Próchnica, zapalenie miazgi zęba, niewłaściwa higiena jamy ustnej – tylko tyle i aż tyle potrzeba, by pojawił się ropień dziąsła, a wraz z nim ból, obrzęk, uczucie wysadzania zęba z zębodołu czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak leczyć ropne zapalenie dziąsła i jak mu zapobiegać.
Choć współczesna stomatologia jest bardzo rozwinięta, to jednak rozmaite infekcje wciąż zdarzają się często. Zwykle wynika to z podstawowych zaniedbań będących następstwem coraz szybszego stylu życia. Gdy pojawia się stan zapalny dziąsła, a wraz z nim ropa, wówczas możemy mieć pewność, że sprawa jest poważna.
Czym jest ropień zęba, jakie są sposoby leczenia, czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się problemu? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Czym jest ropień na dziąśle?
Gdy w jamie ustnej pojawia się infekcja, organizm zaczyna się przed nią bronić. Rezultatem reakcji obronnej jest tzw. bąbel z ropą na dziąśle. Ów ropień tworzy barierę ochronną wokół miejsca zakażenia, aby infekcja bakteryjna nie rozprzestrzeniała się na okoliczne tkanki.
Ropa na dziąśle ma zazwyczaj żółty kolor i jest dość gęsta. Cechuje się nieprzyjemnym zapachem. Możemy wyróżnić dwa rodzaje ropni, które mogą pojawić się w jamie ustnej:
- ropień dziąsła – zwykle powstaje przy zapaleniu miazgi, przy wierzchołku kanału zębowego (ropień okołowierzchołkowy). W tym przypadku dolegliwości bólowe potrafią być bardzo uciążliwe;
- ropień zęba – pojawia się w momencie, kiedy bakterie przenikają pod dziąsło, w miejscu styku zęba z dziąsłem. W tym przypadku ropa na dziąśle jest pochodną zaawansowanej choroby przyzębia lub powstaje na skutek nagromadzenia się wokół zębów sporej ilości płytki nazębnej. Tego typu ropnie są mniej bolesne, a czasami nawet nieodczuwalne, co nie oznacza, że można je bagatelizować.
Należy pamiętać, że środki przeciwbólowe nie są rozwiązaniem. Takie zmiany same nie znikają. Jeśli nie zostanie wdrożone leczenie, stan zapalny uszkodzi okoliczne zęby. W ekstremalnych przypadkach zakażenie może objąć cały organizm.
Ropne zapalenie dziąsła – przyczyny
Stan zapalny dziąsła może mieć różne przyczyny. Wśród najczęstszych wymienia się:
- zaniedbania w temacie higieny jamy ustnej i unikanie stomatologa,
- bakterie, zakażenia bakteryjne,
- rozwój próchnicy i martwicy miazgi zęba oraz infekcji otaczających go tkanek,
- choroby tkanek miękkich,
- mechaniczne uszkodzenia dziąsła, np. podczas używania wykałaczek.
Inne przyczyny powstawania ropni:
- gwałtowne leczenie ortodontyczne,
- nakłuwanie tkanek znajdujących się w pobliżu wierzchołka korzenia,
- powikłania, które może nieść za sobą leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba, np. po wyrwaniu ósemki.
Zobacz: Leki na zapalenie dziąsła bez recepty
Objawy ropnego zapalenia dziąseł – jak rozpoznać problem?
Gdy pojawia się ropień, mamy do czynienia z toczącym się stanem zapalnym, a co za tym idzie, objawy są dość szybko zauważalne i jeszcze szybciej przybierają na sile. Typowe objawy zapalenia dziąseł to:
- zaczerwienienie i opuchlizna,
- mały guzek przypominający krostę – pojawia się na dziąśle w przypadku ropnia okołozębowego,
- dolegliwości bólowe, zwłaszcza promieniujący lub pulsujący ból w okolicy zęba, który nasila się podczas jedzenia, przy dotykaniu lub uciskaniu policzka,
- trudności z szerokim otwieraniem ust,
- może pojawić się gorączka.
Metody leczenia ropnego zapalenia dziąseł
W momencie, kiedy pojawia się stan zapalny dziąsła, który sprzyja rozwojowi ropnia, od razu należy udać się do stomatologa. Dentysta oceni, czy ząb można uratować, czy niezbędna będzie ekstrakcja.
Pamiętaj – ropnia nie należy samodzielnie przebijać! Samodzielne nacięcie ropnia również nie jest wskazane, bo zamiast pomóc, można sobie tylko zaszkodzić.
Jak wygląda leczenie ropnia? Jeśli ząb można uratować, dentysta przeprowadzi leczenie kanałowe w celu usunięcia zakażenia, tak by nie mogło się ono rozprzestrzeniać na okoliczne zęby.
W przypadku poważnie zniszczonego zęba konieczna może być ekstrakcja. Duży i głęboki ropień lekarz musi naciąć i opróżnić. To zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.
Czy są domowe sposoby na ropnie dziąsła? Leczenie ropnia w domu nie jest możliwe. Możliwe jest jedynie rozprawienie się z bólem zęba i obrzękiem, ale też tylko na chwilę. Źródła problemu nie jesteśmy w stanie zlikwidować samodzielnie. Na objawy ropnia proponujemy środki przeciwbólowe lub zimne okłady. Ulgę przyniosą również płukanki z szałwii lub rumianku, płukanki z soli lub sody oczyszczonej.
Przeczytaj także: Domowe sposoby na stany zapalne w jamie ustnej
Jak zapobiegać ropnemu zapaleniu dziąsła?
I kwestia najważniejsza – lepiej zapobiegać, niż później leczyć. Wystarczy tylko kilka kroków, aby zachować zdrową jamę ustną.
- Stosowanie dobrej jakości pasty do zębów – polecamy leczniczą pastę do zębów Sulphodent, która hamuje działanie bakterii już na etapie ich gromadzenia, a dzięki bogactwu składników naturalnych działa przeciwzapalnie i ściągająco. Dodatkowo dokładnie oczyszcza zęby z nalotów, pozostawiając w jamie ustnej wyjątkową świeżość.
- Nitkowanie przestrzeni międzyzębowych – nie pomijaj tego kroku. Czynność ta pomaga usunąć pozostałości jedzenia i płytkę nazębną z dziąseł i przestrzeni międzyzębowych.
- Płukanie jamy ustnej – po szczotkowaniu i po posiłku, jeśli nie ma możliwości umycia zębów.
- Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów – najlepiej z miękkim włosiem, która nie będzie podrażniać dziąseł. Wymieniaj ją co 3-4 miesiące.
- Odpowiednia technika szczotkowania zębów – zawsze delikatnymi, okrężnymi ruchami.
- Dieta obfitująca w produkty zawierające witaminy: C, B i K.
- Systematyczne przeglądy stomatologiczne – przynajmniej dwa razy w roku.