JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Borowina jako naturalny środek na bóle stawów

27 marca 2024

Borowina jako naturalny środek na bóle stawów

Borowina jest potężnym sprzymierzeńcem w walce z bólami stawów. To prawdziwe „czarne złoto”, bogate w kwasy huminowe, sole mineralne i inne cenne substancje, które mają dobroczynny wpływ na organizm.

Z tego artykułu dowiesz się, jak z pomocą borowiny możesz w naturalny sposób wspomóc leczenie stawów!

Dlaczego borowina jest stosowana w leczeniu bólu stawów

Borowina ma korzystny wpływ na stawy ze względu na swój unikatowy skład. Ta naturalna substancja zawiera składniki aktywne pochodzenia organicznego i nieorganicznego, takie jak kwasy huminowe, minerały (zwłaszcza wapń, magnez i sód), estrogeny, taniny i inne cenne mikroelementy.

Taka kompozycja sprawia, że borowina ma silne właściwości lecznicze. Świetnie zmniejsza dolegliwości ze strony stawów, łagodzi stany zapalne oraz zmniejsza sztywność kończyn. Dodatkowo może wspomagać pracę układu krążenia i przyspieszać regenerację tkanek, co również ma korzystny wpływ na zdrowie i mobilność układu kostno-stawowego.

Sposoby zastosowania borowiny

Borowina w celach leczniczych może być stosowana na różne sposoby, które pozwalają efektywnie wykorzystać jej właściwości. Oto kilka popularnych sposobów na jej użycie.

 • Okłady z borowiny – możesz nakładać borowinę na obolałe miejsca w formie ciepłych kompresów lub okładów. Substancję podgrzej do komfortowej dla Ciebie temperatury (37-40 stopni), a następnie nałóż na skórę w miejscu stawów na 15-20 minut. Miejsca z okładem zabezpiecz folią spożywczą i dodatkowo owiń kocem lub ręcznikiem. Po tym czasie spłucz borowiny ciepłą wodą.
 • Kąpiele borowinowe – borowiny możesz dodać do wanny z ciepłą wodą, tworząc w ten sposób przyjemną kąpiel borowinową. Zanurz się w wannie na 20-30 minut, a następnie spłucz ciało czystą wodą.
 • Plastry borowinowe – w aptekach znajdziesz gotowe woreczki flizelinowe wypełnione borowiną, które można przykładać na dotknięte chorobą miejsca. Możesz kupić je w zestawach po 5 szt i więcej.
 • Żele i maści z borowiną – warto zaznaczyć, że nie każdy może stosować okłady czy kąpiele borowinowe. Na szczęście w takiej sytuacji nie musisz rezygnować z jej dobroczynnych właściwości! W sklepach znajdziesz liczne preparaty z borowiną, takie jak np. maść borowinowa Sulphur z dodatkiem borowin z Buska-Zdroju lub Reumogel żel borowinowy, które wykazują skuteczne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, chronią chrząstki stawowe przed dalszą degeneracją i sprawiają, że szybciej się regenerują.

Korzyści stosowania borowiny

Stosowanie borowin na stawy jest bardzo korzystne dla całego organizmu. Tym, co wyróżnia tę naturalną substancję, są:

 • właściwości przeciwzapalne – borowiny są bogate w kwasy huminowe i fulwowe, które wykazują naturalne właściwości przeciwzapalne. To sprawia, że stosowanie borowin na stawy może zmniejszyć stan zapalny i dyskomfort w przypadku takich dolegliwości, jak reumatyzm;
 • działanie przeciwbólowe – ciepło i minerały z borowin działają rozluźniająco na mięśnie, łagodząc przy tym dolegliwości ze strony stawów. Dzięki temu mogą zapewnić ulgę w przypadku takich objawów, jak sztywność i ogólny dyskomfort;
 • poprawa krążenia – aplikowane na skórę borowiny mogą poprawić pracę układu krążenia. Efektywniejsze krążenie przyczynia się do sprawniejszego rozprowadzania składników odżywczych i tlenu w organizmie, w tym również do stawów, co wspomaga proces leczenia;
 • usuwanie toksyn – borowiny mają działanie detoksykujące, wspomagają usuwanie toksyn i zanieczyszczeń z ciała, co ma szczególnie duże znaczenie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia mięśni i stawów;
 • przywracanie mobilności stawom – regularne stosowanie okładów lub leków z borowinami może poprawić mobilność i elastyczność stawów, znacznie zwiększając w ten sposób jakość życia chorego;
 • działanie relaksujące i rozluźniające – stosowanie borowin jest zbawienne nie tylko dla ciała, lecz również dla ducha! Czarne złoto ma działanie uspokajające, wspomaga relaksację i obniża poziom stresu. Jest to o tyle korzystne, że stres może zaostrzać stany zapalne w organizmie, w tym również w narządach ruchu.

Dodatkowe korzyści dla skóry

Na koniec warto dodać, że stosowanie borowin może przynieść ogromną poprawę kondycji skóry. Substancja ma działanie detoksykujące, złuszczające, nawilżające i stymulujące krążenie, co sprawia, że może nie tylko pomóc w przypadku chorób dermatologicznych, lecz również zadziałać przeciwstarzeniowo!

Jak widzisz, korzystanie z borowiny ma same plusy, pamiętaj jednak, by przed jej użyciem, jak w przypadku każdego produktu leczniczego, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak stosować?

Kuracje siarczkową i borowinową z wykorzystaniem leków i kosmetyków uzdrowiskowych. Sulphur Zdrój zalecamy przede wszystkim dla osób borykających się z chorobą reumatyczną, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zespołami bólowymi kręgosłupa czy po urazach narządu ruchu. 

Kuracja siarczkowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:
– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

KROK 1 – podstawa kuracji

LEK OTC – BALS SULPHUR ŻEL SIARCZKOWY 300G 
Jak stosować – 2x dziennie przez 2/3 tygodnie. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

Kąpiel siarczkowa 1000g 

lub

BUSKIE SPA SIARCZKOWE 500 G 
Jak stosować- kąpiel siarczkowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu Kąpiel siarczkowa 1000g lub buskie SPA siarczkowe 500g)

Kuracja borowinowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:

– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

Krok 1 – podstawa kuracji

MAŚĆ BOROWINOWA 60G

lub

REUMOGEL ŻEL BOROWINOWY 135G 

(uwaga – maść ma działanie rozgrzewające, żel nie. Wybierz produkt, który bardziej odpowiada Twoim preferencjom.)

Jak stosować – 2x dziennie przez okres 2/3 tygodni. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

 1. Kąpiele borowinowe na bazie produktu: borowina SPA 500g 
  Jak stosować – kąpiel borowinowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonane ok. 8-10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu borowina SPA).

 1. Okłady borowinowe na bazie produktu: borowina plus 1000g

Jak stosować – 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 8-10 zabiegów. Porcję borowiny plus potrzebną do zabiegu można używać do 5 razy. 

Kąpiele borowinowe i okłady borowinowe można stosować naprzemiennie.