Paradontoza – zapalenie przyzębia – zaliczana jest dziś do chorób cywilizacyjnych, podobnie jak próchnica. Cierpi na nią około 70 procent społeczeństwa. Pierwsze objawy paradontozy mogą być niewinne, niestety jej zaniedbanie prowadzi nawet do wypadania zębów.
Za paradontozą stoi przede wszystkim nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Choroba powstaje w wyniku długotrwałego stanu zapalnego wywołanego przez bakterie i prowadzi do niszczenia tkanek miękkich oraz kości. Należy mieć na uwadze, że paradontoza jest chorobą dziedziczną. Poznaj początkowe objawy paradontozy i metody jej leczenia. W artykule przedstawimy Ci takie zagadnienia, jak:
- paradontoza objawy,
- jak paradontoza powstaje,
- co poza niewłaściwą higieną jamy ustnej powoduje chorobę,
- na czym polega leczenie zapalenia przyzębia.
Czym jest paradontoza?
Paradontoza to choroba przyzębia (choroba infekcyjna tkanek przyzębia) obejmująca struktury otaczające oraz utrzymujące, takie jak dziąsło, cement korzeniowy, ozębna czy kość wyrostka zębodołowego. Jak powstaje?
Na zębach gromadzi się płytka nazębna, w niej znajdują się bakterie. W momencie, kiedy codzienna higiena jamy ustnej jest niewystarczająca, wspomniana płytka nazębna zaczyna zalegać w trudnodostępnych miejscach – są to przestrzenie międzyzębowe i obszary kieszonek dziąsłowych – a wraz z upływem czasu krystalizuje się w nadmierny kamień nazębny. Wnika on w głąb korzeni, powodując podrażnienie i zapalenie dziąsła, w efekcie – obrzęk i ból.
Paradontoza powoduje wiele szkód i… niestety jest zaraźliwa! Nieleczona paradontoza może powodować destrukcję aparatu podtrzymującego zęby. Skutkiem tego jest słabsza przyczepność zębów, ich rozchwianie, a z czasem utrata zębów.
Przyczyny zapalenia przyzębia
Przyczyn paradontozy jest wiele. Za podstawowy rozwój paradontozy odpowiedzialne są bakterie nagromadzone w miejscu łączenia się dziąseł i zębów, które wywołują proces zapalny. Do pozostałych „winowajców” należą:
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej – zbyt rzadkie lub niewłaściwe mycie zębów oraz brak czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
- uwarunkowania genetyczne (paradontoza jest dziedziczna),
- wahania hormonalne,
- źle dopasowana proteza,
- niektóre choroby: cukrzyca, białaczka,
- zaburzenia odporności,
- leki powodujące przerost dziąseł,
- nieleczone podrażnienia i krwawienia dziąseł,
- nieszczelne wypełnienia zębów,
- niedobór witaminy C,
- palenie papierosów,
- nadużywanie alkoholu.
Najczęstsze objawy paradontozy
Początkowe objawy choroby to zwykle zaczerwienione dziąsło, które wraz z upływem czasu swędzi, staje się obrzmiałe i obolałe, a także krwawienie dziąseł, np. podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych produktów. Inne objawy zapalenia przyzębia to:
- rozchwianie zębów,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- nadwrażliwość na temperaturę posiłków,
- przemieszczanie się zębów,
- odsłonięcie szyjek zębowych,
- wydłużanie się koron zębowych.
Ostatecznie paradontoza może doprowadzić do wypadania zębów. Bardzo często paradontoza doprowadza również do zaniku kości wyrostka zębodołowego. Dlatego też zapalenia przyzębia należy leczyć zaraz po pojawieniu się pierwszych symptomów.
Paradontoza – jak leczyć?
Dobra wiadomość jest taka, że paradontoza jest uleczalna. Skuteczne leczenie paradontozy odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Należy tylko pamiętać o jednym – pacjent musi sumiennie wykonywać polecenia lekarza.
Odpowiednie leczenie obejmuje m.in. oczyszczanie zębów z warstwy płytki oraz procedury usuwania kamienia nazębnego – zabieg ten nosi nazwę skalingu. Nie mniej ważne są: lakierowanie i piaskowanie zębów. Dodatkowo, jeśli jest taka potrzeba, dentysta może zalecić kurację antybiotykami lub stosowanie odpowiednich środków przyspieszających odbudowę uszkodzonych tkanek.
