JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Mniszek lekarski – właściwości zdrowotne

5 maja 2019

mniszek-lakarski

Mniszek lekarski to jedna z roślin kwitnących, znana w wielu częściach świata. Jest to chwast, który trudno wytępić z ogrodu, ale też wykazuje mnóstwo właściwości leczniczych. Poznaj właściwości lecznicze mniszka. Od wieków w medycynie domowej stosowany jest na wiele dolegliwości. Jakie są zalety spożywania mniszka lekarskiego lub przetworów z niego?

 

Dostarcza organizmowi mnóstwa składników odżywczych

Mniszek lekarski pod względem odżywczym mógłby rosnąć w ogrodzie warzywnym. Wszystkie części tej rośliny są jadalne – od kwiatów, przez liście, aż po korzenie. Mniszek lekarski jest cennym źródłem witamin, minerałów i błonnika. Jego liście można jeść na surowo w sałatkach. Dostarczają organizmowi witamin A, C, E, K oraz kwas foliowy, wapń, żelazo, potas i magnez.

W korzeniu mniszka lekarskiego znajduje się mnóstwo inuliny – rozpuszczalnego błonnika, który dba o zdrowie flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Zarówno kwiaty, jak i korzenie mniszka można suszyć i spożywać w formie naparów.

Jest źródłem silnych przeciwutleniaczy

Być może to właśnie ze względu na zawartość mnóstwa przeciwutleniacz mniszek lekarski jest używany w naturalnej medycynie. Przeciwutleniacze to takie małe i sprytne cząsteczki, które neutralizują działanie wolnych rodników i chronią przed ich niekorzystnym wpływem na organizm. Zbyt duże nagromadzenie wolnych rodników w organizmie przyczynia się do rozwoju chorób i przyspiesza procesy starzenia się. Antyoksydanty są niezbędne dla naszego zdrowia. Mniszek lekarski zawiera beta-karoten, który zapewnia silną ochronę przed uszkodzeniami komórkowymi oraz stresem oksydacyjnym. Znajdziemy w nim również polifenole o właściwościach przeciwutleniających.

Zmniejsza stany zapalne

Roślina ta może skutecznie zmniejszać stany zapalne. Są one naturalnymi reakcjami obronnymi organizmu na urazy i choroby. Długotrwałe zapalenia mogą z czasem doprowadzić do trwałego uszkodzenia tkanek i DNA.

Może zmniejszać poziom cukru we krwi

Znajdujące się w mniszku lekarskim związki bioaktywne mogą obniżać poziom cukru we krwi, a także regulować wchłanianie glukozy w tkance mięśniowej.

Może obniżać poziom cholesterolu

Ekstrakt z mniszka lekarskiego może obniżać poziom cholesterolu we krwi, a w efekcie również zmniejszać ryzyko chorób serca.

 

W domowej medycynie już od wieków mniszek lekarski wykorzystywany jest jako środek o właściwościach moczopędnych i odtruwający niektóre narządy wewnętrzne. Podobno może także wspierać utratę wagi, ponieważ poprawia metabolizm węglowodanów oraz zmniejsza wchłanianie tłuszczu. W medycynie ludowej używano mniszka lekarskiego do leczenia zaparć i zaburzeń trawienia. Zawarty w nim błonnik przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit i ułatwia trawienie.

Jak stosować?

Kuracje siarczkową i borowinową z wykorzystaniem leków i kosmetyków uzdrowiskowych. Sulphur Zdrój zalecamy przede wszystkim dla osób borykających się z chorobą reumatyczną, osteoporozą, zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa, zespołami bólowymi kręgosłupa czy po urazach narządu ruchu. 

Kuracja siarczkowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:
– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

KROK 1 – podstawa kuracji

LEK OTC – BALS SULPHUR ŻEL SIARCZKOWY 300G 
Jak stosować – 2x dziennie przez 2/3 tygodnie. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

Kąpiel siarczkowa 1000g 

lub

BUSKIE SPA SIARCZKOWE 500 G 
Jak stosować- kąpiel siarczkowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu Kąpiel siarczkowa 1000g lub buskie SPA siarczkowe 500g)

Kuracja borowinowa

Przygotowaliśmy ją z myślą o osobach, które:

– oczekują na pobyt w sanatorium;
– nie mogą skorzystać z kuracji sanatoryjnej;
– chcą kontynuować leczenie sanatoryjne we własnym domu.

Krok 1 – podstawa kuracji

MAŚĆ BOROWINOWA 60G

lub

REUMOGEL ŻEL BOROWINOWY 135G 

(uwaga – maść ma działanie rozgrzewające, żel nie. Wybierz produkt, który bardziej odpowiada Twoim preferencjom.)

Jak stosować – 2x dziennie przez okres 2/3 tygodni. 

Krok 2 – wzmocnienie kuracji

  1. Kąpiele borowinowe na bazie produktu: borowina SPA 500g 
    Jak stosować – kąpiel borowinowa 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonane ok. 8-10 zabiegów (potrzebne do tego będą min. 2 opakowania produktu borowina SPA).

  1. Okłady borowinowe na bazie produktu: borowina plus 1000g

Jak stosować – 3x w tygodniu przez 2/3 tygodnie. 

Zalecamy wykonanie ok. 8-10 zabiegów. Porcję borowiny plus potrzebną do zabiegu można używać do 5 razy. 

Kąpiele borowinowe i okłady borowinowe można stosować naprzemiennie.