kąpiel borowinowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonane ok. 8-10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu borowina SPA).

 1. Okłady borowinowe na bazie produktu: borowina plus 1000g

Jak stosować – 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 8-10 zabiegów. Porcję borowiny plus potrzebną do zabiegu można używać do 5 razy. 

Kąpiele borowinowe i okłady borowinowe można stosować naprzemiennie.