JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Jak prawidłowo stosować okłady z borowiny?

11 lipca 2024

kobieta-leży-na-plecach-okład-borowinowy

Nazywana jest czarnym złotem i posiada wyjątkowe właściwości lecznicze. Borowina, bo o niej mowa, to produkt stworzony przez samą matkę naturę. Ma m.in. działanie przeciwbólowe, rozgrzewające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Poznaj siłę tego naturalnego surowca i sprawdź, jakie efekty zapewnią Ci okłady borowinowe.

Torf leczniczy (czyli borowina) już od lat jest wykorzystywany w medycynie naturalnej i kosmetyce. Po raz pierwszy został zastosowany w celach leczniczych w 1858 roku. Dziś niejedno uzdrowisko ma w swojej ofercie kąpiel borowinową i okłady borowinowe.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że wcale nie musisz zapisywać się na turnus uzdrowiskowy i pokonywać setki kilometrów, aby skorzystać z zabiegów z wykorzystaniem borowiny. Wystarczy kuracja w warunkach domowych.

Co to jest borowina i dlaczego jest używana w terapiach?

Borowina to naturalny surowiec, nieodwodniony torf, który powstaje w wyniku rozkładu roślin w środowisku wilgotnym przy niewielkim dostępie powietrza. Zawiera ona wiele różnych związków organicznych i nieorganicznych, takich jak:

 • aktywne biologicznie kwasy humusowe (huminowe i fulwokwasy),
 • lignina,
 • garbniki,
 • celuloza i hemiceluloza,
 • wosk,
 • sole takich pierwiastków, jak potas, sód, wapń, magnez i glin, cynk, miedź, fluor,
 • związki krzemu i żelaza,
 • substancje biologicznie czynne o działaniu hormonalnym i antybiotykowym,
 • enzymy i aminokwasy,
 • bituminy.

W rezultacie wykazuje właściwości przeciwbólowe, właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, poprawia krążenie, ukrwienie i odżywienie organizmu, a co za tym idzie – wspomaga proces leczenia.

Zawarte w borowinie kwasy huminowe i fulwowe wykazują naturalne właściwości przeciwzapalne. Co to oznacza w praktyce? Stosowane na stawy okłady borowinowe mogą zmniejszyć stan zapalny i towarzyszący mu dyskomfort, tj. bóle stawów.

Słowem podsumowania – borowina jest jednym z najcenniejszych bogactw Polski. Jej niepowtarzalny skład sprawia, że często jest wykorzystywana w terapiach leczniczych i odnowie biologicznej.

Jakie właściwości zdrowotne niosą okłady borowinowe?

Okłady borowinowe znajdują zastosowanie w leczeniu:

 • chorób reumatycznych,
 • chorób ginekologicznych,
 • nerwobóli (neuralgiach).

Idealnie sprawdzają się w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów, m.in. niwelują przykurcze stawów.

Ponadto leczniczy okład z borowiny z powodzeniem może być stosowany w stanach pourazowych narządu ruchu oraz w stanach pozapalnych kości, mięśni, tkanek okołostawowych i stawów, nerwów obwodowych, naczyń krwionośnych obwodowych.

Okłady z borowiny niwelują również stany zapalne pęcherzyka żółciowego, wątroby i sąsiadujących z nimi tkanek. Rozluźniają napięcie mięśniowe i zmniejszają ból. Mają też działanie detoksykujące, dzięki czemu wspomagają usuwanie toksyn i zanieczyszczeń z organizmu – ma to olbrzymie znaczenie np. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów czy mięśni.

Dobra wiadomość dla Pań – zabiegi borowinowe w domu pozwalają zmniejszyć cellulit i zapewniają ogólną poprawę kondycji skóry, w efekcie czego staje się ona wygładzona, bardziej elastyczna, jędrna i napięta. W czym tkwi sekret? Borowina działa złuszczająco i nawilżająco, a do tego stymuluje krążenie.

Zabiegi z użyciem borowiny równie dobrze sprawdzają się w przypadku chorób dermatologicznych (właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne) i… Są naturalnym środkiem przeciwstarzeniowym!

I na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość! Okłady z torfu działają relaksująco i zbawiennie dla ducha. Borowina nie tylko uspokaja, ale również obniża poziom stresu, co jest istotne w przypadku osób zapracowanych i permanentnie zestresowanych.

