Smog dokucza nam szczególnie zimą, kiedy częściej wybieramy jazdę samochodem oraz palimy w piecach. Choć możesz błędnie myśleć, że nie masz wpływu na jakość powietrza, którym oddychasz, to mylisz się! Istnieją proste sposoby ochrony przed smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.
Jak się chronić przed smogiem?
Bądź świadomą osobą, która śledzi poziom smogu za pomocą dostępnych aplikacji. Ta wiedza pomoże ci zmodyfikować codzienne aktywności. Miej na uwadze fakt, że sezon smogowy trwa od września do kwietnia, szczególnie jeśli zamierzasz uprawiać poranną lub wieczorną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
- Ogranicz swoją ekspozycję na smog w dni, kiedy jego poziom znacznie przekracza odpowiednie normy.
- Chroń organizm przed promieniowaniem słonecznym i dbaj o optymalne nawodnienie w ciągu dnia, także przed, po i w trakcie treningów.
- Zamień ćwiczenia na świeżym powietrzu na aerobik w klubie lub we własnym domu.
- Zmień samochód na transport publiczny, a jeśli tylko możesz, przesiądź się na rower lub wybierz spacer.
- Chroń dzieci, osoby starsze, osoby z problemami serca i płuc oraz ludzi pracujących na zewnątrz przed niekorzystnym wpływem smogu.
Zanieczyszczenia powietrza powodują problemy z oddychaniem, bóle głowy i brzucha, przeziębienie i złe samopoczucie. Poza paleniem papierosów, również palenie świec i kadzidełek oraz stosowanie perfum, farb, tuszy czy alergenów może podnosić poziom zanieczyszczeń w powietrzu.
- Otaczaj się roślinami doniczkowymi o dużych liściach, które nie tylko oczyszczają powietrze z toksyn i zanieczyszczeń, ale również je nawilżają i dotleniają.
- Dbaj o czystość w domu, regularnie sprzątaj, odkurzaj i usuwaj kurz. W ten sposób dbasz o zdrowie swoich najbliższych. Pamiętaj, że nie tylko dywany, ale również tekstylia są siedliskiem kurzu i alergenów, dlatego regularnie sprzątaj mieszkanie.
- Nawilżacz, jonizator lub oczyszczacz powietrza skutecznie usuną alergeny, toksyny, smog i zanieczyszczenia z powietrza w twoim biurze lub domu.
- Choć potencjalnie odświeżacze powietrza mogą wydawać się doskonałym rozwiązaniem, lepiej jednak z nich zrezygnować lub stosować je bardzo oszczędnie. Mogą one emitować szkodliwe składniki chemiczne, które wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.
- Regularnie pierz pościel i ręczniki, ponieważ gromadzi się na nich pot, martwe komórki skóry oraz kurz i zanieczyszczenia.
- Dbaj o stan techniczny wentylatorów i kominów w domu, aby nie utrudniały usuwania cząsteczek kurzu.
- Noś czyste ubrania i zmieniaj je co 2-3 dni. Pamiętaj, że osadzają się na nich pot, zanieczyszczenia i pyły, dlatego warto regularnie je zmieniać i prać w 60 stopniach.
A może Ty masz własne sposoby na ochronę organizmu przed niekorzystnym wpływem smogu?