Zimą warto troskliwie o siebie dbać na wiele sposobów. Ciepło się ubieramy, zmieniamy codzienne rytuały kosmetyczne i dietę, nadal spożywamy odpowiednią ilość wody oraz uprawiamy sport. Jednak wiele osób zaniedbuje stopy o tej porze roku. Poznaj najczęstsze błędy związane z pielęgnacją stóp w okresie zimy.
Obwinianie pogody o zimne stopy
Jedną z popularnych zimowych dolegliwości są zimne stopy. Niestety wiele osób bagatelizuje ten problem, łącząc go z chłodniejszą pogodą za oknem. Jeśli pozostają one zimne w pomieszczeniach, to być może cierpisz na niedoczynność tarczycy lub choroba Raynauda. Natomiast cukrzyca może powodować uszkodzenia nerwów, które wpłyną na czucie w stopach, a niektóre leki mogą zwężać naczynia krwionośne, a w efekcie powodować uczucie zimnych stóp.
Chodzenie w przemoczonym obuwiu
Jeśli zmoczysz stopy w kałuży czy śniegu, koniecznie powinnaś jak najszybciej zmienić przemoczone obuwie. Noszenie przemoczonego obuwia, szczególnie zimą, może prowadzić do infekcji bakteryjnych i grzybiczych i marznięcia stóp. Ciepłe i wilgotne środowisko to prosty sposób, by nabawić się grzybicy stóp. A najlepszym sposobem, by jej zapobiegać, jest dbanie o czystość i suchość stóp.
Rozgrzewanie zmarzniętych stóp w ciepłej kąpieli czy przy kaloryferze
Kiedy w zimowy wieczór wracasz przemarznięta do domu, to naturalnie pragniesz jak najszybciej rozgrzać zimne stopy, jednak zbyt szybkie wystawianie ich na działanie ciepła może stworzyć więcej problemów. Dlaczego? Ekspresowe zmiany temperatury w przypadku przemarzniętych stóp mogą powodować nadmierne rozszerzanie maleńkich naczyń krwionośnych, co w efekcie może powodować siniaki, a w skrajnych przypadkach prowadzić do odmrożenia. Najlepszym sposobem na rozgrzanie zziębniętych stóp jest włożenie suchych skarpet i ciepłych domowych kapci, a następnie poruszanie się po domu, by stopniowo zwiększyć krążenie i ogrzać stopy.
Grube skarpetki – czy na pewno najlepsze?
Wiele osób w swojej garderobie posiada kilka par ciepłych skarpet, które idealnie sprawdzają się podczas mroźnych i chłodniejszych dni zimą. Najlepiej wybierać skarpety z włókien naturalnych, które zapewnią ciepło. Jednym z popularnych błędów, jeśli chodzi o stopy, jest nieodpowiednio dobrane obuwie na zimę. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego koniecznie trzeba sprawdzić podeszwy, by upewnić się, że nie ma dziur, pęknięć czy rozdarć.
Noszenie butów przez cały dzień
Kolejny zimowy grzech, jeśli chodzi o pogorszenie kondycji stóp, to noszenie tego samego obuwia przez cały dzień. Ocieplone buty co prawda zapewnią stopom ciepło, jednak zwiększają też prawdopodobieństwo ich pocenia się. A w efekcie stają się one podatne na infekcje i inne problemy. Właśnie dlatego warto mieć w pracy buty na zmianę. Natomiast gdy przemoczysz buty zimą, wyjmij wkładkę i osusz je, pozostawiając na kaloryferze. W ten sposób unikniesz infekcji grzybiczych.
Noszenie źle dobranego obuwia
Może się okazać, że rozmiar twoich stóp się zmienił, bo mają one tendencję do wydłużania się wraz z wiekiem. A inne czynniki takie jak ciąża, przyrost masy ciała czy odchudzanie mogą powodować zmianę rozmiaru stopy.
Noszenie zbyt małego obuwia może powodować szereg problemów. Najpopularniejszymi są odciski, modzele lub wrastające paznokcie. Na przykład kalosze nie zapewnią optymalnej ochrony przed zimnem. W szpilkach noga wygląda doskonale, jednak mogą one powodować problemy ze stopami, ponieważ wywierają duży nacisk na palce u nóg i śródstopie.
Ciepłe kąpiele dla stóp zimą – to pomaga!
Doskonałym zabiegiem kosmetycznym zimą są ciepłe kąpiele stóp oraz domowy zabieg pielęgnacji stóp. W misce przygotuj ciepłą kąpiel z dodatkiem Borowiny Spa i wymocz stopy. Po kilku minutach nałóż peeling borowinowy Sulphur, który złuszczy martwe komórki twardego i suchego naskórka oraz odsłoni gładką i miękką skórę. Opłucz i osusz stopy, a na zakończenie wsmaruj w nie krem borowinowy Sulphur. Taki regularnie wykonywany domowy zabieg spa dla stóp pozwoli troskliwie zadbać o stopy, o których często zapominamy, a przecież to one niosą nas przez całe życie. Do codziennej pielęgnacji stóp potliwych wart włączyć Podożel.
Zdjęcie autorstwa Taryn Elliott z Pexels