JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Zwichnięcie kostki – jak sobie pomóc?

11 lipca 2024

stopa

Staw skokowy jest jednym z fundamentów naszego ciała. Przez to, że każdego dnia intensywnie pracuje, narażony jest na liczne kontuzje: skręcenie, zwichnięcie, a nawet złamanie. Czy jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z tym problemem, czy jednak niezbędny będzie lekarz?

Zwichnięcie kostki, które – od razu musimy to zaznaczyć, jest poważniejsze niż skręcenie kostki – może przytrafić się każdemu. Nie zawsze wiąże się z aktywnością fizyczną. Czasami wystarczy marsz po nierównym podłożu, niewinny z pozoru obrót czy podskok i uszkodzenie kostki gotowe.

Jakie są objawy zwichnięcia kostki, jak należy zareagować i czy leczenie operacyjne to jedyne rozwiązanie? Sprawdź koniecznie, zanim wybierzesz się na spacer lub zechcesz pobiegać w parku.

Czym jest zwichnięcie kostki – jak do niego dochodzi

Zanim powiemy sobie, jak rozpoznać zwichnięcie kostki, warto wspomnieć, czym jest samo zwichnięcie. Podczas uszkodzenia stawu skokowego dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia się względem siebie kości i struktur budujących staw. Uszkodzeniu ulega nie tylko torebka stawowa, ale również więzadła odpowiedzialne za stabilizację stopy.

Do zwichnięcia stawu skokowego dochodzi w momencie, kiedy po dłuższym unieruchomieniu nagle aktywizujemy staw skokowy. Dlatego tak ważne jest, aby przed każdą aktywnością fizyczną dobrze się rozgrzać. Ryzyko zwichnięcia kostki wzrasta również, gdy nosimy niewłaściwie dobrane obuwie, zwłaszcza obuwie na obcasie, chodzimy po niestabilnym, nierównym podłożu, a także podczas mocnego uderzenia w staw.

Rozpoznanie zwichnięcia kostki

Jak wygląda zwichnięta kostka, czyli  jak rozpoznać uraz, zanim trafimy na RTG? Oto typowe objawy zwichnięcia kostki (nie mylić z objawami skręcenia):

 • ostry ból kończyny w obrębie stawu;
 • narastający obrzęk;
 • dochodzi do zaczerwienienia skóry w okolicy stawu skokowego;
 • ograniczona ruchomość stawu;
 • zniekształcenie stawu;
 • krwiak;
 • niekiedy dochodzi do zasinienia skóry nad stawem.

Pierwsza pomoc przy zwichnięciu kostki

Zanim staw obejrzy ortopeda, do lekarza należy udać się tak szybko, jak to tylko możliwe, powinniśmy unieruchomić kostkę. Jak to zrobić?

 1. Należy zdjąć but z kontuzjowanej nogi, warto też zdjąć skarpetę i ocenić stan kostki.
 2. Po unieruchomieniu należy unieść nogę do góry – powyżej linii serca.
 3. Jeśli to możliwe, należy ochłodzić kostkę zimnym okładem.
 4. Dobrze jest owinąć nogę (ciasno!) bandażem elastycznym, aby zmniejszyć narastającą opuchliznę.

Z wizytą w szpitalu lub na SORze nie można czekać. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić powikłania, np. niedokrwienie części składowych stawu i zaburzenia czucia. Im dłużej się zwleka, tym nastawienie stawu skokowego jest trudniejsze.

Rodzaj uszkodzeń wewnątrz stawu można ustalić, wykonując zdjęcie rentgenowskie. Jeśli kontuzja nie jest bardzo poważna, zazwyczaj wystarczy nastawienie stawu w znieczuleniu oraz zastosowanie ortezy stawu skokowego lub gipsu (rzadziej). W skrajnych przypadkach (zerwanie ścięgien i uszkodzenie więzadeł) niezbędne jest leczenie operacyjne.

Leki bez recepty i ich zastosowanie w leczeniu zwichnięć kostki

Leczenie i rehabilitacja to jedno. Można również zastosować środki przeciwbólowe i przeciwzapalne w postaci tabletek, a także maści bądź żelu (działają miejscowo, w obrębie urazu). Dobrym rozwiązaniem są maści i kremy o działaniu rozgrzewającym, które warto zastosować w momencie, kiedy minie obrzęk. Tego typu preparaty zmniejszają ból i przynoszą ukojenie, a jednocześnie rozgrzewając mięśnie i skutecznie je rozluźniają.

Naturalny sposób na kontuzje? Borowina Sulphur, zwłaszcza Reumogel Żel. Jest to żel borowinowy zawierający aktywne biologicznie kwasy huminowe i fulwokwasy, garbniki, jony wapnia, magnezu sody i inne cenne mikroelementy. Dzięki tym składnikom żel nie tylko działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, ale również wzmacnia chrząstki stawowe.

Na krwiaki warto zastosować maści z arniką – przyspieszą ich wchłanianie, zadziałają przeciwzakrzepowo i złagodzą ból. Można je nakładać na skórę nawet kilka razy dziennie.

Zobacz: Leki bez recepty na bóle kostno-stawowe

Wsparcie rehabilitacyjne i prewencja przyszłych urazów

Kiedy rozpocząć rehabilitację? Tę decyzję podejmuje lekarz. Na pewno nie należy tego robić zbyt wcześnie, żeby nie doprowadzić do odnowienia urazu. Jeśli chodzi o zabiegi, to dobrze sprawdzą się:

 • laser;
 • ultradźwięki;
 • krioterapia;
 • pole magnetyczne.

Pozwalają one pozbyć się bólu, poprawiają ruchomość stawu i odnawiają prawidłowe wzorce ruchowe po dłuższym unieruchomieniu kończyny. Nieocenionym wsparciem jest również współpraca z fizjoterapeutą.

Sprzymierzeńcem w walce o zdrowie jest wspomniana wyżej borowina Sulphur. Nie bez powodu nazywa się ją „czarnym złotem”, bo nie tylko łagodzi dolegliwości bólowe w przypadku kontuzji i urazów, ale również przyspiesza regenerację stawów, co z kolei ma pozytywny wpływ na mobilność układu kostno-stawowego. Polecamy maść borowinową z Buska Zdroju (lek bez recepty), która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a dodatkowo przyspiesza ustępowanie zmian pourazowych.

Aby zapobiec kolejnym zwichnięciom, należy pamiętać o:

 • noszeniu odpowiednio dopasowanego obuwia;
 • wykonywaniu prostych ćwiczeń w domu, które usprawnią staw skokowy,
 • spacerach (jeśli to możliwe 2-3 razy w tygodniu);
 • można uprawiać jogging i jazdę na rowerze – nie zapominając o wcześniejszej rozgrzewce!

Jak stosować?

Kuracje siarczkową i borowinową z wykorzystaniem leków i kosmetyków uzdrowiskowych. Sulphur Zdrój zalecamy przede wszystkim dla osób borykających się z chorobą reumatyczną, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zespołami bólowymi kręgosłupa czy po urazach narządu ruchu. 

Kuracja siarczkowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:
– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

KROK 1 – podstawa kuracji

LEK OTC – BALS SULPHUR ŻEL SIARCZKOWY 300G 
Jak stosować – 2x dziennie przez 2/3 tygodnie. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

Kąpiel siarczkowa 1000g 

lub

BUSKIE SPA SIARCZKOWE 500 G 
Jak stosować- kąpiel siarczkowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu Kąpiel siarczkowa 1000g lub buskie SPA siarczkowe 500g)

Kuracja borowinowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:

– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

Krok 1 – podstawa kuracji

MAŚĆ BOROWINOWA 60G

lub

REUMOGEL ŻEL BOROWINOWY 135G 

(uwaga – maść ma działanie rozgrzewające, żel nie. Wybierz produkt, który bardziej odpowiada Twoim preferencjom.)

Jak stosować – 2x dziennie przez okres 2/3 tygodni. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

 1. Kąpiele borowinowe na bazie produktu: borowina SPA 500g 
  Jak stosować – kąpiel borowinowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonane ok. 8-10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu borowina SPA).

 1. Okłady borowinowe na bazie produktu: borowina plus 1000g

Jak stosować – 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 8-10 zabiegów. Porcję borowiny plus potrzebną do zabiegu można używać do 5 razy. 

Kąpiele borowinowe i okłady borowinowe można stosować naprzemiennie.