Osoby cierpiące na łuszczycę rezygnują z aktywności towarzyskich. Błędem w ich przypadku byłaby jednak rezygnacja ze sportu, który łagodzi objawy tej choroby autoimmunologicznej oraz wydłuża okresy reemisji. Przygotowaliśmy poradnik, w którym prezentujemy wszystko, co musisz wiedzieć o aktywności fizycznej i łuszczycy.
Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca to rodzaj choroby autoimmunologicznej skóry, której objawem są łuszczące się i czerwone plamy. Najczęściej występują na rękach, kolanach, łokciach, stopach i szyi. Osoby cierpiące na łuszczycę narażone są na zwiększone ryzyko depresji, zapalenia stawów, cukrzycy i chorób serca.
Łuszczyca i uprawianie sportu – wady i zalety
Uprawianie sportu niesie za sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Pomaga utrzymać odpowiednią wagę, zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych chorób takich jak cukrzyca typu 2 czy dolegliwości układu naczyniowo-krążeniowego. Z drugiej zaś strony pot, ciepło i stres, które występują podczas uprawiania sportu, mogą nasilać objawy łuszczycy.
Zalecenie dotyczące ćwiczeń dla osób chorujących na łuszczycę
National Psoriasis Foundation, czyli największa na świecie organizacja non-profit wspierająca osoby z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów zaleca swoim podopiecznym wykonywanie co najmniej pół godziny umiarkowanej aktywności fizycznej oraz trening siłowy 5 razy w tygodniu. Sport może nie tylko zmniejszać częstotliwość występowania łuszczycy, ale także poprawiać zdrowie psychiczne.
Aktywność fizyczna i łuszczyca – wskazówki
- Unikaj czynności, które powodują zaostrzenie objawów choroby. Polecamy treningi o umiarkowanej intensywności takie jak spacer, pływanie czy jazda na rowerze.
- Zbyt ciasna odzież może podrażniać skórę. Wybierz luźne i oddychające ubrania z tkanin odprowadzających wilgoć.
- Zrezygnuj z aktywności powodujących nadmierne pocenie się.
- Zbyt intensywny trening może wywołać stres w organizmie oraz powodować nasilenie objawów.
- Nie zapominaj o rozgrzewce, która jest niezbędna, by przygotować mięśnie i uniknąć kontuzji.
- Po treningu ciało potrzebuje uspokojenia, może to być rozciąganie lub spacer i kąpiel.
- Pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu, aby uzupełnić utratę wilgoci w skórze.
- Możesz ćwiczyć także w domu lub ogrodzie, jeśli nie czujesz się komfortowo w parku czy na siłowni.
- Unikaj sportów, w których możesz doznać skaleczeń, otarć lub zadrapań, a także aktywności fizycznej obciążającej stawy.
- Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej osoby chorujące na łuszczyce powinny skonsultować się z lekarzem.
- Dostosuj dietę do wysiłku oraz potrzeb swojej skóry.
Łuszczyca i sport – wyzwania
Łuszczyca to choroba, która u każdego może się objawiać nieco inaczej. Aktywności, które dla jednych osób będą wprost idealne, u innych mogą nasilać objawy choroby. Na przykład warto zrezygnować z ćwiczeń aerobowych, które zwiększają pocenie się ciała. Na pierwszy rzut oka pływanie może się wydawać dobrym rozwiązaniem, jednak chlor może nasilać objawy łuszczycy. Przy podejmowaniu decyzji o aktywności fizycznej trzeba wziąć pod uwagę indywidualne wyzwalacze.
Łuszczyca i łuszczycowe zapalenie stawów to bardzo wymagające dolegliwości, które wpływają na codzienny styl życia. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna jest tylko jednym z elementów wpływających na zdrowie i samopoczucie. W tym celu dobrze jest ograniczyć niezdrowe nawyki, stosować zbilansowaną dietę, dbać o jakość snu oraz pamiętać o właściwej pielęgnacji.