Pamiętaj, stres może powodować zaostrzenie stanów zapalnych w organizmie, dlatego należy systematycznie go niwelować.

Przeczytaj także: Borowina — właściwości kosmetyczne

Okłady z borowiny – instrukcje stosowania

 1. Leczniczy okład stosuj “na ciepło”, na chore okolice ciała, np. na bolące stawy.

W tym celu maskę borowinową – polecamy produkt Borowina Plus do okładów Sulphur Busko Zdrój – należy ogrzać w kąpieli wodnej do temperatury około 37-40 stopni Celsjusza. Następnie na czystą skórę nałóż cienką warstwę borowiny, owiń ciało folią i dodatkowo okryj kocem lub ręcznikiem. Pozostaw na 15-25 minut. Po tym czasie spłucz kompres ciepłą wodą.

 1. Borowina Plus – maska do ciała i okładów Sulphur Busko Zdrój może być również zastosowana jako maska na twarz, która zadziała oczyszczająco, nawilżająco i przeciwstarzeniowo (za sprawą naturalnych antyoksydantów).

Zanim jednak nałożysz borowinę na twarz, wykonaj peeling borowinowy z kwasem hialuronowym Sulphur, który doskonale przygotuje skórę do zabiegu. Obecne w nim ziarna passiflory usuną zrogowaciały naskórek i wygładzą nierówności. Z kolei olej z nasion szałwi hiszpańskiej zapewni skórze regenerację. Dodatkowo zapach granatu i zielonej herbaty z pewnością rozpieści zmysły i zapewni odprężenie.

Po wykonaniu peelingu na skórę nałóż gazę i dopiero później cienką warstwę borowiny. Zostaw na 20-25 minut, po czym przemyj twarz ciepłą wodą. Kurację można powtarzać.

Potencjalne przeciwwskazania i środki ostrożności

Choć borowina jest produktem naturalnym i obfitującym w cenne związki organiczne i nieorganiczne, to jednak nie każdy może skorzystać z jej dobrodziejstw. Poniżej prezentujemy podstawowe przeciwwskazania do zastosowania kuracji borowinowej:

 • niewydolność krążenia,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby serca,
 • zaawansowana miażdżyca,
 • ostre infekcje i wysoka temperatura,
 • niewydolność oddechowa,
 • żylaki,
 • ciąża,
 • ostre stany reumatyczne,
 • owrzodzenia kończyn dolnych,
 • ostre zapalenie naczyń,
 • nowotwory.

Jak stosować?

Kuracje siarczkową i borowinową z wykorzystaniem leków i kosmetyków uzdrowiskowych. Sulphur Zdrój zalecamy przede wszystkim dla osób borykających się z chorobą reumatyczną, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zespołami bólowymi kręgosłupa czy po urazach narządu ruchu. 

Kuracja siarczkowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:
– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

KROK 1 – podstawa kuracji

LEK OTC – BALS SULPHUR ŻEL SIARCZKOWY 300G 
Jak stosować – 2x dziennie przez 2/3 tygodnie. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

Kąpiel siarczkowa 1000g 

lub

BUSKIE SPA SIARCZKOWE 500 G 
Jak stosować- kąpiel siarczkowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu Kąpiel siarczkowa 1000g lub buskie SPA siarczkowe 500g)

Kuracja borowinowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:

– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

Krok 1 – podstawa kuracji

MAŚĆ BOROWINOWA 60G

lub

REUMOGEL ŻEL BOROWINOWY 135G 

(uwaga – maść ma działanie rozgrzewające, żel nie. Wybierz produkt, który bardziej odpowiada Twoim preferencjom.)

Jak stosować – 2x dziennie przez okres 2/3 tygodni. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

 1. Kąpiele borowinowe na bazie produktu: borowina SPA 500g 
  Jak stosować – kąpiel borowinowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonane ok. 8-10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu borowina SPA).

 1. Okłady borowinowe na bazie produktu: borowina plus 1000g

Jak stosować – 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 8-10 zabiegów. Porcję borowiny plus potrzebną do zabiegu można używać do 5 razy. 

Kąpiele borowinowe i okłady borowinowe można stosować naprzemiennie.