Reumatoidalne zapalenie stawów to wyjątkowo uciążliwe i bolesne schorzenie, które daje liczne objawy. Najczęściej występujące symptomy to bóle i obrzęk stawów, stan podgorączkowy spowodowany stanem zapalnym, sztywność stawów oraz guzki reumatoidalne, które występują nawet u 25% pacjentów.
Te ostatnie są szczególnie dokuczliwe dla chorych zarówno ze względu na dolegliwości, które powodują, jak i ich nieestetyczny wygląd. Czym są guzki reumatoidalne, czy można je leczyć oraz jak zapobiegać ich powstawaniu?
Co to są guzki reumatoidalne?
Guzki reumatoidalne to deformacje skórne występujące w przebiegu RZS. Mają formę wypukłych narośli i pojawiają się na różnych częściach ciała, najczęściej w okolicy łokci, kolan, stóp oraz palców.
Guzki reumatoidalne dają szereg przykrych objawów, takich jak ból, zwłaszcza przy ucisku, a także zaczerwienienie oraz świąd i pieczenie skóry.
Co powoduje powstanie guzków reumatoidalnych?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, guzki reumatoidalne są jednym z objawów RZS, czyli choroby autoimmunologicznej powodującej stan zapalny oraz ból stawów, atakującej liczne tkanki narządów wewnętrznych organizmu, m.in błonę maziową stawów.
Jednak tym, co bezpośrednio powoduje powstawanie guzków, jest nagromadzenie tkanki łącznej. Zjawisko to związane jest z uszkodzeniami stawów powodowanymi przez stany zapalne, dlatego właśnie – choć guzki mogą występować na całym ciele – najczęściej pojawiają się w okolicach kolan czy łokci.
Czy można wyleczyć guzki reumatoidalne?
Zapobieganie powstawaniu guzków reumatoidalnych powodowanych przez RZS polega głównie na kontrolowaniu samej choroby i minimalizowaniu jej aktywności. Oto kilka zaleceń, które mogą pomóc w złagodzeniu tego objawu i leczeniu go.
- Odpowiednie leczenie – w łagodzeniu przebiegu choroby stawowej bardzo ważne jest stosowanie przepisanych przez lekarza prowadzącego leków modyfikujących przebieg choroby, takich jak leki przeciwzapalne, leki biologiczne oraz immunosupresyjne, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne, dające doraźną ulgę. Odpowiednio dobrane preparaty wspierają m.in układ odpornościowy.
- Monitorowanie stanu zdrowia – regularne wizyty u reumatologa pozwalają na kontrolowanie choroby i dostosowywanie terapii do potrzeb pacjenta.
- Unikanie czynników mogących zaostrzyć RZS – palenie tytoniu jest jednym z fatalnych nawyków, które mogą prowadzić do nasilenia się objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, w tym powstawania guzków.
- Regularna aktywność fizyczna – aktywny tryb życia może pomóc w poprawie funkcjonowania i w zwiększeniu ruchomości stawów, a tym samym znacznie podnieść jakość życia chorego. Ważne jest jednak, by wybierać treningi dostosowane swoją intensywnością i formą do możliwości pacjenta.
- Odpowiednio zbilansowana dieta – jadłospis bogaty w składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i minerały, korzystnie wpływa na stan całego organizmu, w tym układu kostno-stawowego. Istnieją również badania, które sugerują, że dieta przeciwzapalna może łagodzić przebieg RZS.
- Adekwatna ilość snu oraz odpoczynku – niedostateczna ilość snu i przemęczenie działają stresogennie na organizm, co może zaostrzać objawy związane z zapaleniem stawów.
- Zarządzanie stresem – techniki i ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, medytacja czy terapia kognitywno-behawioralna pomagające złagodzić uczucie stresu, mogą wspomóc terapię RZS.
Trzeba również zaznaczyć, że w przypadku RZS nie ma możliwości całkowitego wyleczenia choroby. Niestety, ma ona charakter przewlekły. Da się jednak doprowadzić do jej remisji.
Jak zapobiegać powstawaniu guzków reumatoidalnych?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, w zapobieganiu powstawania guzków reumatoidalnych bardzo ważne jest wprowadzenie adekwatnych zmian w trybie życia. Należy unikać czynników reumatoidalnych, mogących zaostrzyć przebieg choroby, takich jak używki czy niezdrowa dieta.
Poza tym ważna jest regularna aktywność fizyczna oraz rehabilitacja i fizjoterapia pod okiem doświadczonego specjalisty, który będzie wiedział, jak dostosować ćwiczenia do możliwości pacjenta.
Poza tym należy sumiennie stosować leki oraz maści przeciwzapalne na stawy przepisane przez lekarza, które wspomogą układ kostny pacjenta w walce z RZS.
W leczeniu RZS pomocna jest również balneoterapia. Regularne kąpiele w solankach działają łagodząco, pomagają zmniejszyć ból mięśni i stawów. W warunkach domowych chory na RZS może stosować Bals Sulphur Żel.
Preparat stworzony na bazie solanki siarczkowej jest bogaty w składniki aktywne, takie jak siarka koloidalna, jony wapnia i wodorosiarczkowe, siarka dwuwartościowa, brom, jod oraz wiele innych, bezcennych mikroelementów.
Taki skład sprawia, że preparat wykazuje doskonałe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wspomaga również mikrokrążenie w tkankach i regenerację chrząstki stawowej.