JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Łuszczyca – co warto wiedzieć o tej chorobie?

28 kwietnia 2020

kobieta-twarz

Co wspólnego ma osoba chora na łuszczycę z Kim Kardashian? Otóż również znana na całym świecie celebrytka często opowiada o swojej walce z łuszczycą i dzieli się doświadczeniem. Wiele milionów ludzi na całym świecie choruje na łuszczycę, ale nadal nie jej nie rozumieją. Co warto wiedzieć o łuszczycy?

1. To nie jest tylko wysypka

Łuszczyca to nawracająca choroba skóry, która może objawiać się łuszczeniem, świądem  i zaczerwienieniem. Choć może przypominać zwykłą wysypkę, to jest czymś więcej niż typową suchą skórą. Jest to rodzaj choroby autoimmunologicznej, a to oznacza, że ciało nie potrafi odróżnić zdrowych komórek od ciał obcych, a w efekcie atakuje własne narządy. W przypadku łuszczycy powoduje wzrost produkcji nowych komórek skóry, które pojawiają się na powierzchni skóry w postaci suchych i twardych łusek.

2. Nie można się nią zarazić

Choć może wyglądać na chorobę zakaźną, to nie ma powodów, by się jej obawiać, nawet jeśli ktoś bliski choruje na łuszczycę. Według niektórych badań istnieją pewne geny zwiększające ryzyko wystąpienia łuszczycy.

3. Nie ma na nią lekarstwa

Podobnie jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych również na łuszczycę nie ma lekarstwa. Zaostrzenie choroby może pojawić się lub zniknąć nieoczekiwanie. Ale istnieją kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne, które mogą prowadzić do remisji choroby, czyli czasu, gdy objawy łuszczycy znikają.

4. Jest wiele czynników potęgujących pojawienie się łuszczycy

Jednym z czynników wyzwalających chorobę jest stres. Ale wśród innych można wymienić infekcje, nadmierne opalanie, obrażenia skóry, spożywanie alkoholu, palenie papierosów. Bardzo istotne podczas leczenia łuszczycy jest rozpoznanie tych czynników i podjęcie kroków w celu ich wyeliminowania ze swojego życia.

5. Łuszczyca może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele

To choroba nieprzewidywalna, która może się rozwinąć w dowolnej części ciała, choć najczęściej pojawia się na dłoniach, stopach, łokciach, kolanach czy skórze głowy. W rzadkich przypadkach może wystąpić również na innych obszarach ciała np. na twarzy.

6. Objawy łuszczycy mogą się nasilić zimą

Mroźne i suche powietrze zimą może dodatkowo wysuszać skórę i powodować stany zapalne. Wiele osób chorych na łuszczycę spędza czas w pomieszczeniu, aby chronić skórę przed zimnem, ale w efekcie ogranicza również ekspozycję na światło słoneczne. A promienie słońca ułatwiają produkcję witaminy D w organizmie i zapobiegają nawrotom łuszczycy.