JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Samoistne krwawienia dziąseł – przyczyny, objawy, leczenie

3 kwietnia 2024

Czym jest ból?

Czy krwawienie z dziąseł to problem, który Cię dotyczy? Nie lekceważ tego objawu!

Krwawienie z dziąseł może mieć różne przyczyny, począwszy od źle dobranej szczoteczki, a skończywszy na poważnych problemach zdrowotnych, takich jak niedobory składników odżywczych czy paradontoza. To również ważny sygnał, który oznacza, że tkanka dziąseł nie jest w najlepszym stanie.

Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy krwawienia oraz jak zapobiegać i leczyć tę przypadłość!

Przyczyny samoistnego krwawienia dziąseł

Przyczyny krwawienia z dziąseł mogą być bardzo różne, najczęściej jednak związane są z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Oto kilka czynników, które mogą powodować ten problem.

 • Niedostateczna higiena jamy ustnej – zbyt rzadkie szczotkowanie zębów i pomijanie wizyt u stomatologa mogą prowadzić do nadbudowywania się płytki bakteryjnej i tworzenia kamienia nazębnego, co może podrażniać dziąsła i powodować krwawienie.
 • Zapalenie dziąseł – stan zapalny dziąseł to łagodna forma choroby dziąseł, którą powoduje nagromadzenie się płytki nazębnej. Objawia się spuchniętymi, zaczerwienionymi, a w rezultacie podatnymi na krwawienie dziąsłami.
 • Paradontoza – ostrzejsza forma zapalenia dziąseł, powodowana przez zaniedbanie zapalenia dziąseł. Może prowadzić do zaniku dziąseł i utraty zębów oraz innych poważnych chorób przyzębia.
 • Zmiany hormonalne – mało się o tym mówi, ale wahania hormonów w ciąży, podczas menopauzy, a nawet w trakcie cyklu menstruacyjnego mogą zwiększać wrażliwość dziąseł i powodować krwawienia.
 • Awitaminoza lub anemia – niedobór witamin, zwłaszcza C i K, prowadzi do osłabienia naczyń krwionośnych i zwiększa ryzyko krwawienia z dziąseł.
 • Palenie – korzystanie z wyrobów tytoniowych osłabia system odpornościowy i zmniejsza dopływ krwi do dziąseł, co może skutkować krwawieniem.
 • Cukrzyca – ta choroba może pogorszyć stan dziąseł i zwiększyć podatność na infekcje.
 • Nieprawidłowe mycie zębów – czasem, pomimo odpowiedniej higieny, winnym problemu może być nieprawidłowe mycie zębów podrażniające dziąsła. Do mycia zębów i dziąseł stosuj miękką szczoteczkę.

Objawy

Objawami jest oczywiście pojawienie się krwi, zwłaszcza w trakcie czyszczenia zębów, opuchlizna, zaczerwienienie oraz dolegliwości bólowe. Jeśli zauważysz u siebie te symptomy, koniecznie umów się na wizytę do dentysty, by podjąć odpowiednie leczenie! Jak wspomnieliśmy wcześniej, nieleczony stan zapalny może prowadzić do znacznie poważniejszych chorób.

Leczenie

Leczenie chorób przyzębia obejmuje profesjonalne oczyszczanie zębów, w tym skaling i root planing, czyli usuwanie kamienia i płytki z przestrzeni pod dziąsłami. Poza tym ważna jest higiena jamy ustnej. Stomatolog może wręcz zalecić mycie zębów po każdym posiłku.

W zaawansowanym stadium choroby konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne, polegające na płukaniu kieszonki dziąsłowej lub resekcji korzenia. Lekarz może również przepisać antybiotyki w celu zwalczenia infekcji bakteryjnej.

Jak widzisz, bagatelizowanie problemu może mieć bardzo poważne konsekwencje!

Zapobieganie samoistnemu krwawieniu dziąseł

Jak mówi stare przysłowie, lepiej zapobiegać, niż leczyć. W przypadku dziąseł oraz zębów najlepszą prewencją jest oczywiście właściwa higiena.

Szczotkuj zęby miękką szczoteczką i odpowiednio dobraną pastą dwa razy dziennie, wykonując delikatne, okrężne ruchy. W tym celu możesz skorzystać z siarczkowej pasty do zębów Sulphodent, która zapewnia skuteczną ochronę przeciwko zapaleniu przyzębia i dziąseł. Dodatkowo preparat działa ściągająco i przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęk dziąseł oraz przyspiesza regenerację błony śluzowej.

Warto też nie pomijać płukania jamy ustnej, które dodatkowo pomaga wyeliminować bakterie.

Nie zaniedbuj również wizyt u dentysty. Regularne usuwanie płytki nazębnej i higienizacja pomogą Ci lepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej!

Jak stosować?

Kuracje siarczkową i borowinową z wykorzystaniem leków i kosmetyków uzdrowiskowych. Sulphur Zdrój zalecamy przede wszystkim dla osób borykających się z chorobą reumatyczną, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zespołami bólowymi kręgosłupa czy po urazach narządu ruchu. 

Kuracja siarczkowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:
– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

KROK 1 – podstawa kuracji

LEK OTC – BALS SULPHUR ŻEL SIARCZKOWY 300G 
Jak stosować – 2x dziennie przez 2/3 tygodnie. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

Kąpiel siarczkowa 1000g 

lub

BUSKIE SPA SIARCZKOWE 500 G 
Jak stosować- kąpiel siarczkowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu Kąpiel siarczkowa 1000g lub buskie SPA siarczkowe 500g)

Kuracja borowinowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:

– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

Krok 1 – podstawa kuracji

MAŚĆ BOROWINOWA 60G

lub

REUMOGEL ŻEL BOROWINOWY 135G 

(uwaga – maść ma działanie rozgrzewające, żel nie. Wybierz produkt, który bardziej odpowiada Twoim preferencjom.)

Jak stosować – 2x dziennie przez okres 2/3 tygodni. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

 1. Kąpiele borowinowe na bazie produktu: borowina SPA 500g 
  Jak stosować – kąpiel borowinowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonane ok. 8-10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu borowina SPA).

 1. Okłady borowinowe na bazie produktu: borowina plus 1000g

Jak stosować – 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 8-10 zabiegów. Porcję borowiny plus potrzebną do zabiegu można używać do 5 razy. 

Kąpiele borowinowe i okłady borowinowe można stosować naprzemiennie.