Ludzka skóra reaguje na zmieniające się pory roku. Dostrzegasz, że staje się ona bardziej sucha i łuszcząca w okresie zimy? Ogrzewanie, niski poziom wilgoci, chłód i wiatr przyczyniają się do tego stanu. Poznaj proste kroki w pielęgnacji skóry twarzy, dłoni, stóp i innych partii ciała, które pomogą Ci zachować promienny wygląd przez cały rok.
Oznaki suchej skóry
Wśród najczęstszych objawów suchej skóry wyróżnić można:
- zaczerwienienie
- szorstkość
- łuszczenie
- świąd
- skłonność do podrażnień
Jak zapobiegać suchej skórze zimą?
Problem suchej skóry w okresie zimy jest bardzo popularny. Wystarczy jednak wprowadzić drobne zmiany w codziennych nawykach pielęgnacji skóry oraz wybierać odpowiednie kosmetyki, aby zachować promienną i gładką skórę przez cały rok, także zimą.
1. Zmień rutynę pielęgnacji skóry
Zimowa atmosfera może doprowadzić do tego, że skóra stanie się sucha, wrażliwa i skłonna do podrażnień. Dlatego pierwsza sprawa to uproszczenie rutynowej pielęgnacji skóry. Zdrowa bariera hydrolipidowa jest niezbędna, by ułatwiać wchłanianie składników aktywnych pochodzących z kosmetyków i zabiegów kosmetycznych. Podrażniona skóra z osłabioną barierą ochronną może być wrażliwa na niektóre składniki kosmetyków. Świetnym patentem jest uproszczenie zimowej pielęgnacji skóry.
2. Nawilżaj zaraz po umyciu
Zawsze, gdy umyjesz twarz, ciało lub dłonie stosuj kosmetyk nawilżający, aplikując go jeszcze w wilgotną skórę. Dzięki temu zatrzymasz w niej wilgoć. To prosty sposób, by nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia oraz pękania i łuszczenia skóry dłoni. Doskonałym rozwiązaniem jest posiadanie kilku opakowań kremu do rąk – w łazience, w sypialni, w samochodzie, w biurze, w torebce.
3. Stosuj nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza to urządzenie, które przywraca optymalny poziom wilgoci w ogrzewanych pomieszczeniach. Dzięki czemu w efekcie chroni przed nadmierną utratą wilgoci w skórze.
4. Nawadniaj organizm od środka
Nawodnienie organizmu jest istotnym krokiem w utrzymaniu zdrowej i pełnej blasku skóry. Warto wypijać co najmniej 2 litry wody każdego dnia oraz włączyć do swojej diety pokarmy bogate w przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe Omega-3. Przeciwutleniacze chronią komórki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, a kwasy tłuszczowe wspierają nawilżenie skóry.
5. Noś rękawiczki
Wiele osób zapomina o noszeniu ciepłych rękawiczek zimą, które zabezpieczają przed zimnem oraz rękawiczek ochronnych podczas prac w domu i ogrodzie, które chronią przed niekorzystnym wpływem składników chemicznych i nie tylko.
6. Stosuj kosmetyki chroniące przed słońcem
Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej zimą. Również o tej porze roku światło UV nadal może osłabiać barierę ochronną skóry. Dlatego tak ważna jest aplikacja kremu z SPF 30 zimą, szczególnie na odkryte partie ciała – twarz, szyję i uszy. Trzeba także pamiętać o zabezpieczaniu delikatnej skóry warg za pomocą pomadki z filtrem SPF. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które uwielbiają zimowe aktywności na świeżym powietrzu.
7. Zmniejsz częstotliwość wykonywania peelingów
Złuszczanie skóry to świetny zabieg kosmetyczny, który wspomaga usuwanie martwych komórek naskórka z powierzchni skóry. W efekcie wygładza ją oraz ułatwia wnikanie składników aktywnych z kremów, balsamów i innych kosmetyków. Zbyt częste stosowanie peelingów, wykonywanie ich w nieodpowiedni sposób lub stosowanie silnych kosmetyków do złuszczania może powodować zaburzenie bariery hydrolipidowej. Dlatego w przypadku suchej i łuszczącej skóry lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie łagodnego peelingu borowinowego Sulphur, który delikatnie i subtelnie usunie martwe komórki skóry jednak bez jej nadmiernego podrażniania.
W przypadku łuszczącej się, popękanej, szorstkiej i podrażnionej skóry najlepiej zrezygnować ze stosowania peelingu do czasu jej zagojenia.
8. Nie zapominaj o nocnej regeneracji skóry
Kosmetyki do pielęgnacji skóry przed snem to absolutne must-have w pielęgnacji o każdej porze roku. Nie można pomijać tego rytuału także zimą. To świetny sposób na poprawę nawilżenia, rewitalizację i regenerację skóry. Składniki kosmetyków nakładanych na skórę podczas wieczornej pielęgnacji wnikają w jej głębsze partie. W efekcie ją odżywiają, naprawiają i przywracają optymalny poziom nawilżenia.
Jak widać, wystarczy kilka prostych zmian w zimowej pielęgnacji skóry. Nie są one skomplikowane czy trudne do wprowadzenia w życie. A okazują się niezbędne. Można je stosować prewencyjnie, choć wiele osób przekonuje się o efektach ich działania dopiero w przypadku znacznego pogorszenia kondycji skóry zimą.