Ból palców u rąk może być powodowany przez wiele różnych czynników, począwszy od pracy siedzącej, urazów, a skończywszy na chorobie zwyrodnieniowej stawów. Jednak niezależnie od jego przyczyny, jest to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, która potrafi znacznie obniżyć jakość życia.
Jeśli skarżysz się na tego rodzaju problemy, zapraszamy do lektury! Z tego artykułu dowiesz się, jak zapobiegać bólom w dłoniach i palcach oraz jak radzić sobie z tą dolegliwością.
Czynniki przyczyniające się do bólu palców
Dolegliwości bólowe palców występują dosyć często. Zazwyczaj powodują je czynniki takie, jak różnego rodzaju urazy, na przykład złamania czy zwichnięcia, ale ich przyczyną mogą też być poważniejsze problemy zdrowotne.
Do najczęstszych zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów, powodujące ból stawów całego ciała oraz zespół cieśni nadgarstka, który objawia się między innymi utratą czucia i drętwieniem palców rąk, szczególnie kciuka, palca wskazującego i środkowego.
W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, zwanej również osteoartrozą, dochodzi do stopniowej degeneracji chrząstki stawowej, czemu towarzyszy ból, sztywność kończyn i ograniczenie ruchomości. Zmiany zachodzące w strukturach kostno-stawowych prowadzą do szybszego zużywania się chrząstki stawowej, co skutkuje tarciem między kośćmi stawowymi.
Osteoartroza to choroba przewlekła, która dotyka na ogół osób starszych i jest jednym z objawów powiązanych z wiekiem, jednak może dotykać także młodszych pacjentów.
Charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej stawów są też guzki Heberdena, czyli zmiany zwyrodnieniowe pojawiające się na całym ciele, ale najczęściej w obrębie dłoni oraz dużych stawów i małych stawów. Mogą one znacząco utrudniać wykonywanie codziennych czynności.
Zespół cieśni nadgarstka bardzo często związany jest z wykonywaną pracą. Powtarzalne ruchy ręką lub nieprawidłowa pozycja podczas pracy przy komputerze mogą prowadzić do pojawienia się ucisku na nerw pośrodkowy, co może spowodować stan zapalny ścięgna i w efekcie silny ból dłoni, a nawet całej ręki, w tym stawu ramiennego.
W wyniku rozwoju zespołu cieśni mogą pojawić się problemy z ruchomością palców rąk, prowadzące do obniżenia jakości i wartości chwytu, trudności z pisaniem na klawiaturze, a nawet zablokowania palca, co znacznie ogranicza sprawności dłoni.
Dodatkowo przyczynami choroby zwyrodnieniowej stawów mogą być różnego rodzaju urazy oraz czynniki genetyczne, a także styl życia. Kolejną przyczyną bólu palców może być łuszczycowe zapalenie stawów.
Sposoby zapobiegania bólowi palców
Sposoby na zapobieganie bólom palców obejmują przede wszystkim zmiany w stylu życia. Ważne są:
- utrzymywanie prawidłowej postawy podczas pracy – warto korzystać z odpowiednio wyprofilowanej klawiatury i myszki oraz specjalnych podkładek pod nadgarstki;
- robienie przerw w pracy. W ich trakcie można wykonać proste ćwiczenia rozluźniające i rozciągające palce i dłonie;
- zapobieganie wychłodzeniu dłoni – na skutek zimna palce sztywnieją i są mniej mobilne, co może mieć niekorzystny wpływ zwłaszcza na stawy;
- utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia – przy odwodnieniu obniża się gęstość płynu maziowego, co może prowadzić do większego tarcia między kośćmi stawów, również stawów międzypaliczkowych;
- stosuj ciepłe lub zimne okłady, które – zwłaszcza w przypadku RZS – pomogą złagodzić stan zapalny;
- korzystaj z narzędzi i akcesoriów pomagających uniknąć przeciążenia dłoni i stawów rąk, takich jak m.in otwieracze do słoików;
- dbaj o odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze i kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwzapalnym, które wspomogą układ kostny i cały organizm.
Ćwiczenia redukujące ból palców
W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych, pomóc mogą odpowiednie ćwiczenia, które możesz wykonać nawet siedząc przy biurku. Oto kilka propozycji łatwych i efektywnych ćwiczeń.
- Rozciąganie palców – delikatnie rozciągnij każdy palec, odchylając go na zewnątrz dłoni i przytrzymując przez kilka sekund.
- Zaciskanie palców – do tego ćwiczenia możesz wykorzystać miękką piłeczkę lub gąbkę. Umieść przedmiot w dłoni, a następnie mocno zaciskaj i rozluźniaj palce.
- Rozciąganie nadgarstka – wyprostuj przed sobą rękę, następnie unieś dłoń i delikatnie przyciągnij ją w swoim kierunku. Powtórz ten ruch z opuszczoną dłonią.
W przypadku nasilonego bólu możesz stosować również leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe bez recepty. Doskonale sprawdzi się m.in maść borowinowa Sulphur, która jest świetną alternatywą dla zabiegów borowinowych wykonywanych w sanatoriach – nie zawsze wskazanych, na przykład u pacjentów z osteoporozą czy chorobami układu krążenia.
Maść efektywnie redukuje dolegliwości bólowe, zmniejsza obrzęk, a także przyspiesza gojenie się urazów, takich jak stłuczenia, zwichnięcia czy złamania. Swoje działanie zawdzięcza wyciągowi z borowin, który jest bogaty w kwasy humusowe (huminowe i fulwokwasy), sole mineralne (wapnia, sodu, magnezu), substancje estrogenne, garbniki oraz inne wartościowe mikroelementy.
Kiedy powinniśmy skonsultować się z lekarzem?
W przypadku każdego długotrwałego i uciążliwego bólu należy udać się do lekarza, ponieważ może być wynikiem poważniejszego schorzenia. Obrzęki, guzki czy zaczerwienienie mogą świadczyć o postępującym stanie zapalnym, który, nieleczony, stanowi zagrożenie dla całego organizmu.
Wczesna diagnostyka jest bardzo ważna w przypadku chorób stawów i ścięgien, ponieważ może zapobiec utracie sprawności dłoni i znacznie poprawić jakość życia pacjenta.