JEDYNY W POLSCE PRODUCENT LEKÓW NA BAZIE SOLANKI SIARCZKOWEJ I WODNEGO WYCIĄGU BOROWINOWEGO

Przyczyny bólu pleców i jak im zaradzić?

19 czerwca 2023

Przyczyny bólu pleców i jak im zaradzić?

Bóle pleców są jednym z najczęstszych problemów medycznych. Czasami pojawiają się nagle, innym razem rozwija się powoli. Mogą wynikać z urazów mięśni i ścięgien. Na szczęście istnieją rozwiązania, które zapobiegają lub łagodzą większość bólu w tej partii ciała.

Kto najczęściej cierpi na bóle pleców?

Bóle pleców mogą występować u kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Czasem może się na nie nałożyć kilka czynników, takich jak:

genetyka,

wiek (częściej bóle pleców występują po 45 roku życia),

przewlekły stres,

praca wymagająca podnoszenia ciężkich przedmiotów,

zła postawa podczas pracy przy biurku i przed komputerem,

przyrost masy ciała może nadmiernie obciąża,

sprawność fizyczna – bólu pleców zdecydowanie częściej doświadczają osoby nieuprawiające sportu. Zarówno słabe mięśnie pleców i brzucha, jak i zbyt intensywne treningi nie są korzystne dla pleców.

Przyczyny bólu pleców

Ludzkie plecy składają się z połączenia tkanek, więzadeł, kości, dysków i ścięgien, które współpracują ze sobą, a w efekcie wspierają ciało i umożliwiają ruch. Problemy z którymkolwiek z tych elementów mogą przyczyniać się do powstawania dolegliwości bólowych. W wielu sytuacjach przyczyna jest trudna do zdiagnozowania.

Wśród przyczyn bólu pleców wyliczyć można:

urazy, złamania i upadki,

naciągnięte więzadła lub mięśnie,

uszkodzenie dysku,

napięcie mięśni,

skurcze mięśni,

zły sposób podnoszenia,

dźwiganie zbyt ciężkich przedmiotów,

wykonywanie gwałtownych ruchów,

zapalenia stawów,

osteoporoza,

problemy z nerkami,

wady postawy.

Nasz styl życia też nie jest bez znaczenia. Aktywność fizyczna albo jej brak, siedzący tryb życia lub zła postawa podczas wykonywania codziennych czynności i praca przed komputerem to kolejne czynniki.

Objawy bólu pleców

Bóle pleców mogą być odczuwane miejscowo lub jako rozprzestrzeniające się po całej powierzchni. W niektórych sytuacjach promieniują na inne partie ciała, np. brzuch, nogi czy pośladki. Intensywność odczuwanych dolegliwości jest różna. Zależnie od przyczyn i rodzaju bóle pleców można odczuwać jako:

– narastające w trakcie zginania się i podnoszenia;

– sztywność pleców;

– bóle pleców, które pojawiają się i znikają;

– promieniujące od pleców do bioder, nóg lub pośladków;

– nasilające się podczas stania, siedzenia lub odpoczynku.

Leczenie bólu pleców

Jeśli bóle pleców są intensywne lub nie ustępują po kilku tygodniach, warto zapisać się na wizytę do lekarza. Trzeba to zrobić koniecznie w przypadku pojawienia się dodatkowych dolegliwości takich jak: gorączka, niezamierzona utrata masy ciała, bóle pleców po upadku lub urazie, silne bóle pleców, które nie ustępują po zastosowaniu leków; drętwienie lub mrowienie nóg; problemy z oddawaniem moczu, osłabienie.