Trudny czas społecznej kwarantanny podczas pandemii koronawirusa sprawia, że wiele osób staje się negatywnie nastawionych, odczuwa lęk i stres. Warto zadbać o swoją psychikę w tym trudnym czasie. Dowiedz się, w jaki sposób może Ci w tym pomóc mindfulness!
Mindfulness to nic innego jak uważność, czyli naturalna cecha ludzka. Możemy w każdej chwili poświęcić czas, aby ją docenić. Kiedy ćwiczymy uważność, ćwiczymy sztukę tworzenia przestrzeni dla siebie – do myślenia, oddychania, do życia.
Co warto wiedzieć przed praktykowaniem mindfulness?
- Nie musisz niczego kupować. Możesz ćwiczyć w dowolnym miejscu – w domu, w parku lub w ogrodzie. Nie potrzebujesz specjalnej odzieży, ławki ani poduszki. Wystarczy odrobina czasu.
- Nie ma sprawdzonego sposobu na uspokojenie umysłu. Wszystko, co musisz tutaj zrobić to zwrócić uwagę na to, co dzieje się tu i teraz – piękny śpiew ptaków, niezwykłe drzewo czy fantastyczne chmury niczym rzeźby z bitej śmietany.
- Twój umysł błądzi. W trakcie praktykowania mindfulness zauważysz, że podczas zwracania uwagi na to, co dzieje się w ciele i umyśle obecnie, pojawia się wiele myśli. Twój umysł może dryfować od czegoś, co zdarzyło się jakiś czas temu, do listy spraw do załatwienia – będzie próbował uciec od tego, gdzie aktualnie jesteś.
- Częścią praktykowania uważności jest moment, w którym dostrzegasz, że twój umysł błądził po różnych myślach i powrócił do chwili obecnej. Im częściej nauczysz się to robić, tym ćwiczenie uważności będzie łatwiejsze.
- Podczas praktykowania mindfulness nie osądzaj siebie za pojawiające się myśli, pozwól im swobodnie odejść.
- Uważność to również praktyka powracania do oddechu jako kotwicy chwili obecnej.
Jak praktykować mindfulness?
Choć potencjalnie ćwiczenie uważności może się wydawać proste, to wcale nie jest łatwe. Warto każdego dnia znaleźć, choć moment na jej praktykowanie.
- Usiądź wygodnie w cichym i spokojnym miejscu.
- Jeśli dopiero zaczynasz ustaw na stoperze 5 lub 10 minut.
- Zwróć uwagę na swoje ciało. Możesz usiąść po turecku, na krześle ze stopami na podłodze czy z luźno skrzyżowanymi nogami.
- Rozpocznij świadome oddychanie – wdech i wydech.
- Dostrzegaj, kiedy twój umysł wędruje po różnych myślach, a kiedy jego równowaga pozostaje skupiona na oddechu.
Staraj się praktykować mindfulness każdego dnia i dbaj o swój umysł oraz samopoczucie również w czasie kwarantanny.