Łuszczyca to autoimmunologiczna choroba skóry, która powoduje wysypkę w postaci łuszczących się i swędzących plam na różnych partiach ciała. Poznaj popularne objawy łuszczycy.
Jakie są objawy łuszczycy?
Osoby chorujące na łuszczycę najczęściej obserwują suche i wypukłe plamy na skórze. Są one pokryte srebrzystą powłoką przypominającą rybią łuskę, która często swędzi. Choć to typowe objawy to łuszczyca może powodować także inne, mniej popularne. W zależności od partii ciała, na której łuszczyca występuje, ale także od rodzaju łuszczycy objawy mogą się nieco różnić.
Rodzaje łuszczycy
Każdy typ łuszczycy może mieć inne objawy na skórze. Choroba ta może wpływać także na stawy i paznokcie.
plackowata – różnej wielkości plamy z suchą, cienką i srebrzystobiałą powłoką. Najczęściej pojawiają się na skórze głowy, kolan, łokci czy pleców. Plamy na skórze w przypadku łuszczycy plackowatej mogą powodować świąd.
kropelkowata – wyróżnia się powstawaniem małych grudek, które mogą pokryć większą część tułowia, ramion i nóg. Czasami pojawiają się także na skórze głowy, twarzy i uszach. Są małe, łuskowate i przybierają różne barwy koloru czerwonego. Łuszczyca kropelkowata może wystąpić tylko jeden raz. Często rozwija się u dzieci i dorosłych, którzy przebyli anginę lub inną infekcję.
odwrócona – objawia się występowaniem plam na skórze w kolorze czerwonobrunatnym. Mają gładką powierzchnię i dobrze zaznaczone brzegi. Zmiany te mają tendencję do pękania, dlatego ten rodzaj łuszczycy nazywany jest także łuszczycą wysiękową. Objawy łuszczycy odwróconej pojawiają się w okolicach piersi, pępka, pach, narządów płciowych i fałd skórnych.
erytrodermia łuszczycowa – ciężka odmiana łuszczycy, która powoduje zaczerwienienie całego ciała podobne do rozległego poparzenia. Objawami dodatkowymi są naprzemienne ataki gorąca i zimna, dotkliwy ból i silny świąd.
krostkowa – to jedna z najczęstszych odmian, którą wyróżniają czerwone plamy, pokryte grudkami z wydzieliną ropną zmiany. Najczęściej pojawia się na dłoniach i stopach, a dodatkowymi objawami są: gorączka, świąd, utrata apetytu, uczucie zmęczenia czy dreszcze.
stawowa (łuszczycowe zapalenie stawów) jest rzadką i groźną chorobą, która wymaga konsultacji z dermatologiem.
owłosionej skóry głowy – powoduje silny świąd.
paznokci – objawia się nieregularnymi wgłębieniami na płytce paznokci.
Leki i kosmetyki do pielęgnacji skóry łuszczycowej
Firma Sulphur Zdrój produkuje lek OTC – zdrój szampon leczniczy oraz kosmetyki na bazie wody siarczkowej do pielęgnacji skóry łuszczycowej. Wielu osobom łuszczyca będzie towarzyszyć przez całe życie. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednie leczenie, w połączeniu ze zmianami stylu życia, przemyślaną dietą i odpowiednią rutyną pielęgnacji skóry to proste sposoby, by złagodzić przebieg choroby. W przypadku łuszczycy warto sięgnąć po buską maskę siarczkową, buskie SPA siarczkowe oraz mineralny krem siarczkowy z witaminą A, które znajdziesz w naszym sklepie z kosmetykami uzdrowiskowymi.