Nazywana jest czarnym złotem i posiada wyjątkowe właściwości lecznicze. Borowina, bo o niej mowa, to produkt stworzony przez samą matkę naturę. Ma m.in. działanie przeciwbólowe, rozgrzewające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Poznaj siłę tego naturalnego surowca i sprawdź, jakie efekty zapewnią Ci okłady borowinowe.
Torf leczniczy (czyli borowina) już od lat jest wykorzystywany w medycynie naturalnej i kosmetyce. Po raz pierwszy został zastosowany w celach leczniczych w 1858 roku. Dziś niejedno uzdrowisko ma w swojej ofercie kąpiel borowinową i okłady borowinowe.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że wcale nie musisz zapisywać się na turnus uzdrowiskowy i pokonywać setki kilometrów, aby skorzystać z zabiegów z wykorzystaniem borowiny. Wystarczy kuracja w warunkach domowych.
Co to jest borowina i dlaczego jest używana w terapiach?
Borowina to naturalny surowiec, nieodwodniony torf, który powstaje w wyniku rozkładu roślin w środowisku wilgotnym przy niewielkim dostępie powietrza. Zawiera ona wiele różnych związków organicznych i nieorganicznych, takich jak:
- aktywne biologicznie kwasy humusowe (huminowe i fulwokwasy),
- lignina,
- garbniki,
- celuloza i hemiceluloza,
- wosk,
- sole takich pierwiastków, jak potas, sód, wapń, magnez i glin, cynk, miedź, fluor,
- związki krzemu i żelaza,
- substancje biologicznie czynne o działaniu hormonalnym i antybiotykowym,
- enzymy i aminokwasy,
- bituminy.
W rezultacie wykazuje właściwości przeciwbólowe, właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, poprawia krążenie, ukrwienie i odżywienie organizmu, a co za tym idzie – wspomaga proces leczenia.
Zawarte w borowinie kwasy huminowe i fulwowe wykazują naturalne właściwości przeciwzapalne. Co to oznacza w praktyce? Stosowane na stawy okłady borowinowe mogą zmniejszyć stan zapalny i towarzyszący mu dyskomfort, tj. bóle stawów.
Słowem podsumowania – borowina jest jednym z najcenniejszych bogactw Polski. Jej niepowtarzalny skład sprawia, że często jest wykorzystywana w terapiach leczniczych i odnowie biologicznej.
Jakie właściwości zdrowotne niosą okłady borowinowe?
Okłady borowinowe znajdują zastosowanie w leczeniu:
- chorób reumatycznych,
- chorób ginekologicznych,
- nerwobóli (neuralgiach).
Idealnie sprawdzają się w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów, m.in. niwelują przykurcze stawów.
Ponadto leczniczy okład z borowiny z powodzeniem może być stosowany w stanach pourazowych narządu ruchu oraz w stanach pozapalnych kości, mięśni, tkanek okołostawowych i stawów, nerwów obwodowych, naczyń krwionośnych obwodowych.
Okłady z borowiny niwelują również stany zapalne pęcherzyka żółciowego, wątroby i sąsiadujących z nimi tkanek. Rozluźniają napięcie mięśniowe i zmniejszają ból. Mają też działanie detoksykujące, dzięki czemu wspomagają usuwanie toksyn i zanieczyszczeń z organizmu – ma to olbrzymie znaczenie np. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów czy mięśni.
Dobra wiadomość dla Pań – zabiegi borowinowe w domu pozwalają zmniejszyć cellulit i zapewniają ogólną poprawę kondycji skóry, w efekcie czego staje się ona wygładzona, bardziej elastyczna, jędrna i napięta. W czym tkwi sekret? Borowina działa złuszczająco i nawilżająco, a do tego stymuluje krążenie.
Zabiegi z użyciem borowiny równie dobrze sprawdzają się w przypadku chorób dermatologicznych (właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne) i… Są naturalnym środkiem przeciwstarzeniowym!
I na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość! Okłady z torfu działają relaksująco i zbawiennie dla ducha. Borowina nie tylko uspokaja, ale również obniża poziom stresu, co jest istotne w przypadku osób zapracowanych i permanentnie zestresowanych.
Pamiętaj, stres może powodować zaostrzenie stanów zapalnych w organizmie, dlatego należy systematycznie go niwelować.
Przeczytaj także: Borowina — właściwości kosmetyczne
Okłady z borowiny – instrukcje stosowania
- Leczniczy okład stosuj “na ciepło”, na chore okolice ciała, np. na bolące stawy.
W tym celu maskę borowinową – polecamy produkt Borowina Plus do okładów Sulphur Busko Zdrój – należy ogrzać w kąpieli wodnej do temperatury około 37-40 stopni Celsjusza. Następnie na czystą skórę nałóż cienką warstwę borowiny, owiń ciało folią i dodatkowo okryj kocem lub ręcznikiem. Pozostaw na 15-25 minut. Po tym czasie spłucz kompres ciepłą wodą.
- Borowina Plus – maska do ciała i okładów Sulphur Busko Zdrój może być również zastosowana jako maska na twarz, która zadziała oczyszczająco, nawilżająco i przeciwstarzeniowo (za sprawą naturalnych antyoksydantów).
Zanim jednak nałożysz borowinę na twarz, wykonaj peeling borowinowy z kwasem hialuronowym Sulphur, który doskonale przygotuje skórę do zabiegu. Obecne w nim ziarna passiflory usuną zrogowaciały naskórek i wygładzą nierówności. Z kolei olej z nasion szałwi hiszpańskiej zapewni skórze regenerację. Dodatkowo zapach granatu i zielonej herbaty z pewnością rozpieści zmysły i zapewni odprężenie.
Po wykonaniu peelingu na skórę nałóż gazę i dopiero później cienką warstwę borowiny. Zostaw na 20-25 minut, po czym przemyj twarz ciepłą wodą. Kurację można powtarzać.
Potencjalne przeciwwskazania i środki ostrożności
Choć borowina jest produktem naturalnym i obfitującym w cenne związki organiczne i nieorganiczne, to jednak nie każdy może skorzystać z jej dobrodziejstw. Poniżej prezentujemy podstawowe przeciwwskazania do zastosowania kuracji borowinowej:
- niewydolność krążenia,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby serca,
- zaawansowana miażdżyca,
- ostre infekcje i wysoka temperatura,
- niewydolność oddechowa,
- żylaki,
- ciąża,
- ostre stany reumatyczne,
- owrzodzenia kończyn dolnych,
- ostre zapalenie naczyń,
- nowotwory.