Olejek bergamotowy jest to olejek eteryczny, który tworzony jest ze skórek owoców pomarańczy bergamota, uprawianych we Włoszech. Jest nazywany złotem Kalabrii. Wyróżnia go zielonożółtawy kolor oraz orzeźwiający i przyjemny zapach. Olejek ten służy do aromatyzowania produktów spożywczych, ale jest również wykorzystywany w branży kosmetycznej.
Właściwości olejku bergamotowego.
Bergamotka to połączenie cytryny i pomarańczy. Owoc ten wyróżnia przyjemny aromat, dzięki czemu zyskał popularność w przemyśle perfumeryjnym.
W czasach starożytnych sok z bergamotki stosowano do leczenia malarii oraz dolegliwości jelitowych. Przez wieki służył jako środek antyseptyczny, zmniejszający gorączkę, łagodzący wysypki skórne, egzemy czy trądzik. Używano go do leczeni bólu gardła, infekcji pęcherza, zapalenia dziąseł czy owrzodzeń.
W miarę rozwoju nauki odkryto, że olejek bergamotowy może nie być skuteczny na powyżej wymienione dolegliwości, jednak wykazuje działanie antygrzybicze, przeciwutleniające i antybakteryjne.
Wyjątkowy zapach olejku bergamotowego koi nerwy, łagodzi objawy stresu i niepokoju, a także odświeża oraz pobudza układ nerwowy.
Znajdujący się w nim limonen wykazuje silne właściwości przeciwutleniające. Stosowany miejscowo ułatwia wnikanie innych składników aktywnych w głębsze partie skóry, dlatego świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków. Natomiast linalol jest częstym składnikiem preparatów o właściwościach przeciwzapalnych.
Olejek bergamotowy doskonale sprawdzi się jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Reguluje wydzielanie sebum, a w efekcie zapobiega powstawaniu wyprysków. W połączeniu z innym olejkiem nośnikowym może również koić suchą skórę, zmniejszać stany zapalne i zaczerwienienia.
Warto pamiętać, aby po aplikacji olejku bergamotowego nie wystawiać skórę na działanie promieni słonecznych, aby uniknąć fototoksyczności.
Właściwości:
- przeciwzapalne
- antybakteryjne
- przeciwgrzybicze
- przeciwtrądzikowe
- dezodorujące
Olejek bergamotowy –przeznaczenie?
Olejek najlepiej stosować do pielęgnacji skóry łuszczycowej i trądzikowej. Łagodzi stany zapalne i przeciwdziała infekcjom skórnym. Wykazuje właściwości dezodorujące, przyspiesza regenerację skóry oraz eliminuje pieczenie i swędzenie. Świetnie się sprawdza w połączeniu z olejkiem jaśminowym, cedrowym czy lawendowym.
Jeśli chcesz sprawdzić działanie olejku bergamotowego na własnej skórze sięgnij po spa siarczkowe.