Oparzeniami słonecznymi nazywamy uszkodzenia skóry powodowane nadmierną ekspozycją na promienie UV. Mogą być łagodne lub rozległe, powodować ból, pieczenie, powstawanie zmarszczek, piegów i przebarwień oraz przyspieszać starzenie skóry. W jaki sposób chronić ciało przed oparzeniami słonecznymi?
Oparzenia słoneczne są efektem nadmiernej ekspozycji na promienie UVA i UVB. Powodują one zaczerwienienie, powstawanie pęcherzy, przyspieszają starzenie się skóry oraz uszkadzają jej zewnętrzną warstwę ochronną. Już jedno silne oparzenie słoneczne może prowadzić do długofalowego uszkodzenia skóry oraz zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory skóry. Najlepszym sposobem unikania oparzeń słonecznych jest profilaktyka.
Wskazówki, jak chronić organizm przed oparzeniami słonecznymi:
- Unikaj słońca w godzinach, gdy świeci najmocniej, czyli 10-16.
- Staraj się latem przebywać w cieniu.
- Przez cały rok stosuj kosmetyki zapewniające szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej z SPF co najmniej 30.
- Noś odzież zapewniającą ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym z SPF50, która blokuje promienie UVA i UVB.
- Noś okulary przeciwsłoneczne, które zabezpieczą oczy przed promieniami słońca.
- Noś kapelusz ochronny z szerokim rondem, który ochroni twarz, włosy i oczy przed słońcem.
- Przebywając na zewnątrz przez dłuższy czas, nie zapominaj o ponownej aplikacji kosmetyków przeciwsłonecznych, szczególnie po kąpieli lub gdy się często pocisz.
- Nie zapominaj o ochronie ust przed słońcem.
- Zapewnij odpowiednią ochronę także włosom i skórze głowy.
- Nie zapominaj, że promienie słoneczne UVB odbijają się od śniegu, lodu, piasku czy betonu, natomiast promienie UVA mogą przenikać przez szyby w domu, biurze czy samochodzie.
Objawy oparzeń słonecznych
Zastanawiasz się, skąd masz wiedzieć, kiedy Twoje ciało doznało oparzeń słonecznych? Z medycznego punktu widzenia oparzenia słoneczne obejmują stany zapalne powodujące zaczerwienienie, wysypkę czy obrzęki, których przyczyną jest gromadzeniem się płynów oraz zmiany w komórkach skóry. Choć mogą one przybierać różną postać, zależnie od osoby, to najczęściej po ekspozycji na słońce skóra staje się gorąca, bolesna, wrażliwa na dotyk, sucha i swędząca.
Silne oparzenia słoneczne mogą dodatkowo objawiać się gorączką, nudnościami, wymiotami, bólami głowy, dreszczami oraz ogólnie złym samopoczuciem. W skrajnych przypadkach może dość do przegrzania, wyczerpania lub udaru cieplnego.
Osobami bardziej podatnymi na wystąpienie oparzeń słonecznych są chorzy na bielactwo, światło wrażliwość i łysienie. Do czynników ryzyka należy również stosowanie niektórych leków, czynniki genetyczne oraz jasna karnacja.