JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Trądzik pielęgnacja skóry – cz. 1

29 czerwca 2020

kobieta-twarz-trądzik

Trądzik to problematyczna dolegliwość skóry, a odpowiednie skomponowanie rytuałów pielęgnacyjnych może zająć wiele miesięcy. Zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o trądzikową cerę? Poznaj nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak poprawić kondycję skóry z tendencją do trądziku.

Regularne oczyszczanie twarzy

Najważniejsza zasada brzmi podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów skóry. Jej systematyczne oczyszczanie pozwoli ograniczyć wysyp wyprysków. Nie zapominaj o tym kroku w codziennej pielęgnacji rano i wieczorem, nawet jeśli jesteś zmęczona.

Stosuj odpowiednie kosmetyki

Półki sklepów kosmetycznych wypełnione są mnóstwem preparatów oczyszczających takich jak mydła, żele czy peelingi. Aby kosmetyk był skuteczny, należy zwrócić uwagę na potrzeby skóry, wybierając ten, którego receptura została wypełniona odpowiednimi składnikami. W przypadku skóry trądzikowej z tendencją do przetłuszczania najlepiej sprawdzą się preparaty do pielęgnacji z kwasem salicylowym, nadtlenkiem benzoilu czy kwasem glikolowym. Natomiast do pielęgnacji trądzikowej skóry wrażliwej polecamy sięgnąć środki czyszczące z kwasem mlekowym oraz składnikami nawilżającymi.

Zapomnij o intensywnym złuszczaniu

Zbyt częste szorowanie twarzy, stosowanie peelingów i środków złuszczających, w przypadku skóry trądzikowej może przynieść więcej szkody niż pożytku. Może także doprowadzić do podrażnienia, zaczerwienienia i stanów zapalnych skóry, zwiększać ryzyko powstawania blizn oraz przyczyniać się do tworzenia kolejnych wyprysków. Dlatego złuszczanie cery trądzikowej powinno być wykonywane delikatnie i ostrożnie 1-2 razy w miesiącu.

Zmieniaj ręcznik do twarzy

Osoby ze skórą trądzikową muszą zwracać szczególną uwagę na higienę. Dobrym rozwiązaniem jest codzienna zmiana ręcznika, gdyż ten stosowany dłużej może być siedliskiem bakterii i powodować zaostrzenie wyprysku.

Nawilżanie

Wiele osób błędnie sądzi, że nawilżanie skóry może pogarszać kondycję skóry trądzikowej. Kiedy jej powierzchnia jest sucha i odwodniona, wówczas gruczoły łojowe nadmiernie wytwarzają sebum, a to może przyczynić się do powstawania kolejnych zmian trądzikowych oraz przetłuszczenia skóry. Optymalne nawilżenie przywróci równowagę gruczołów łojowych oraz przyspieszy gojenie się trądziku. Wybierając krem nawilżający, trzeba zwrócić uwagę na jego konsystencję, aby nie zatykał porów oraz równoważył pH skóry.

Zadbaj o dietę

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasza dieta wpływa na stan skóry. Wszystkie pokarmy, które powodują wzrosty insuliny, mogą przyczyniać się do występowania stanów zapalnych i zaostrzenia trądziku. W diecie osoby z cerą trądzikową powinny przeważać zielone warzywa liściaste oraz różnokolorowe warzywa i owoce, które są cennym źródłem składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Pozytywnie na skórę wpłyną rośliny strączkowe, orzechy i nasiona oraz jajka. Ponadto należy ograniczyć spożycie produktów mlecznych, które mogą zawierać antybiotyki i hormony, a w efekcie powodować powstawanie zmian trądzikowych.

Nie zapominaj o piciu wody

Od lat słyszymy, że picie wody wpływa na ogólny stan zdrowia. I to prawda, jednak należy sięgać po wodę pozbawioną dodatkowych substancji słodzących. Ten napój nie tylko wspomaga usuwanie toksyn i zanieczyszczeń ze skóry, ale również poprawia jej napięcie i wygląd.

Nie stosuj makijażu podczas sportu

Kobiety z cerą trądzikową powinny całkowicie zmyć makijaż przed zajęciami fitness, joggingiem oraz innymi aktywnościami fizycznymi. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ kiedy makijaż zakrywa pory skóry, to blokuje wydzielanie potu, co w efekcie może zatykać pory. A uwięzione w skórze bakterie mogą przyczyniać się do powstawania wyprysków.

Koniecznie umyj skórę po treningu

Po intensywnej aktywności fizycznej, której efektem jest pocenie się skóry, warto sięgnąć po kosmetyk złuszczający, który oczyści pory skóry oraz usunie nadmiar sebum i zanieczyszczenia. Jeśli zmiany trądzikowe znajdują się na różnych partiach ciała, to równie ważne jest wzięcie prysznica po treningu. Osoby przebywające w ciasnych i przepoconych ubraniach narażone są na wysypki. A cały problem polega na tym, że bakterie żyjące na powierzchni skóry mogą zostać uwięzione w mieszkach włosowych i przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych skóry.

To nie koniec! Już za miesiąc na naszym blogu pojawi się kolejna porcja porad dotyczących pielęgnacji i higieny skóry trądzikowej.