W zaawansowanym stadium, a więc w momencie, kiedy rozwój choroby jest na bardzo wysokim poziomie, pacjent musi być poddany leczeniu chirurgicznemu, co oznacza również długą rekonwalescencję.
Z kolei leczenie domowe to przede wszystkim dobranie odpowiedniej pasty na paradontozę i regularne jej stosowanie. Ważna jest też szczoteczka do zębów – powinna mieć gęste, ale miękkie włosie. Domowe sposoby to także stosowanie irygatora, który dociera tam, gdzie dotrzeć nie mogą szczoteczka czy nici dentystyczne, usuwa płytkę nazębną i bakterie z przestrzeni międzyzębowych, kieszonek dziąsłowych oraz miejsc wzdłuż linii dziąseł.
Naturalne leki na paradontozę
Choroby przyzębia, w tym paradontoza, należą dziś do najczęściej występujących. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można z nimi walczyć. Rozwiązaniem problemów są leki OTC Sulphur Zdrój. Doskonałym uzupełnieniem leczenia stomatologicznego są:
- Sulphodent pasta do zębów – stosowana na zapalenie przyzębia i dziąseł oraz jako profilaktyka chorób przyzębia,
- Pelogel żel do stosowania na dziąsła – preparat na bazie zagęszczonego wyciągu borowinowego.
Pasta do zębów na paradontozę
Sulphodent pasta do zębów zawiera aktywne biologicznie związki siarki: siarkę dwuwartościową, jony wodorosiarczkowe, siarkę koloidalną oraz jony wapnia, magnezu, jodu, bromu, potasu i inne cenne mikroelementy. Pasta na paradontozę Sulphur działa przeciwzapalnie, zmniejsza krwawienie dziąseł, zapobiega rozchwianiu zębów i ich wypadaniu. Dodatkowo dokładnie oczyszcza zęby i zapewnia długotrwałą świeżość.
Żel na krwawiące dziąsła
Zawiera bogactwo kwasów humusowych (huminowych i fulwokwasów), liczne sole mineralne oraz inne cenne mikroelementy. Działa przeciwzapalnie, sprzyja wchłanianiu się ognisk zapalnych, działa ściągająco na śluzówkę dziąseł i niweluje przykry zapach z ust.
Czy paradontozę można wyleczyć?
Paradontoza jest uleczalna, aczkolwiek leczenie jest czasochłonne i zależy od stopnia zaawansowania choroby. Zazwyczaj pacjent może cieszyć się ustąpieniem większości dokuczliwych objawów paradontozy w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy po podjęciu leczenia.
Podsumowując – wczesne wykrycie paradontozy pozwala na jej skuteczne leczenie lub, jeśli jest to zaawansowana paradontoza, spowolnienie jej rozwoju.
Jak zapobiegać paradontozie?
W zapobieganiu paradontozie najważniejsze są trzy elementy.
- Sumienna higiena jamy ustnej – mycie zębów trzy razy dziennie przez ok. trzy minuty, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznych. Idealna szczoteczka? Zawsze o miękkim i gęstym włosiu. Idealna pasta do zębów? Sulphodent pasta do zębów, zawierająca aktywne biologicznie związki siarki.
- Regularne wizyty u stomatologa – przynajmniej raz do roku. Raz na jakiś czas warto wykonać skaling i piaskowanie zębów.
- Zbilansowana dieta – posiłki bogate w witaminy i minerały. W profilaktyce paradontozy szczególnie ważna jest witamina C, przeciwutleniacz biorący udział w syntezie kolagenu, a także witamina A, witamina D, wapń, podstawowy budulec zębów, oraz miedź, odpowiadająca za prawidłowe usieciowienie kolagenu.
Poza tym warto:
- rzucić palenie papierosów,
- unikać cukrów prostych,
- stosować produkty do płukania jamy ustnej.
Kiedy udać się do specjalisty?
Do periodontologa, lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób przyzębia, należy zgłosić się zaraz po pojawieniu się pierwszych niepokojących objawów, a więc krwawienia z dziąseł podczas mycia zębów, tkliwości, zaczerwienienia, obrzęku i rozrostu dziąseł. Jeśli zęby nagle stały się nadwrażliwe na skrajne temperatury – również warto wybrać się do lekarza.
Symptomami, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, są również suchość błony śluzowej jamy ustnej oraz zmiany na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej – afty lub owrzodzenia.
Im wcześniej zostanie rozpoznana choroba, tym leczenie będzie skuteczniejsze!