Czekolada to wyjątkowy smakołyk, którym lubią zajadać się dzieci i dorośli. W dniu 12 kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady. Czy wiesz, że ten pyszny deser jest niezwykłym składnikiem kosmetyków, który warto wykorzystać w pielęgnacji skóry? Poznaj właściwości kosmetyczne czekolady.
Przeprowadzone na całym świecie badania pokazują mnóstwo powodów, by jeść czekoladę i stosować ją również w rytuałach kosmetycznych. Dobra czekolada rozpływa się w ustach i wyróżnia wyjątkową konsystencją oraz smakiem. Ważne, aby wybierać czekoladę z dużą zawartością kakao.
Właściwości kosmetyczne czekolady
Czy czekolada jest szkodliwa dla Twojej skóry?
Czekolada ma złą reputację, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie i pielęgnację skóry. Kakao, czyli czekolada w najczystszej postaci, może być niesamowitym składnikiem diety oraz domowych kosmetyków. A to ze względu na bogactwo przeciwutleniaczy i składników odżywczych, które wpływają nie tylko na ogólny stan zdrowia i wygląd skóry, ale również na samopoczucie.
Ciemna czekolada – właściwości dla zdrowia i urody
Ze względu na działanie przeciwzapalne czekolada korzystnie wpływa na kondycję skóry oraz ogólny stan zdrowia. Zawartość flawonoidów w gorzkiej czekoladzie chroni przed promieniowaniem UV oraz niekorzystnym wpływem wolnych rodników. Dodatkowo spożywanie czekolady w niewielkich ilościach odpręża, poprawia nastrój, ułatwia zasypianie oraz uszczęśliwia.
Ciemna czekolada – korzyści dla serca i układu krążenia
Zarówno właściwości przeciwzapalne, jak i zawartość minerałów – potasu, selenu, żelaza i cynku, sprawiają, że dobroczynnie wpływa na zdrowie. Zapobiega przywieraniu krwinek do ścian naczyń krwionośnych oraz dba o elastyczność tętnic. Obniża poziom złego i podnosi poziom dobrego cholesterolu, a także reguluje ciśnienie krwi.
Przeprowadzone w 2011 roku w Szwecji na grupie kobiet badanie sugeruje, że spożywanie 45 gramów czekolady tygodniowo może obniżać ryzyko udaru. Natomiast Fińscy naukowcy podobne rezultaty zaobserwowali u mężczyzn.
Gorzka czekolada korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Znajdujące się w kakao flawonoidy pozytywnie wpływają na pamięć oraz zmniejszają stany zapalne. Ciekawostką jest, że czekolada może poprawić widzenie czy – ze względu na zawartość teobrominy – łagodzić kaszel.
Dodatkowo zawiera błonnik, dzięki czemu zapewnia i utrzymuje uczucie sytości. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zjedzenie jednej lub dwóch kostek czekolady przed posiłkiem. Poza tym czekolada może zmniejszać apetyt na słone, tłuste i słodkie potrawy. Poprawia wrażliwość na insulinę, a to oznacza, że w niewielkich ilościach może przeciwdziałać cukrzycy.
Ciemna czekolada – zalety na nastroju i zdrowia psychicznego
Bez dwóch zdań czekolada odstresowuje i poprawa nastrój. Badania dowodzą, że ciężarne kobiety jedzące czekoladę mają dzieci, które częściej się uśmiechają. Zawiera ona fenyloetyloaminę – substancję, która poprawia samopoczucie. Zwiększa przepływ krwi do mózgu, dzięki znajdującym się w kakao flawonoidom, a niektóre osoby pobudza do działania.
Ciemna czekolada – wpływ na skórę
Znajdujące się w gorzkiej czekoladzie kakao ze względu na zawartość minerałów pobudza produkcję kolagenu, a w efekcie poprawia sprężystość i elastyczność skóry. Flawonoidy działają wielotorowo – regulują przepływ krwi, wzmacniają naczynia krwionośne oraz chronią je przed uszkodzeniami przez wolne rodniki czy promienie słońca. Kakao jest skarbnicą witamin A, B12, D i E, które ułatwiają organizmowi wchłanianie wapnia czy naprawę uszkodzonych tkanek.
Ważne, aby z dobrodziejstwa czekolady korzystać z umiarem.
Zdjęcie autorstwa Anete Lusina z Pexels