Siedzący tryb życia, brak ruchu, czy w końcu procesy związane ze starzeniem się organizmu. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa oraz związanych z tym dolegliwości bólowych.
Na szczęście choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa nie oznacza, że musisz zrezygnować z aktywnego stylu życia – wręcz przeciwnie! To właśnie brak ruchu przyczynia się do bólu kręgosłupa i może pogłębiać objawy.
Jeśli więc dokucza Ci ból pleców i zastanawiasz się, jak sobie z nim poradzić, w tym artykule znajdziesz niezbędne informacje.
Czym są bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa?
Zmiany degeneracyjne w kręgosłupie związane są ze stopniowym rozkładem tkanek tworzących jego struktury, takich jak dyski, stawy i w końcu kości. Ta przypadłość bardzo często związana jest ze starzeniem się, ale jej przyczyną mogą być też urazy, nadmierne zużycie układu kostnego czy w końcu czynniki genetyczne.
Bóle powodowane przez zmiany zwyrodnieniowe, takie jak bóle szyi, rwa kulszowa czy dyskopatia, są naturalnym, choć niepożądanym następstwem tych procesów zachodzących w ciele oraz jednym z objawów degeneracji kręgosłupa.
Jakie są objawy i jak je rozpoznać?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ból jest tylko jednym z objawów postępującego zwyrodnienia kręgosłupa. Dolegliwości mogą obejmować całe plecy lub ich wybrane części, takie jak kręgosłup szyjny czy kręgosłup lędźwiowy. Do innych symptomów postępujących zmian degeneracyjnych zalicza się:
- deformację kręgosłupa,
- ograniczoną ruchomość;
- ból:
- ostry lub chroniczny,
- w trakcie ruchu lub spoczynku;
- uszkodzenia nerwów objawiające się problemami neurologicznymi, takimi jak:
- uczuciem słabości w kończynach,
- utratą czucia,
- problemami z funkcjonowaniem pęcherza i jelit.
Jeśli zauważysz u siebie tego rodzaju niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem ortopedą. Wczesne podjęcie leczenia jest kluczowe dla skuteczności terapii.
Dostępne metody leczenia i ich efektywność
Istnieje kilka różnych metod leczenia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Terapię dobiera się do stanu pacjenta oraz doświadczanych przez niego objawów. Leczenie obejmuje:
- fizjoterapię – doświadczony fizjoterapeuta może sporządzić odpowiedni plan ćwiczeń. Głównym celem fizjoterapii jest wzmocnienie, poprawa rozciągnięcia oraz mobilności kręgosłupa i całego ciała. Aktywność fizyczna może pomóc zmniejszyć ból, a dodatkowo zapobiec dalszym zmianom zwyrodnieniowym;
- zastrzyki steroidowe – aplikacja kortykosteroidów w części kręgosłupa objęte zmianami pomaga w zmniejszeniu stanu zapalnego i związanych z nim dolegliwości. Zastrzyki te są jednak stosowane doraźnie, w przypadku nasilonego bólu;
- leczenie operacyjne – w szczególnie trudnych przypadkach, gdzie leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów, lekarz prowadzący może zalecić zabieg operacyjny. Procedurę przeprowadza się zazwyczaj w przypadkach, gdy występuje ucisk na nerw lub brak stabilności w kręgosłupie.
Poza tym ważne jest również wprowadzenie zmian w swoim stylu życia.
Odpowiednia dieta
Odpowiednią dietę można rozumieć na dwa sposoby. Przede wszystkim prawidłowa masa ciała ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pleców i układu kostnego. Poza tym nie można zapominać, jak ważne dla organizmu jest dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, co wspomaga pracę wszystkich układów.
Dieta bogata w warzywa i owoce, zdrowe kwasy tłuszczowe i wartościowe źródła białka będzie mieć zbawienny wpływ na całe ciało.
Ćwiczenia
W przypadku problemów z plecami zaleca się lekkie, ale regularne ćwiczenia, które pomogą zminimalizować skutki siedzącej pracy i niezbyt aktywnego trybu życia. Szczególnie wskazane jest pływanie oraz spacery.
Pływanie jest szczególnie korzystne, ponieważ nie obciąża dodatkowo pleców, a przy tym doskonale wpływa na cały układ kostny i stawowy, ponieważ jest to tak zwane ćwiczenie wielostawowe, angażujące wszystkie części ciała. Dodatkowo ucisk wody działa jak delikatny, rozluźniający masaż.
Spacery z kolei są całkowicie bezpieczne dla organizmu, a przy tym mają tak zwany “niski próg wejścia”. Żeby regularnie spacerować, nie musisz ponosić żadnych dodatkowych wydatków. Poza tym ta aktywność pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Leki
Jeśli chodzi o leki, najczęściej zaleca się niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty oraz leki przeciwbólowe, które pozwalają złagodzić dolegliwości. W ostrzejszym przebiegu choroby stosuje się recepturowe leki zwiotczające mięśnie lub przeciwbólowe.
Chorzy mogą skorzystać także z żeli uśmierzających ból, jak na przykład żel siarczkowy Bas Sulphur, który – dzięki zawartości solanki (wody chlorkowo-siarczkowej, sodowej i jodkowej) bogatej w składniki mineralne nie tylko pomaga zmniejszyć dolegliwości, lecz również efektywnie wspomaga leczenie.
Wskazówki i porady dla pacjentów
Podsumowując, osoby cierpiące na zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem, który pomoże w doborze metody leczenia. Poza tym konieczne będzie wprowadzenie zmian w trybie życia, takich jak regularna aktywność fizyczna oraz poprawa diety, co korzystnie wpłynie na stan chrząstek i stawów.
Jeśli masz pracę siedzącą, rób regularne przerwy w pracy. Dbaj również o odpowiednią postawę ciała zarówno podczas siedzenia przy biurku, jak i na co dzień – również podczas snu.
W przypadku nasilenia dolegliwości, możesz stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty.