JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Zasady higieny jamy ustnej

17 lutego 2023

dziadek-i-wnuczek-myją-zęby

Higiena jamy ustnej jest niezbędna dla zdrowia zębów i dziąseł. Istnieje wiele nawyków, takich jak szczotkowanie zębów czy wizyty kontrolne u stomatologa. Naukowcy dowodzą jednak, że istnieje związek pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a naszym ogólnym stanem zdrowia, dlatego dbanie o zdrowie jamy ustnej zyskuje nowy wymiar. Poznaj proste zasady dbania o zdrowie i higienę jamy ustnej.

Zdrowie i higiena jamy ustnej — dlaczego to takie ważne?

U wielu osób dbanie o higienę zębów i jamy ustnej ogranicza się jedynie do szczotkowania i nitkowania zębów. Choć są to podstawy, to istnieje wiele innych praktyk, które pozwolą zadbać o zdrowie i kondycję zębów. Nieleczona próchnica i problemy z dziąsłami mogą powodować ból, utratę zębów i ograniczać pewność siebie. W efekcie mogą powodować niedożywienie, problemy z mową, a co za tym idzie nieprzyjemności w pracy, szkole i życiu prywatnym.

5 wskazówek, by zadbać o zdrowie i higienę jamy ustnej

Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów

Szczotkowanie zębów o poranku i wieczorem to absolutny must have. W żadnym jednak razie nie można tego robić zbyt intensywnie. Wraz z nitkowaniem pozwala usunąć bakterie i płytkę nazębną. Czy wiesz, że najskuteczniejszą techniką szczotkowania jest stosowanie okrężnych ruchów i mycie zębów przez 2-3 minuty? Używanie szczoteczki z twardym włosiem może uszkodzić dziąsła i szkliwo. Nitkowanie zębów usuwa kamień nazębny i bakterie z przestrzeni międzyzębowych, do których szczoteczka nie dociera.

Systematyczne kontrole u stomatologa

Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na dwie kontrole do dentysty w roku. Takie rutynowe badanie stomatologiczne pozwala wykryć ubytki oraz choroby zębów i jamy ustnej. Stomatolog może także na bieżąco usunąć płytkę nazębną.

Ograniczenie słodyczy

Spożywanie cukru przyczynia się do powstawania próchnicy i wpływa na zdrowie zębów. A zawierają go nie tylko słodycze i desery, ale także przetworzone produkty spożywcze. Zdaniem ekspertów także pokarmy bogate w skrobię — ziemniaki, makaron czy chleb mogą powodować powstawanie kamienia nazębnego. Zdecydowanie lepszym wyborem dla naszego zdrowia ogólnego i kondycji zębów jest jedzenie większych ilości warzyw i owoców, dostarczających mnóstwo błonnika, a także produktów mlecznych bez cukru.

Zamień słodkie napoje na wodę

Gazowane i słodzone napoje zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy, dlatego niesłodzona herbata i woda będzie idealnym rozwiązaniem — dla ogólnego zdrowia i lepszego samopoczucia.

Wymieniaj szczoteczkę do zębów co 3 miesiące Dobrą praktyką jest wymiana szczoteczki do zębów raz na kwartał. Uszkodzone włosie szczoteczki do zębów może przyczyniać się do uszkodzenia dziąseł. Dlatego tak istotna jest jej regularna wymiana szczoteczki do zębów co kilka miesięcy lub gdy jest zużyta.