Parodontoza jest popularną chorobą dziąseł. Zapalenie dziąseł objawia się najczęściej krwawieniem, obrzękiem i zaczerwienieniem podczas szczotkowania zębów. Jest to reakcja organizmu na bakterie, które mogły się od dłuższego czasu gromadzić w jamie ustnej.
Dlaczego nie warto bagatelizować zapalenia dziąseł?
Ponieważ parodontoza może doprowadzić do poważnego uszkodzenia zębów, a nawet do ich utraty. Jeśli w jamie ustnej pojawiają się sprzyjające warunki, wówczas bakterie okołozębowe doprowadzają do powstania stanu zapalnego. Następuje to w momencie, gdy warstwa bakterii i resztek jedzenia, którą nazywamy płytką nazębną, gromadzi się i pozostaje nienaruszona na zębach, zwykle w trudniej dostępnych miejscach, takich jak przestrzenie między zębami.
W miarę postępu choroby przewlekłe zapalenie może spowodować zniszczenie kości szczęki i utratę zębów. Proces ten najczęściej trwa wiele lat i rozwija się stopniowo.
Parodontoza nie zawsze jest łatwa do rozpoznania. Jednym z jej pierwszych objawów, które możesz dostrzec, jest krwawienie dziąseł podczas mycia zębów. Dziąsła mogą być opuchnięte i zaczerwienione, a na zębach można zaobserwować przebarwioną płytkę nazębną.
Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do zapalenia przyzębia, często bez żadnych oczywistych objawów. Jednak niektóre zmiany, które można zaobserwować w miarę upływu czasu, obejmują: zwiększone krwawienie z dziąseł, które może być wywołane przez szczotkowanie lub jedzenie, bądź może pojawić się spontanicznie, brzydki zapach z ust, zmiany w ustawieniu zębów w szczęce, wydłużenie zębów (recesja dziąsła) i ewentualnie ból.
Jak leczyć paradontozę?
Skuteczne leczenie zapalenia dziąseł wymaga pełnej współpracy w zakresie codziennych praktyk higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa. Warto sięgnąć po leki stomatologiczne takie jak pasta do zębów Sulphodent oraz żel borowinowy Pelogel.