AZS nazwane zostało chorobą cywilizacyjną. Aktualnie na atopię cierpi coraz większa ilość osób na całym świecie. Przyjrzyjmy się bliżej jej przyczynom i objawom. Przygotowaliśmy poradnik dotyczący pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem oraz profilaktyki.
Co to jest AZS?
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zakaźna, która objawia się w przypadku kontaktu z alergenami.
Jej cechami charakterystycznymi są silny świąd, zaczerwienienie i zmiany skórne. Ze względu na widoczne gołym okiem objawy wpływa często na samopoczucie. Jednak odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka są niezbędne.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Typowymi objawami AZS są:
– świąd
– suchość skóry
– rumień
– zaczerwienienie
– obecność wypełnionych płynem pęcherzyków
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
AZS to choroba, na którą nakładają się czynniki immunologiczne, środowiskowe i genetyczne z osłabioną barierą skóry.
Poza mutacjami genów, czynnikami sprzyjającymi jej rozwojowi są łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy astma. Wśród czynników środowiskowych wyliczyć można zanieczyszczenia środowiska, silny i przewlekły stres, składniki drażniące w tkaninach, kosmetykach i detergentach, alergeny, zakażenia bakteryjne, wysoką i niską temperaturę oraz wilgotność powietrza.
Atopowe zapalenie skóry — pielęgnacja
Choroba ta wymaga holistycznych zmian w stylu życia oraz połączenia ich z leczeniem. Dobrym rozwiązaniem jest skomponowanie diety, pielęgnacji i profilaktyki ze stosowaniem leków przepisanych przez lekarza.
Mimo nieustannego rozwoju medycyny i kosmetologii dotąd nie znaleziono leku, który usuwałby wszystkie dolegliwości związane z AZS. Odpowiednia pielęgnacja skóry wraz ze zmianą stylu życia może ograniczyć objawy oraz nie doprowadzić do jej zaostrzenia. Niezbędne w pielęgnacji skóry z AZS jest stosowanie dobrej jakości kosmetyków. Doskonałym wyborem będą np. kosmetyki uzdrowiskowe Sulphur Zdrój, które wspomogą procesy regeneracji i złuszczania naskórka. Nawilżą, natłuszczą oraz wzmocnią uszkodzoną warstwę hydrolipidową skóry.
Atopowe zapalenie skóry – profilaktyka
Proste zmiany w stylu życia pozwolą ograniczyć wpływ szkodliwych składników i alergenów na skórę. W tym celu warto wybierać:
– zdrową dietę wypełnioną naturalną żywnością
– dobrej jakości kosmetyki
– naturalne środki do prania
– kąpiel w letniej wodzie
– odzież z naturalnych i niedrażniących tkanin
Trzeba również unikać alergenów, stresu, dymu tytoniowego i ostrych zapachów czy kontaktu ze zwierzętami. Dobrze jest zadbać o jakość i wilgotność powietrza w domu.
AZS to choroba, która wpływa na jakość życia. Widoczne zmiany skórne i dyskomfort obniżają poczucie własnej wartości. Ponadto atopia może prowadzić do bezsenności, problemów w szkole lub pracy, rozdrażnienia, stanów lękowych czy depresji.