Planując postanowienia noworoczne zawsze mamy dobre intencje. Chcemy schudnąć, rzucić palenie, regularnie ćwiczyć czy zdrowiej jeść. Wiosna to moment, gdy wszystko budzi się do życia. A to idealny czas, w którym mamy energię do wprowadzania w życiu zmian. Dlatego podpowiadamy, jak zadbać o swoje zdrowie tej wiosny?
Nasze życie jest bardzo cenne, dlatego o zdrowie powinniśmy dbać przez cały czas. Okazuje się, że lepsze zdrowie nie musi oznaczać drastycznych zmian. Istnieje również szereg małych kroczków, które możemy uczynić, by poprawić ogólny stan zdrowia i jakość życia. Najczęściej są to niewielkie czynności, które z łatwością można włączyć do swojej rutyny i harmonogramu dnia, ponieważ będą one proste do wykonania w przez dłuższy czas. Pamiętaj, że najlepszy moment, by zadbać o poprawę samopoczucia, jest teraz.
Proste sposoby, by poprawić zdrowie i samopoczucie
Znajdź czas na relaks i odprężenie
W dzisiejszych czasach niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego, każdy człowiek w większym lub mniejszym stopniu narażony jest na stres. Permanentny stres może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i przyczyniać się do rozwoju depresji, udaru, nadciśnienia, chorób serca, wrzodów, migreny, otyłości czy zespołu jelita wrażliwego.
Dobrą praktyką, by uwolnić się od stresu, jest regularna aktywność fizyczna, medytacja, słuchanie kojącej muzyki czy odprężające kąpiele i zabiegi kosmetyczne, a także zabawa z domowym pupilem czy spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Wybierz z powyższej listy czynności, które będą uwalniać cię od stresu. Także w pracy nie pozwól, aby cokolwiek nadmiernie cię stresowało. Możesz wyjść na krótki spacer lub lunch, by odświeżyć głowę i zregenerować ciało oraz zwiększyć poziom energii. Jeśli nie możesz oderwać się od pracy, praktykuj powolne i głębokie oddechy, które ułatwią odprężenie, złagodzą stres i obniżą tętno.
Ogranicz spożycie soli
Nadmiar soli może prowadzić do nadciśnienia, w związku z tym warto ograniczyć jej spożycie. Zamiast tej przyprawy do urozmaicania jedzenia wykorzystaj zioła, czosnek, mieszanki przypraw bez soli lub cytrynę. To prosta zmiana, która z pewnością wyjdzie Ci na zdrowie.
Wysypiaj się
Dorośli potrzebują co najmniej 7 godzin snu każdej doby. Niedosypianie, zarywanie nocy i zbyt mała ilość snu może zwiększać ryzyko zawału serca czy udaru mózgu, niezależnie od aktywności fizycznej, wagi czy wieku. A większość przeprowadzonych badań potwierdza, że na nocną regenerację i wypoczynek poświęcamy zbyt mało czasu.
Już kładzenie się spać o 15 minut wcześniej każdej nocy korzystnie wpłynie na funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie. Zmień harmonogram snu i nawet w dni wolne staraj się dbać o higienę i długość snu.
Kieliszek czerwonego wina na zdrowie
Naukowcy donoszą, że silne przeciwutleniacze znajdujące się w czerwonym winie chronią przed depresją, lękami, chorobami serca czy rakiem jelita grubego. Zatem jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, warto od czasu do czasu skusić się na lampkę czerwonego wina ze względu na jego właściwości zdrowotne. Ważne, aby nie przesadzać z ilością wypijanego alkoholu, bo może to przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.
Zadbaj o swoją postawę
Praca przy biurku, siedzący tryb życia, zbyt mało aktywności fizycznej to czynniki, które mogą wpływać na zmianę naszej postawy. Siedząc przy biurku w pracy lub w domu wyprostuj plecy, wciągnij brzuch i ułóż stopy płasko na podłodze, by odprężyć ciało. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w ludzi w dzisiejszych czasach są bóle pleców, a opisana tutaj technika może pomóc ich uniknąć.
Osoby spędzające wiele godzin przed komputerem powinny przyjrzeć się swojemu miejscu pracy, aby zapobiegać nadmiernemu obciążeniu pleców i szyi, bólom nadgarstka czy zmęczeniu oczu. Kilka prostych zmian: zmiana pozycji monitora, zmiana lub wyregulowanie pozycji krzesła, odpowiednio dobrane krzesło, które zapewnia podparcie dolnej części pleców, robienie regularnych przerw i ćwiczeń rozciągających w pracy – wszystko to ułatwi stworzenie zdrowszego i wygodniejszego środowiska do pracy.
Wprowadź kilka prostych i bezbolesnych zmian w diecie
Zamień białe pieczywo, ryż i makaron na produkty pełnoziarniste. Wybieraj chudsze mięso z kurczaka i indyka pozbawione skóry zamiast tłustej wołowiny lub wieprzowiny. Jak najczęściej w ciągu dnia staraj się zastępować słodkie napoje i soki czystą i zdrową wodą. Ponadto swoje posiłki maksymalnie wypełniaj mnóstwem warzyw i owoców, a w codziennym menu nie zapominaj o nabiale, jajkach, rybach, orzechach i nasionach.
Jako przekąski pomiędzy posiłkami zjadaj marchewkę, jabłko czy orzechy. Pamiętaj, że warzywa o ciemnych liściach są bogate w błonnik i wodę, dzięki czemu zapełniają żołądek na dłużej.
Poza rezygnacją z wysokoprzetworzonych oraz słodzonych produktów dobrą praktyką, jest spożywanie mniejszych dań w regularnych odstępach czasu. Zamiast słodyczy z marketu warto przygotować koktajl owocowo-warzywny.
Ruch i aktywność fizyczna
Zamiast korzystać z windy, wejdź po schodach. Nieustannie w ciągu dnia szukaj okazji, by wykonać więcej kroków i zwiększyć ilość aktywności fizycznej. Każdy krok więcej, który przybliży cię do zalecanej liczby 10 tysięcy kroków do wykonania każdego dnia, wpływa na nasze zdrowie. Nie zasłaniaj się pogodą i wyjdź na spacer bez względu na to, czy za oknem świeci słońce, czy pada deszcz.
Nigdy nie jest zbyt wcześnie ani za późno, by zmienić nawyki na zdrowsze i dbać o siebie. Warto zbudować fundament dobrego zdrowia, by wspomagać organizm w infekcjach oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na różnorodne choroby i dolegliwości.